V İle Başlayan Ülkeler

0
v ile başlayan ülkeler
v ile başlayan ülkeler

V ile başlayan ülkelerin toplamı beş tanedir. Bu ülkelerden bir tanesi Fransa’ya bağlı olan Futuna ve Wallis iken diğer dört ülke bağımsız ülkelerdir. Bu ülkeler; Vatikan, Vanuatu, Vietnam, Wallis, Venezuela ve Futuna’dır.

V İle Başlayan Ülkeler

Vanuatu

Okyanusya’da yer alan Vanuatu ve Avustralya yakınlarındaki pek çok ada devletinden bir tanesidir. Ülke İspanyollar tarafından keşfedilmiştir, 19. yüzyılda ülke üzerinde Fransa ve İngiltere hak iddia etmiştir. Daha sonra aralarında yapılan anlaşma ile birlikte yönetmeye başlamışlardır. 1970 yıllarında başlayan bağımsızlık hareketleri sonuçlarında 1980 yıllarında bağımsız ülke olmuştur. Ülke pek çok adadan oluşur ve bu adalar toplam altı yönetim bölgesine ayrılmıştır. Başkent Port Vila‘dır ve altı idari bölge; Sanma, Shefa, Malampa Penema, Torba ve Tafea’dır. Halk genellikle Asyalı’dır ve resmi dili Fransa ile İngilizce olmasına rağmen yerel diller yaygın konuşulmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Doğru ve Pratik Bilgiler İçin CiciÇocuk

V İle Başlayan Ülkeler

Vietnam

Vietnam, resmi adı ile Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti, Asya Kıtasının Çinhindi Yarımadası’nda yer almaktadır. Batısında Laos ve Kmaboçya, Kuzeyinde Çin yer almaktadır. Doğu ve güneyinde ise Güney Çin Denizi bulunmaktadır. Başkenti Hanoi olmakla birlikte diğer önemli şehirler; Haifong ve Ho Chi (Şi) Minh’dur. Ülkede konuşulan resmi dil Vietnamca’dır. Ülke eski bir sömürgedir fakat tarihsel açıdan yakın zamanda Vietnam Savaşı ile bilinmektedir. Tarım sektörü önemli ürünler bulunmaktadır ve bunlar dünya piyasasına sunulmaktadır. Önemli ürünler; manyok, pirinç, mısır, kahve, kocadarı, çay ve kauçuk olarak sayılmaktadır. Bunlarla birlikte sanayi sektöründe çok uluslu şirketlerin ucuz iş gücü nedeniyle ülkeye gelmesi pek çok endüstri ürününün de üretilmesine yol açmaktadır.

Venezuela

Latin Amerika devletlerinden biri olan Venezuela, Karayip kıyısında yer almaktadır. Ülkenin komşuları Kolombiya, Brezilya ve Guyana iken açıklarında bazı ada devletleri bulunur. Eski bir İspanyol sömürgesi olan ülke adını İspanyolca’dan almıştır ve ülkede en çok konuşulan dil İspanyolca’dır. Ülke 19. yüzyılda bağımsız olan ve o zamandan beri bağımsız ülke olarak yönetilmektedir. En büyük şehir ve başkenti Caracas’tır. Doğal kaynakları petrol açısından zengindir. Ekonomik krizlerle mücadele eden ülkede refah seviyesi düşüktür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz