Windows 11’de Bulanık Bir Web Kamerası Nasıl Onarılır?

0
Windows 11'de Bulanık Bir Web Kamerası Nasıl Onarılır
Windows 11'de Bulanık Bir Web Kamerası Nasıl Onarılır

Windows 11’de bulanık bir web kamerası, özellikle planlanmış önemli video konferans görüşmeleriniz varsa, rahatsız edici ve utanç verici olabilir. İyi haber şu ki, bir terminal donanım sorunu olmadıkça, bunu düzeltmek genellikle zor bir iş değildir. Windows 11’de işbirliği yapmayan, bulanık bir web kamerası için bu düzeltmelerle şansınızı nasıl deneyebilirsiniz.

Bulanık Bir Web Kamerasını Düzeltmek İçin Bazı Temel İpuçları

Windows 11 cihazınızı içgüdüsel olarak yeniden başlatmadan önce ilk adım, web kamerasını, kalıntıları nemlendiren ve kamera merceğini temizleyen nemli bir mikrofiber bezle nazikçe temizlemektir. Anahtar nokta, web kamerasındaki lekeleri, kiri veya inatçı maddeleri temizlemek için dairesel hareketler kullanarak temizlemeye merkezden dışa doğru başlamaktır.

Web kamerası hala bulanıksa, Windows cihazınızı yeniden başlatmak küçük teknik aksaklıklar için başka bir hızlı çözümdür. RAM’i boşalttığı ve çalışan tüm işlemleri yeniden başlatarak Windows’ta RAM kullanımını azalttığı için popüler bir tercih seçeneğidir.

Ayrıca, harici bir web kamerası kullanıyorsanız ve bunun Windows 11 ile uyumlu olduğundan eminseniz, web kameranızın hala düzgün çalışıp çalışmadığını bir kez daha kontrol edin. Harici web kameranızı başka bir bilgisayara bağlayarak ve Kamera uygulamasını çalıştırarak bunu test edin. Görüntü hala bulanıksa, düzeltilmesi gereken şeyin web kamerası olduğunu biliyorsunuzdur. Bu hızlı düzeltmeler bulanık web kameranızı düzeltmediyse, bu sorunun kökenine inmek için daha derine inelim.

Windows 11'de Bulanık Bir Web Kamerası
Windows 11’de Bulanık Bir Web Kamerası

İnternet Bağlantısı Sorunlarını Kontrol Edin

Zayıf bir İnternet bağlantısı, bulanık bir web kamerasına neden olabilir. Kötü bir internet bağlantısı kullanıyorsanız, videonun kalitesini bozabilir ve gecikmeye neden olabilir. Bu nedenle, web kameranız çevrimiçi sohbetler sırasında düşük performans gösteriyorsa, muhtemelen internetiniz suçludur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Payday 3'ün yeni oynanışı internete sızdı

Bunu onaylamak için tüm Windows cihazlarında yerleşik Kamera uygulaması gibi çevrimdışı bir yazılım açın. Bunu, Windows 10’da kamerayı nasıl açacağınızla ilgili kılavuzumuza göre yapabilirsiniz, ancak endişelenmeyin; adımlar Windows 11’de de çalışır.

Web kameranız internet bağlantısı olmadan da iyi çalışıyorsa, bunun suçlusu bağlantınız olma ihtimali yüksektir. Bu nedenle, sorunu çözüp çözmediğini görmek için daha iyi bir internet servis sağlayıcısına geçebilir veya Wi-Fi yönlendiriciniz ile cihazınız arasındaki uzunluğu ayarlamayı deneyebilirsiniz.

Kamera Uygulamasını Sıfırlayın

Sorun, Kamera uygulamasının kendisinde olabilir. Uygulamayı sıfırlamak, kamerayla ilgili tüm sorunları ve görüntü kalitesini bozan görsel bulanıklıkları düzeltebilir. Kamerayı sıfırlamak için;

 1. Başlat simgesine sağ tıklayın ve Uygulamalar ve Özellikler’i seçin.
 2. Mevcut uygulamalar listesinden Kamera’yı bulun ve yanındaki üç düğmeyi tıklayın.
 3. Gelişmiş seçenekler > Onar’a gidin.
 4. Web kamerasının bulanıklığı hala devam ediyorsa, bir sonraki adımda Sıfırla seçeneğine gidin.
 5. Ardından, devam etmek isteyip istemediğinizi onaylayan bir açılır mesaj alacaksınız. Tekrar Sıfırla’ya basın.

Kamera Sürücülerini Yeniden Yükleyin

Kamera uygulamasını sıfırladıktan sonra bile web kameranız hala bulanıksa, web kamerası sürücüleriniz büyük olasılıkla güncel değildir. Düzeltilmesi oldukça basit bir sorun olduğu için endişelenecek bir şey yok. Bu tür senaryolarda, en iyi seçeneğiniz web kamerası sürücülerini yeniden yüklemektir. İşlem çok fazla güçlük gerektirmez ve aşağıdaki adımlar gerçekleştirilmelidir:

 1. Başlat’a sağ tıklayarak veya Win + R tuşlarına basarak ve devmgmt.msc yazarak Aygıt Yöneticisi’ni açın.
 2. Kamera sekmesini bulun ve yanındaki oka tıklayarak genişletin. Bu, Windows cihazınıza bağlı tüm kamera cihazlarını (dahili veya harici) gösterir.
 3. Listeden yaramaz web kamerasına sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelle öğesini seçin.
 4. Bu, birçok kullanıcı için bunu yapar, ancak sorun sizin için devam ederse, ardından Cihazı kaldır’a basın.
 5. Bir uyarı içeren bir iletişim kutusu görünebilir, ancak tekrar Kaldır’ı seçerek devam edin.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Honor, V Purse'ü 19 Eylül'de Çin'de tanıtacak

Web kamerası sürücüleriniz kaldırıldıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bunu yapmak, işletim sisteminizden gerekli sürücüleri tekrar bulup yüklemesini isteyecektir.

Kamera Sorun Gidericisini Çalıştırın

Önceki çözümler kontrol edilmediyse, Windows 11 yerleşik kamera sorun gidericisini çalıştırmak uygun bir çözüm olabilir. Bulanık bir web kamerasına neden olan her şeyi otomatik olarak teşhis edecek ve düzeltecektir. Windows 11 sorun gidericisini çalıştırmak için;

 1. Windows Ayarlarını açmak için Win + I tuşlarına basın.
 2. Sistem > Sistem’e gidin ve Sorun Gider’i bulana kadar kaydırın.
 3. Ardından, Diğer sorun gidericilere gidin ve uygulama listesinden Kamera’yı bulun.
 4. Çalıştır’a basın ve Kamera sorun gidericisinin bulanık web kameranızı düzeltmesine izin verin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz