Xiaomi 13 Ultra’nın Değişken Diyaframlı Kamerası Leica Glass ile Destekleniyor

0
Xiaomi 13 Ultra'nın Değişken Diyaframlı Kamerası Leica Glass ile Destekleniyor

Xiaomi, Leica ile birlikte tasarlanan dörtlü kamera dizisine sahip 13 Ultra akıllı telefonunu duyurdu. Ana kamera, büyük bir Tip 1 sensörün önünde değişken bir diyafram açıklığına sahip olduğu için özellikle özeldir.

Xiaomi 13 Ultra, şirketin Leica ile ortaklığının en son örneğini oluşturuyor ve yükseltilmiş Summicron lens sayesinde ikili tarafından “mobil görüntülemede bir çağ atlama töreni” olarak lanse ediliyor. İki şirket, akıllı telefonun Leica M serisinin optik konseptlerini miras aldığını, yani küçük olduğunu, geniş bir diyafram açıklığına sahip olduğunu ve dayanıklılığın yanı sıra yüksek görüntüleme performansına sahip olduğunu söylüyor. Xiaomi 13 Pro zaten mükemmel ve çok yetenekli bir cihazdı, bu da şirketin bu yeteneği daha da artırmasını oldukça cazip hale getiriyor.

Dörtlü Kamera Dizisi

Kamera dizisi, geniş bir aralığı kapsayan dört odak uzaklığına sahiptir: 12mm (ultra geniş açı), 23mm (geniş açı), 75mm (telefoto) ve yeni 120mm (süper-telefoto). Ayrıca, kamera “Sensör İçi Yakınlaştırma” özelliği sayesinde 240 mm’ye kadar çıkabiliyor.

Xiaomi 13 Ultra’nın dört lensinden üçü f/2’den daha geniş (tek istisna telefoto lensteki f/3) ve ana kamera daha da etkileyici bir özelliğe sahip: f/1.9 ile f/4 arasında değişebilen değişken bir diyafram açıklığı. Xiaomi bir akıllı telefonda değişken diyafram açıklığı sunan ilk şirket değil, hatta böyle bir sistemi büyük bir Tip 1 sensörün önüne koyan ilk şirket de değil – Sony her ikisini de ilk olarak Xperia Pro-I ile yaptı – ancak yine de sıra dışı ve Xiaomi’nin sistem versiyonu Sony’ninkinden biraz daha hızlı (f/1.9’a karşı f/2).

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Realme C Serisinin Satıldığı Sayılar Açıklandı
Xiaomi 13 Ultra
Xiaomi 13 Ultra

Öne bakan selfie kamerası, maksimum f/2 diyafram açıklığına sahip 32 megapikseldir. Xiaomi 13 Ultra, sokak fotoğrafçıları tarafından kullanılan hiperfokal mesafe çekim yönteminden esinlendiğini söylediği bir özelliğe sahip. Hızlı Çekim modu olarak adlandırılan bu özellik, odak noktasını manuel olarak ayarlayıp daha sonra başlatarak ve anı 0,8 saniye içinde yakalayarak odaksız fotoğraflar çekebildiğini söylüyor.

RAW İş Akışı

Xiaomi, 13 Ultra’nın genel olarak daha iyi bir görüntü oluşturmak için bir fotoğrafın “dinamik aralığını, ayrıntılarını ve dokusunu” en üst düzeye çıkarmak amacıyla RAW’a taşınan daha fazla algoritma gören “tamamen optimize edilmiş bir RAW iş akışına” sahip olduğunu iddia ediyor. Ana kamera 50 megapiksele kadar RAW çekebiliyor ve ayrıca Xiaomi’nin daha iyi çözünürlük ve dinamik aralık elde etmek için fotoğraf verilerini doğrudan “bilgi işlem hattından” aldığını söylediği 13 bit UltraRAW çok kareli görüntüler çekebiliyor. Adobe ayrıca Xiaomi 13 Ultra için kamera profilleri oluşturdu ve şirketin söylediğine göre bu profiller post prodüksiyon için daha iyi bir başlangıç noktası sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Samsung Galaxy S21 ailesi ile ilgili yeni görseller geldi!

Diğer Donanımlar

Xiaomi 13 Ultra, şirketin “mükemmel renk doğruluğuna” sahip olduğunu ve 2.600 nitlik göz kamaştırıcı bir tepe parlaklığına ulaşabildiğini söylediği 120Hz 6,73 inç WQHD + ekrana sahip. Xiaomi, ekranın, ekranlar arasında doğru ve tutarlı renk sunumu sağlamak için mükemmel otomatik renk yönetimini destekleyen yeni CIE 2015 kolorimetrisine göre kalibre edildiğini de ekliyor. Akıllı telefon ayrıca, tescilli HDR profilini cihaz üzerinde hem yakalamak hem de görüntülemek için uçtan uca Dolby Vision desteğine de sahip.

Xiaomi’nin en yeni ürünü Snapdragon 8 Gen 2 işlemciden güç alıyor, 16GB’a kadar RAM’e, 1 TB’a kadar depolama alanına sahip ve ayrıca 60Hz’de 4K’ya kadar DisplayPort video çıkışı sağlayabilen bir USB 3.2 Gen 1 arayüzüne sahip. Telefon, Xiaomi’nin “buhar-sıvı ayırma yapısı aracılığıyla iç sirkülasyonun tek yönlü iletimi” ile “bir akıllı telefonda havacılık sınıfı büyük toroidal soğutma sisteminin ilk inişi” olarak tanımladığı Loop LiquidCool teknolojisi ile soğutuluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz