WordPress şifre değiştirme ve sıfırlama nasıl yapılır?

0
20

Merhaba değerli Tekno bilim adamı takipçileri,

Hesaplarımızın güvenliği için şifrelerimizi ara sıra yenilememiz gereklidir. Şifre yenilemesi yapmak, sizi herhangi bir hack saldırısından koruyacaktır. Bu sayede de bilgileriniz daha da güvenli kalacak. Üstelik bu işin ucunda internet siteleriniz varsa, olası bir hack saldırısında oldukça zarar görebilirsiniz.

WordPress şifre değiştirme nasıl yapılır?

Öncelikle WordPress şifre değiştirme işlemi için uygulayabileceğimiz 2 adet yol var. Bu yollar:

  • Giriş ekranı ile WordPress şifre sıfırlama
  • Yönetici Panelinden WordPress şifre değiştirme

Neden WordPress şifremi değiştirmeliyim?

Eğer her internet sitesinde aynı tip şifre kullanan biriyseniz, kesinlikle şifrelerinizi değiştirin. Çünkü bir platformda şifreniz ele geçirildiği zaman başka platformlarda da deneniyor. Birçok kişinin aynı mail adresini kullandığını düşünürsek bu oldukça riskli bir durum. Ayrıca her internet sitesi için farklı şifreleriniz olsa bile yine de güvenlik zaafiyeti oluşabiliyor. Tüm bu sebeplerden dolayı WordPress şifre değiştirme işlemini uygulamanız oldukça faydalı olacaktır.

WordPress şifre değiştirme işlemi

Eğer WordPress şifrenizi değiştirmeye ihtiyacınız varsa öncelikle giriş ekranı ile WordPress şifre sıfırlama işlemi ile başlayabiliriz. Bu aslında basit ve en bilinen yoldur. Bu yolu kullandığınız zaman, WordPress sitenizin kayıtlı olduğu e-posta adresine erişiminizin olması gerekiyor. Öyle ise ilk yolumuza geçelim;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   İki Fotoğraf Nasıl Birleştirilir ? En iyi Fotoğraf Birleştirme Uygulamaları

Giriş ekranı ile WordPress şifre sıfırlama

WordPress panelinize girmek için kullandığınız giriş ekranı üzerinden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Aşağıdaki gibi görünen WordPress giriş panelinize geçiş yapın.

Bu panele girdikten sonra izlemeniz gereken yol oldukça basit. Görebildiğiniz üzere beyaz renkli giriş penceresinin altında “Parolanızı mı unuttunuz?” şeklinde bir yazı var. Bu yazının üstüne tıklayarak parola sıfırlama ekranına geçiş yapabilirsiniz. Parola sıfırlama ekranı da şu şekilde görünecektir:

Kullanıcı adı ya da e-posta adresi” başlıklı bölüme e-posta adresinizi veya panele giriş yaparken kullandığınız kullanıcı adını girin. Gerekli bilgileri girdikten sonra kayıtlı e-posta adresinize bir mail gönderilecek. Gönderilen bu mailde şifre değiştirme bağlantısı bulunacak. O bağlantıyı açıp yeni şifre girdikten sonra işlem tamamlanacak. Eğer siz sıfırlama talebi göndermediyseniz ve size sıfırlama maili geldiyse e-posta şifrenizi ve WordPress panel şifrenizi değiştirin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   İnstagram İş Ortağı Tanıtım Yapmasına Izin Ver Nasıl Yapılır?

Yönetici panelinden WordPress şifre değiştirme

WordPress panelinize giriş yapabiliyorsanız, şifre sıfırlama için e-posta hesabınızı kullanmanıza gerek kalmıyor. Direkt olarak admin paneli üzerinden şifrenizi sıfırlayabiliyorsunuz. Bunu yapmak için öncelikle Kullanıcılar -> Profil bölümüne giriş yapın. Bu kısımda sizin profiliniz hakkında her türlü bilgi yer alıyor.

Bu bölümün alt tarafında “Hesap Yönetimi” başlıklı bir alan var. Bu alanın içinde de “Parola Oluştur” butonu yer alıyor. Bu butona tıkladığınız zaman WordPress otomatik olarak oldukça güvenli bir şifre oluşturuyor. Eğer isterseniz otomatik gelen şifreyi silip yerine kendi şifrenizi yazabilirsiniz.

Yönetici panelinden WordPress şifre değiştirme işlemini başarıyla yaptığınız zaman bulunduğunuz sekme yeniden yüklenir ve karşınıza “Profil Güncellendi” bildirimi çıkar.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz