Android Telefonun Aşırı Isınmasının Nedenleri

0
Android Telefonun Aşırı Isınmasının Nedenleri
Android Telefonun Aşırı Isınmasının Nedenleri

Bu yazımızda sizlere Android Telefonun Aşırı Isınmasının sebeplerini göstereceğiz. Bir android kullanıcısısınız ve Android Cihaz Aşırı Isınma sorununu düzeltmeyi arıyorsunuz ancak önce nedenlerini bilmeniz gerekiyor. Birçoğumuz iş, eğlence ve arkadaşlar ve aile ile bağlantıda kalmak için her gün telefonlarımıza güveniyoruz. Günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduklarından, bu cihazlarda bir şeyler ters gittiğinde çok sinir bozucu olabilir. Telefonlar bozulur ve bazen eski olduklarında çalışmayı bırakırlar, ancak aynı zamanda tamamen elverişsiz olan günlük aksilikler de yaşayabilirsiniz.

Android Telefonun Aşırı Isınmasının 6 Nedeni

Aşırı Akıllı Telefon Kullanımı Cep Telefonunu Aşırı Isınabilir

Fizik yasaları yenilmez! Aşırı ısınmanın bazı yaygın nedenleri, telefonun kamerasını uzun süre kullanmak, telefonu yüksek ekran parlaklığında kullanmak veya yoğun grafikli oyunlar oynamaktır. Telefonunuzun yoğun veya sürekli kullanımı, işlemcisinin durmadan çalışması gerektiği anlamına gelir ve bu da çok fazla ısı oluşmasına neden olabilir. Aynı şekilde telefonun kamerası, işlemcisi ve ekranı da sürekli çalışmalı ve bu parçaların tamamı ısı üretmelidir. Bu ısı telefonun kasasıyla birlikte dağıtılır. Bu nedenle oyunlar gibi zorlu uygulamalar genellikle telefonun aşırı ısınmasına neden olur.

Kısacası, çok fazla işlem gücü kullanan her şey telefonunuzun ısınmasına neden olabilir. Ancak suçlanacak olan sadece zorlu uygulamalar değil. Bazen optimal olmayan ayarlar da aşırı ısınmaya neden olur. Ekran parlaklığı. Bu, aşırı ısınmaya neden olan yetersiz telefon ayarları söz konusu olduğunda en büyük suçlulardan biridir. Bunun yanı sıra, zayıf hücresel koşullar, telefonu sürekli olarak sinyalleri taramaya zorlar; bu da, süreçte çok fazla ısı üreterek kendisini aşırı zorlaması gerektiği anlamına gelir.

Android Telefonun Aşırı Isınması
Android Telefonun Aşırı Isınması

Buggy Yazılım Güncellemesi veya Kötü Amaçlı Yazılım Cep Telefonunun Aşırı Isınmasına Neden Olabilir

Ne yazık ki, hatalı yazılım genellikle cep telefonunun ısınmasının ana nedenidir. Bazen bir hata, uygulamanın işlemci kaynaklarını tüketen bir döngüde takılıp kalmasına neden olurken, bazı hatalar aşırı bellek tüketimine yol açar ve bu da daha fazla ısı birikmesine neden olur – aynı anda telefon ısınır ve pil boşalır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Samsung, 4K Kayıt İçin Tasarlanan Hafıza Kartlarını Piyasaya Sürüyor

Son zamanlarda haberlerde yer alan “yeni” bir kötü amaçlı yazılım dalgası aslında bilgi çalmaz. Bunun yerine, işlemciniz ve pil ömrünüz gibi kaynakları çalar! Gizlice kripto para madenciliği yapmak için çok fazla işlem gücü tüketen gizli Bitcoin (veya diğer kripto para birimi) madencilik uygulamalarından bahsediyoruz. Android cep telefonları, iPhone’lara kıyasla kötü amaçlı yazılımlara karşı daha savunmasızdır, ancak kendinizi bir iOS cihazıyla da korumanız önerilir. Her durumda, yalnızca resmi uygulama mağazalarından uygulamalar yüklemelisiniz.

Arızalı Pil, Kablo veya Şarj Cihazı Tehlikelidir ve Cep Telefonunu Aşırı Isınabilir

Bu düşündüğünüzden daha tehlikeli. Hasarlı veya gri piyasa pilleri, kabloları ve şarj cihazları, cep telefonlarının yalnızca “rahatsız edici derecede ısınmasına” değil, hatta tehlikeli derecede ısınmasına neden olabilir. Tüm şarj cihazları aynı kalitede değildir, bu da akıllı telefonları aşırı ısıtabilecekleri anlamına gelir.

Aynı zamanda, fiziksel hasar, pilleri şarj etmenin ve hatta orta düzeyde kullanımın streslerine dayanamaz hale getirebilir, bu yüzden sık sık telefonları şarj olduktan sonra “patlayan” insanları duyarız. Bu durumların çoğunda resmi olmayan şarj cihazları ve kalitesiz kablolar kullanılır. Yalnızca orijinal veya onaylı üçüncü taraf aksesuarları kullanmalısınız. Ayrıca, ciddi aşırı ısınma sorunlarını tespit edemeyebileceğiniz için uyurken telefonunuzu şarj etmemenizi öneririz. En önemlisi, telefonunuzu şarj olurken yastığınızın altında tutmayın. Bu, yastıkla kaplı olduğu için telefondan dağılamayan ısı oluşturur ve yastık alev alabilir.

Engellenen Havalandırma Bazen Aşırı Isınmaya Neden Olabilir

Cep telefonları günlük hayatın zorluklarına dayanacak şekilde üretilmiştir. Ancak, şarj portu bloke olursa, bu aşırı ısınmaya neden olur. Bu, çoğu yeni telefonda bir sorun değildir (yüksek kaliteli soğutma sistemleri artık yaygın olarak mevcuttur), ancak eski modellerde bir faktör olabilir.

Bu, yaz günleri gibi ortam sıcaklıkları yüksek olduğunda veya telefonunuz arabanızın ön panelinde çok uzun süre oturduğunda, güneş ışığına ve aşırı sıcağa maruz kaldığında daha olasıdır. Bu, telefonun GPS’i, işlemcisi ve ekranı tarafından üretilen ısıya katkıda bulunur. Bu, özellikle Hint yazları sırasında telefonun aşırı ısınmasına neden olabilir. Telefonunuzu doğrudan güneş ışığı altında tutmamanızı tavsiye ederiz, çünkü bu sadece daha fazla ısınmaya neden olmakla kalmaz, aynı zamanda telefonun kasasına ve ekranına da zarar verebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Samsung Galaxy S20 Geliyor!

Cep telefonlarının aşırı ısınmasının bir başka nedeni de kalitesiz cep telefonu kılıflarıdır. Telefonunuzu düşmelerden korurken aynı zamanda ısı yalıtkanı görevi görürler. Birçok telefon, işlemciler gibi dahili bileşenlerden gelen ısıyı dağıtmak için cihazın arkasını kullanır. Telefonun üzerine kalın bir kılıf taktığınızda o ısının verimli bir şekilde havaya dağılmasını engellemiş olursunuz. Bu nedenle özellikle termal tasarımı iyi olmayan aşırı kalın telefon kılıflarından kaçınmalısınız.

Dahili Hasar Cep Telefonunun Aşırı Isınmasına Neden Olabilir

Hasarlı piller, aşırı ısınan telefonların ana nedenidir. Diğer dahili hasar türleri – hatta yaşa bağlı hasarlar bile – buna neden olabilir. Örneğin, işlemci ile soğutucu arasındaki termal macun düşebilir ve aşırı ısıyı artık işlemciden uzaklaştıramayacağından soğutucunun etkinliğini azaltabilir. Bazı telefonlar gelişmiş soğutma mekanizmalarıyla donatılmıştır.

Telefonunuzu yanlışlıkla düşürürseniz bunlar zarar görebilir ve hasarı göremezseniz, telefonunuzun normalden daha fazla ısındığını fark edebilirsiniz. Darbe hasarı çoğu zaman bileşenlerin gevşemesine neden olarak kısa devrelere neden olabilir; bunların bazıları telefonun çalışmasına izin verir, ancak aşırı ısınma pahasına olur. Bir telefonun standart üreticisinin garantisi, kaza sonucu oluşan hasarları kapsamadığından, markadan veya bir üçüncü taraf sağlayıcıdan kaza sonucu oluşan hasar kapsamı satın almayı düşünün.

Eski Donanım Hota Çalıştırma Eğilimi

Eski donanımlar, özellikle işlemciler, çeşitli nedenlerle telefonun aşırı ısınmasına neden olabilir. Telefon eskidikçe, termal macun aşınabilir ve işlemciyi yukarıda açıklandığı gibi verimsiz soğutmaya karşı hassas hale getirebilir. Ancak, ayarları değiştirerek (Bluetooth veya Wi-Fi gibi gereksiz özellikleri devre dışı bırakarak veya görüntüleme süresini kısaltarak) ve kullanım düzenlerinizi ayarlayarak (en yeni, en zorlu oyunları oynarken ara vererek) her zaman önlem alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz