Windows Görev Çubuğunuz Neden Her Zaman Sol Tarafta Olmalı?

1
windows-sol-gorev-cubugu
windows-gorev-cubugu

Merhaba teknobilimadamı ailesi bugün sizlere bilgisayar kullanırken en çok kullandığımız Windows görev çubuğu hakkında ilginç bilgiler vereceğim.

Windows’u ilk kurduğumuzdan beri ekranın altında görev çubuğuna sahip. Önceden modern bilgisayarlar için görev çubuğu altta olması gerekliysi. Artık görev çubuğunun solda olması gerektiğini söyleyebilirim.

Yatay Görev Çubuğunun Kökenleri

Görev çubuğunun neden sol tarafta veya sağ tarafta olması gerektiğini anlamak için önce nerede başladığına bir göz atmalıyız. Windows 1.0  ekranın altında bir görev çubuğu içeriyordu. Ancak yalnızca simge durumuna küçültülmüş uygulamaları göstermek için geliştirildi. Bugün bildiğimiz görev çubuğu ilk olarak Windows 95‘te ortaya çıktı.

Windows 95 aslında görev çubuğunu hareket ettirmeyi de destekleyen ilk sürümdü. Ancak o zamanlar gerçekten gerekli değildi. Yaklaşık 2003 yılına kadar bilgisayar monitörleri öncelikli olarak 4: 3 en boy oranını kullanıyordu. Neredeyse yatay alan kadar dikey alan olduğu anlamına geliyordu.

Windows 95
windows-95 -sol-gorev-cubugu

Dikey ve yatay boyutlar benzer olduğundan alt kısım boyunca uzanan görev çubuğu ekran alanını çok fazla kesmedi. Peki tüm bunların modern Windows 10 bilgisayarlarla ne ilgisi var?

Günümüzde monitörlerde ve bilgisayar ekranlarında meydana gelen birkaç farklı eğilim vardır. 16: 9 bir süredir standarttır. Masaüstü monitörler 21: 9 “ultra geniş” ile daha da yaygınlaşıyor. Dizüstü bilgisayarlarda 3: 2 yavaş yavaş daha sık görünmeye başlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Honor Magic V2'yi Dünyanın En İnce Katlanabilir Akıllı Telefonu Olarak Avrupa'da Piyasaya Sürüyor

Görev çubuğunu neden yana koymanız gerektiği sorusu iki şekilde cevaplanabilir: matematiksel ve pratik olarak.

Ekran Alanı Bir Kenara Düşey Görev Çubukları Daha İyi

Yukarıdaki sayılar 3: 2 ekranda görev çubuğunu en alta koymanın en az ekran alanını kapladığını göstermektedir. Ancak rakamlar insanların bilgisayarlarını gerçekte nasıl kullandıklarını hesaba katmıyor.

Çoğumuzun her gün bilgisayarlarımızda yaptığı şey nedir? Web’e göz atın. Çoğu web sitesi nasıl biçimlendirilir?

Windows görev çubuğu
Windows görev çubuğu

Her iki tarafta da boşluk var içerikler sayfanın ortasından aşağı doğru akıyor. Yatay genişliği kesebilir ve fazla etkilemeyebilirsiniz. Ancak dikey boşluğu keserseniz içeriğin bir kısmını bloke etmiş olursunuz.Gördüğünüz gibi yan görev çubuğu en fazla içeriği dikey olarak gösteriyor. Sayfa tarayıcı sekmesinin üstünden ekranın en altına kadar uzanabilir. Öte yandan altta görev çubuğunun olması bu dikey alanı sınırlar ve size yan tarafta ekstra içerik sağlamaz.

3: 2 ekran kullanıyorsanız aynı şey geçerli olacaktır. Tek fark dikey olarak daha fazla içerik ve yanlarda daha az boş alan görecek olmanızdır. En iyi web tarama deneyimini arıyorsanız yan görev çubuğu harika bir seçimdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Elon Musk'ın Robinhood CEO'su ile Yaptığı Yayın, Clubhouse'a Akın Başlattı

Neden Sol Taraf?

Sanırım görev çubuğunu neden yana koymanız gerektiğine dair oldukça iyi bir argüman hazırladım ama neden özellikle sol taraf? Kuşkusuz önemli olan onu herhangi bir tarafa koymaktır. Yine de solun en mantıklı olduğunu düşünüyorum.

Bir bilgisayarda yapabileceğiniz pek çok şey sola hizalıdır. Örneğin, bir Excel elektronik tablosu sol üstte başlar. Web sitelerinin logolarının ve araç çubuklarının da sola hizalanmış olması yaygındır. Bilgisayarlardan uzaklaşan akıllı telefon uygulamalarının neredeyse her zaman yan çubuğu menüleri solda bulunur.

Başlangıç ​​noktası olarak doğal olarak sol tarafa çekiliyor gibiyiz. Sonuçta İngilizce soldan sağa yazılır. Görev çubuğunun o tarafta olması da doğru geliyor. Bir uygulamayı başlatmam veya Başlat Menüsünü açmam gerektiğinde farem doğal olarak o tarafa çekiliyor.

Mac OS’larda Da Kullanabilirsiniz

Mac OS
görev çubuğu

Windows hakkında çok konuşuyorum ve örneklerde Windows görev çubuğunu gösterdim (sonuçta başlıkta var) ancak her büyük masaüstü işletim sisteminin bunu yapabileceğini bilmelisiniz.

Mac OS “dock” sol veya sağ tarafa taşınabilir. Chromebook’lar “görev çubuğu” sol veya sağ tarafa da yerleştirebilir. Ubuntu Linux dağıtımının varsayılan olarak sol tarafta zaten “yuvası” vardır.

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz