Windows Sıfırlama Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

0
windows sıfırlama nasıl yapılır
windows sıfırlama

Windows 11’de, aynı kurulumu uzun süredir kullanıyorsanız veya bilgisayarla ilgili sorunlar yaşıyorsanız, en yaygın sorunları çözmek ve performansı artırmak için sistemi fabrika varsayılan ayarlarına döndürmek için “Bu Bilgisayarı Sıfırla” özelliğini deneyebilirsiniz.

“Bu bilgisayarı sıfırla” özelliği Windows 10’dan beri mevcuttur ve Windows 11’de ayrıca Windows’u birden çok seçenekle yeniden yüklemenize olanak tanır. Örneğin, ayarlarınızı ve dosyalarınızı koruyarak fabrika ayarlarını geri yükleme seçeneğiniz vardır ve başlatma veya kapatma, performansı çalıştıran uygulamalar, aşırı bellek kullanımı, pilin çabuk bitmesi veya zorlu bir kötü amaçlı yazılımdan kurtulun.

Dosyaları Koruyarak Windows 11 Fabrika Ayarlarına Nasıl Sıfırlanır?

Windows 11 dizüstü veya masaüstü bilgisayarını dosyalarını kaybetmeden fabrika varsayılan ayarlarına sıfırlamak için şu adımları uygulayabilirsiniz;

 1. Ayarları aç.
 2. Sistem’e tıklayın.
 3. Sağ taraftaki Kurtarma sayfasına tıklayın.
 4. “Kurtarma seçenekleri” bölümünün altında yer alan, “Bu bilgisayarı sıfırla” özelliği için Bilgisayarı Sıfırla düğmesini tıklayın.
 5. Dosyalarımı sakla seçeneğini tıklayın.
 6. Windows 11 sıfırlama seçeneğini belirleyin;
 • Buluttan indirme: Yüklemenin yeni bir kopyasını buluttan indirin ve Windows 11’i yeniden yükleyin. Ancak bu adım, üretici tarafından sağlanan orijinal görüntü ile birlikte gelen uygulamaları, araçları ve yapılandırmayı geri yüklemeyecektir.
 • Yerel yeniden yükleme: Bilgisayarı sıfırlamak için zaten mevcut olan dosyaları kullanır. Bu markalı bir cihazsa (Asus, Dell, Lenovo vb.), bu işlem fabrika sürücülerini, araçları ve ayarları geri yükleyecektir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Elon Musk, ChatGPT ve diğerlerine rakip olmak için 'Grok' yapay zeka botunu piyasaya sürdü

Windows

 1. Fabrika ayarlarına sıfırlandıktan sonra yeniden yüklenecek uygulamaları gözden geçirin.
 2. İleri düğmesini tıklayın.
 3. Sıfırla düğmesini tıklayın.

Adımları tamamladığınızda, bilgisayar dosyalarınız korunarak fabrika ayarlarına sıfırlanacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz