CRM Kullanan Girişimciler Satışlarını Yüzde 20 Artırıyor!

0
224
trading
trading

CRM yani bir diğer adı ile müşteri ilişkileri yönetimi bütün girişimcilerin ilk olarak yatırım yapması gereken işlemlerin başında gelen önemli uygulamalardandır. Hem satış öncesi hem de satış sonrası tüm müşteri ilişkileri bu uygulamalar sayesinde yönetilmektedirler. Yapılan araştırmalara göre CRM yazılımı kullanan yatırımcıların satış oranları yüzde 20 oranında artmaktadır.

İyi bir CRM programı ile müşteriyle kurulan iletişim güçlenir ve bu sayede bütün satış süreci eksiksiz bir şekilde tamamlanır. Bu konuda yatırımcılara yardımcı pek çok firma bulunmaktadır. CRM alanında uzman ve güvenilir Soluto firması da bu firmalardan biridir.

CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) Programı Ne İşe Yarar?

Bir CRM programı, firmaların mevcut ve potansiyel müşterilerini tanımak, onların tüm gereksinimlerini ve beklentilerini anlayıp buna göre ürünler geliştirmekle mükellef olan uygulamalara denir. Bu çalışmalarda yapılacak işlerin doğru zamanda tamamlanarak, müşteriye sunulması oldukça önemlidir. Müşterilerin kim olduklarını, tam olarak ne istediklerini, bütün etkileşimlerini ve gelecekte müşteri ihtiyaçlarının nasıl karşılanması gerektiğini bilmek, CRM sistemi ve uygulamalarının en önemli görevidir.

CRM sayesinde müşteri ilişkilerini etkili bir biçimde yönetebilen işletmeler, hem yeni müşteriler kazanır hem de mevcut müşterilerini daha sadık müşterilere dönüştürme şansına sahip olur. Böylece, müşterilerin güveni ve sadakati kazanılıp, mevcut kar oranlarının artması da sağlanmaktadır.

Ayrıca CRM programı sayesinde veri toplama sürecini daha sistematik hale getiren şirketler, hem zamandan hem de iş yükünden büyük oranda tasarruf eder. Bu sayede kurum hafızası oluşmakta ve iş verimliliği büyük oranda artmaktadır. Öte yandan, CRM programı daha çok online olarak yürütülmektedir. Bütün bu süreç işlerken firmaların en önem verdiği konu kesinlikle müşteri memnuniyetidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Canva ile Programsız Resim Düzenlemek

CRM Satışları Nasıl Arttırır?

Firmalar için en önemli konulardan bir tanesi de var olan satışların nasıl arttırılacağıdır. Müşteri ilişkileri konusunda CRM, firmalara oldukça yardımcı olur. Bu sistem, satışları şu şekilde arttırır:

  • Satış ekiplerinin satış başarılarını en iyi şekilde arttırmak için tercih edilecek ilk yol, müşteri odaklı bir yapının benimsenmesidir. Özetle, satışlara önem vermek, yeni satış fırsatları üretmek ve bunun için anlaşmalar sağlamak daha fazla kazanç elde etmeye yarayacaktır.
  • Müşteri ilişkileri geliştirme programları, özelleştirilebilir ve ölçeklendirilebilir bir yapıya sahip olmasından dolayı satışları arttırmaktadır. Bu sayede firmalar, müşterilerine kişiselleştirilmiş müşteri deneyimi sağlamaktadır.
  • CRM programlarının veri analizleri özenle yapılmalıdır. Yapılan veri analizi sayesinde arama kayıtları, e-postalar, otomatik veri giriş uyarıları ve diğer araçlar, veri girmeyi kolay hale getirir. Böylece CRM, satışların daha iyi izlenmesine ve sürecin çok daha verimli yönetilmesine yardımcı olmaktadır.
  • Mobil CRM satışlarının arttırılması gerekir. Online CRM, satış ekiplerinin müşteri, ürün, promosyon, fiyat ve kampanya bilgilerine en hızlı şekilde erişmesini sağlayarak satışları hızlandırmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak CRM, yıl sonu istatistiklerini de olumlu etkilediği için pek çok büyük firma tarafından tercih edilir.

Soluto CRM ile Satışlarınızı Arttırın!

Soluto CRM sistemleri, tüm temel CRM modüllerini içermektedir. Bu modüller aşağıdaki gibi unsurlardan oluşur:

  • Adresi defteri
  • Satış yönetimi
  • Raporlar
  • Tanımlamalar

Bunun yanında Soluto firması, müşterilerin tüm ihtiyaçlarına yönelik satış çözümlerini hızlı bir şekilde geliştirmektedir. Soluto firmasının CRM satış çözümü içerisinde müşterilerine sunduğu temel özellikler ve fonksiyonlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Solidworks Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Dijital Kurumsal Kimlik Hafızası

Firma, tüm müşterilere ait verileri CRM Satış Çözümü bünyesinde tutup müşteri kimlik hafızasını oluşturabilmektedir. Bunun sayesinde müşteriler ile olan bütün etkileşimler, CRM programı üzerinden takip edilebilmektedir.

Etkin Teklif Yönetimi

Teklif modülü sayesinde müşteri teklifleri hızlı bir biçimde oluşturulup, müşterilere gönderilebilmektedir.

Fırsat Modülü

Fırsat modülü sayesinde Soluto firmasıyla anlaşmak isteyen tüm müşteriler takip edilebilmektedir. Müşteri adayı gerçek müşteriye dönüştüğünde de bu veri takibi yapılmaktadır.

Satış Ekibi Faaliyetleri

CRM satış çözümü içerisinde bulunan aktivite kısmından satış temsilcilerinin tüm telefon aramalarını, ziyaretlerini, randevularını ve görevlerini takip etmek mümkündür. Bu aktivite verileri daha sonra satışların artmasında oldukça faydalı olmaktadır.

Satış Çözümü Raporları

CRM uygulaması içerisinde hazır olarak bulunması gereken bazı raporlar mevcuttur. Bu raporlar, satış ve aktivite raporlarıdır. Satış raporları içerisinde bir satış temsilcisinin belli tarih aralığında neler yaptığı görülebilmektedir. Örneğin kaç adet yeni müşteri edindiği, kaç adet yeni teklif verdiği, o tekliflerin kaçının onaylanıp siparişe dönüştüğü yani toplamdaki satışı görülebilmektedir.

Aktivite raporlarında ise farklı aktivite türlerine göre hangi tarih aralığında ne kadar müşteri ile etkileşime geçildiği özet raporlar şeklinde bulunmaktadır. Özetle Soluto firması, uzman ve profesyonel ekibi ile müşteri satışlarını arttırmak için tüm CRM sistemlerini kullanarak müşterine her konuda yardımcı olan bir firmadır.

https://www.soluto.com.tr/crm-yazilimi/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz