Windows 11’de Gizlilik Ayarları Nasıl Değiştirilir?

0
Windows 11'de Gizlilik Ayarları Nasıl Değiştirilir
Windows 11'de Gizlilik Ayarları Nasıl Değiştirilir

Diğer birçok teknoloji şirketi gibi Microsoft, Windows’ta ve İnternette ne yaptığınız, cihazlarınızı nasıl ve nerede kullandığınız ve ne tür içerik ve verilere eriştiğiniz gibi sizinle ilgili belirli bilgileri toplar. Teknoloji şirketleri, her zaman size daha özel ve kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmak için bu tür bilgileri topladıklarını iddia eder. Evet, belirli Windows özelliklerinden tam olarak yararlanmak isterseniz bir tür veri toplama gerekmektedir. Ancak şirketler, verilerinizden reklam amacıyla da para kazanıyor. İyi haber şu ki, bir Microsoft kullanıcısı olarak kendi verileriniz üzerinde bir dereceye kadar kontrolünüz var. Gizlilik ayarları doğrudan Windows 10 ve 11’de inceleyip kontrol edebilir ve Microsoft’un çevrimiçi gizlilik panosu aracılığıyla toplanan verileri silebilirsiniz.

İşlem, çeşitli gizlilik ayarları ve görüntüleme ve yönetme seçenekleriyle karmaşık olabilir, ancak Microsoft bu süreçte yardım sunar. Genel olarak, kendi gizliliğinizi mümkün olduğunca korumanızı sağlamak için takip etmeye değer bir süreçtir. Göreceğiz.

Windows 11’de Gizlilik Ayarları Değiştirme

 1. Başlat menüsü arama çubuğuna gidin, ‘ayarlar’ yazın ve en iyi eşleşmeyi seçin.
 2. Oradan Gizlilik ve güvenlik’i seçin.
 3. Bir kez orada, ince ayar yapabileceğiniz bir dizi şey göreceksiniz. Genel olarak, tüm ayarlar üç ayrı kategoride düzenlenmiştir: güvenlik, Windows izinleri ve uygulama izinleri. Onları birer birer görelim.
 4. Güvenlik bölümünde, Windows Güvenliği, Cihazımı Bul, Veri Şifreleme ve Geliştiriciler İçin ayarlarınız vardır.
 5. Windows Güvenliği’ne girerseniz, bunun size virüs ve tehdit koruması, hesap koruması, güvenlik duvarı ve ağ koruması, cihaz güvenliği ve aile seçenekleri gibi önemli ayarları izleme ve değiştirme olanağı verdiğini göreceksiniz.
 6. Cihazımı Bul seçeneği ise kayıp cihazlarınızı bulmanıza yardımcı olmak için var. Ayrıca, bağlantılı tüm belgelerinizi tek bir yerde görüntülemenize de yardımcı olabilir.
 7. Cihaz şifreleme ile PC’nizdeki tüm verileri şifrelemeyi deneyebilirsiniz.
 8. Son olarak, özellikle geliştiriciler için ayrı bir özellik olan Geliştiriciler İçin bölümümüz var. Temel olarak, Windows ayarlarıyla daha düşük bir düzeyde uğraşmanıza olanak tanır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   cift saat anlamlari
Windows 11'de Gizlilik Ayarları
Windows 11’de Gizlilik Ayarları

Windows izinleri

 1. Windows’un izinler bölümü, adından da anlaşılacağı gibi, PC’nizde çalışan uygulamaların yapabileceklerine bir sınır koymanıza olanak tanır. Genel bölümünde, reklamları değiştirme, yerel içeriğe erişme, uygulama başlatmalarını etkinleştirme (veya devre dışı bırakma) ve Ayarlar’da önerilen içeriği görüntüleme seçeneklerine sahip olursunuz.
 2. Konuşma bölümünden çevrimiçi konuşma tanıma özelliğini etkinleştirebilir. Bu, Microsoft’un çevrimiçi konuşma tanıma teknolojisini kullanarak Windows uygulamalarında gezinmenizi sağlamaktadır.
 3. Konuşma tanımayı etkinleştirebilmek için çevrimiçi konuşma tanıma düğmesini etkinleştirmeniz gerekir. Konuşma tanıma yazılımını kendiniz de geliştirebilirsiniz. Ses kliplerime katkıda bulunmaya başla’yı tıklayın ve katkıda bulunmaya başlayın.
 4. Benzer şekilde, arama izinleri bölümümüz var. Bu, Windows’unuzun web’de, PC’nizde, ayarlarda vb. arama yapmasına ve arama yapmasına izin verdiği için önemlidir, böylece size ilgili ayrıntıları verebilir.
 5. Örneğin, çevrimiçi aramalarınızda pek çok yetişkin içeriği otomatik olarak filtrelenir. Orta ya ya da Kapalı gibi Güvenli Arama seçeneklerini belirleyerek gizlilik ayarlarınızı özelleştirebilirsiniz.
 6. Ayrıca, OneDrive, Outlook, Bing ve diğer çevrimiçi hizmetlerden toplu sonuçları göstererek arama sonuçlarınızı iyileştiren bulut içerik aramasıyla ayarlarınızı değiştirme seçeneği de vardır.
 7. Aslında, arama sonuçlarını iyileştirmenin başka bir tuhaf yolu daha var. Bunun için Windows arama geçmişine güvenmeniz gerekecek. Basitçe Geçmiş düğmesini etkinleştirin ve hazırsınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Android’den iPhone’a WhatsApp Sohbetleri Aktarma Nasıl Yapılır?

Uygulama izinleri

 1. Windows üzerinde çalışan birçok uygulama konumunuza, kişilerinize, kameranıza ya da diğer benzer bilgilere erişebilmek için izin gerektirmektedir. Uygulamanın izinler bölümünden, neye izin verilip verilmediğini ayarlayarak gizlilik ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.
 2. Örneğin, Konum’u tıklatırsanız, Windows ve diğer uygulamaların konumunuzu almasını isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.
 3. Konum servislerini açarak etkinleştirebilirsiniz. Sonraki menüde, PC’nizin konumuna erişim verilecek belirli uygulamaları seçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz