Windows 10 Kalıcı Olarak Silinen Dosyaları Geri Getirme

0
494
Windows 10 Kalıcı Olarak Silinen Dosyaları Geri Getirme
Windows 10 Kalıcı Olarak Silinen Dosyaları Geri Getirme

Bir noktada, önemli olmadığını düşündüğünüz için bir dosyayı (fotoğraf, ses, video, belge vb.) bilgisayarınızdan silmiş olmalısınız. Ancak, kendinizi o dosyaya ihtiyaç duyduğunuz (ve başka bir yedek dosyaya ihtiyaç duymadığınız) bir durumda buldunuz. Ve yine de Geri Dönüşüm Kutusu’ndan geri alamıyorsunuz. Ancak bu, dosyayı hiç kurtaramayacağınız anlamına gelmez. Windows sisteminizde silinen dosyaları bulmanın veya kurtarmanın birkaç yolu vardır.

Windows’ta tamamen güvenli olan kalıcı olarak silinen dosyaları kurtarmanın birkaç yolunu açıkladık. Devam etmeden önce bu dosyaların sisteminizden kalıcı olarak kaybolup kaybolmadığını veya başka bir durum olup olmadığını anlayalım. Bir dosyayı, sabit sürücünüzdeki alanı geri kazanmak istemeniz veya dosyanın size alakasız görünmesi gibi çeşitli nedenlerle silebilirsiniz. Ancak, yalnızca bir dosyayı silerseniz, silinmez, ancak herhangi bir dosyayı kurtarmanın basit bir yolu olan Geri Dönüşüm Kutusu’na yerleştirilir.

Ancak, Geri Dönüşüm Kutusu’nu boşalttığınız veya Shift tuşunu kullanarak bir dosyayı sildiğiniz (kalıcı olarak silinen) zamanlar vardır. Bu durumda, Windows aslında dosyayı silmez, bunun yerine dosya tablosundaki bir karakteri değiştirerek disk alanını kullanılabilir olarak işaretler. Bu, fotoğraflar, ses dosyaları, videolar, belgeler vb. gibi kalıcı olarak silinen dosyaları kolayca kurtarabileceğiniz anlamına gelir, ancak bunu yapmak için farklı bir prosedüre ihtiyacınız olacaktır. Windows 7, 8 10’da kalıcı olarak silinen dosyaları kurtarma yazılımı kullanarak veya kullanmadan kurtarma adımlarını bulmak için ilerleyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma (Nasıl Yapılır ?)

Windows’ta Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Windows Yedekleme ile dosyaları geri yükleyin

  1. Yedekleme ve Geri Yükleme yardımcı programına gidin.
  2. Geri Yükle bölümünde Dosyalarımı geri yükle’yi tıklayın.
  3. Açılır pencerede, kurtarmak istediğiniz dosyaları bulmak için Dosyalara Gözat’a tıklayın. Ayrıca Bul’a tıklayıp bulmak için dosya adlarını yazabilirsiniz.
  4. Bir sonraki pencerede, geri yüklenen dosyaları nereye kaydetmek istediğinizi seçin ve kurtarma işlemini başlatmak için Geri Yükle’yi tıklayın.
Windows 10 Silinen Dosyaları Geri Getirme
Windows 10 Silinen Dosyaları Geri Getirme

Dosyaları önceki sürümden kurtarın

  1. Masaüstündeki Bilgisayar/ PC simgesine çift tıklamanız gerekir. Silinen klasörleri/dosyaları içeren klasöre giderek sağ tıklayın ve daha sonra Önceki Sürümleri Geri Yükle’yi seçin.
  2. Klasörün mevcut önceki sürümlerinin bir listesini göreceksiniz. Tarihe göre silinen dosyaları içeren klasörün daha eski bir sürümünü seçin. Görüntülemek ve istediğiniz sürüm olduğundan emin olmak için Aç’a tıklayabilirsiniz.
  3. Klasörü orijinal konumuna geri yüklemek için Geri Yükle’ye tıklayın.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Arduino While Döngüsü

Profesyonel veri kurtarma yazılımı ile dosyaları kurtarın

  1. Recoverit’i kurun ve çalıştırın. Başlamak için “Silinmiş Dosyaları Kurtarma” modunu seçmeniz gerekir.
  2. Verilerinizi kaybettiğiniz yeri seçin ve “Başlat”a tıklayın.
  3. Tarama işleminin tamamlanmasını bekleyin. Kurtarmak istediğiniz dosyaları/klasörleri kontrol edin ve “Kurtar”a tıklayın. Dosyaları, verilerinizi kaybettiğiniz sabit sürücüye kaydetmemeniz önerilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz