Güney Yarımkürede Yer Alan Ülkeler Hangileridir?

0
Güney Yarım Küre
Güney Yarım Küre

Dünya, Antik Yunan’dan türetilen ve “bir kürenin yarısı” anlamına gelen bir terim olan iki yarıya veya yarım küreye bölünebilir. Örneğin, dünya, Ekvator ile ayrılan Kuzey ve Güney Yarımküre veya Başlangıç ​​Meridyeni ile ayrılan Doğu ve Batı Yarımkürelere ayrılabilir.

Güney Yarımküre, Ekvator’un güneyindeki Dünya’nın yarısıdır ve en az beş kıta, dört okyanus ve birkaç ada içerir. Güney Yarımküre’de bulunan beş kıta, Antarktika, Afrika, Avustralya, Güney Amerika ve Asya’dır. Ancak, bu kıtalardan yalnızca Avustralya ve Antarktika tamamen Güney Yarımküre içindedir. Dünyanın bu yarısında yaklaşık 800 milyon insan yaşıyor. 261 milyon tahmini nüfusu ile Endonezya, en azından kısmen Güney Yarımküre’de bulunan en kalabalık ülke iken, Brezilya tahmini 200 milyon nüfusu ile ikinci en kalabalık ülkedir.

Güney Yarım Küre’de Bulunan Beş Ülke

Güney Yarımküre’de Dünya’nın beş kıtasından 32 ülke var. Örneğin, Afrika’daki Güney Yarımküre ülkeleri arasında Zambiya, Güney Afrika ve Lesoto bulunur. Güney Amerika’da Ekvator’un güneyindeki ülkeler arasında Brezilya, Arjantin ve Peru bulunur. Asya’da Güney Yarımküre’de bulunan ülkeler arasında Endonezya ve Doğu Timor bulunur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Spotify aile paketine yeni zam! Yeni fiyat ne kadar?

Güney Afrika

Resmi olarak Güney Afrika Cumhuriyeti olan Güney Afrika, Afrika’nın en güneydeki ülkesidir ve tamamen Güney Yarımküre içinde yer alır. Ülkenin toplam alanı 471.445 sq mi ve tahmini 58 milyon nüfusu var. Ülkenin üç başkenti vardır: Pretoria, Cape Town ve Bloemfontein. Johannesburg, ülkenin en büyük şehridir.

Güney Yarım Küre

Avustralya

Resmi olarak Avustralya Topluluğu olarak adlandırılan Avustralya, Avustralya kıtasının büyük bölümünü oluşturan egemen bir ulustur. Ülke, dünyanın en geniş altıncı ülkesi olan yaklaşık 2.969.907 metrekarelik bir alana sahiptir. Avustralya’nın başkenti Canberra, en kalabalık şehri ise Sidney’dir. Avustralya’nın tahmini nüfusu 2019’da 25 milyondu.

Doğu Timor

Resmen Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti olan ve bazen sadece Doğu Timor olarak anılan Doğu Timor, Güneydoğu Asya Denizinde bulunan bir ülkedir. Ulus, Timor adasının bir parçası olan Jaco ve Atauro adalarından ve Oecusse’den oluşur. Küçük ulusun yalnızca 5.794 metrekarelik bir alanı ve tahmini 1.17 milyon nüfusu var. Dili, Doğu Timor’un başkenti ve en büyük şehridir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Küçük İşletmeler İçin Online Pazarlama Teknikleri

Endonezya

Resmen Endonezya Cumhuriyeti olan Endonezya, Güneydoğu Asya’da yer alan bir ülkedir. Ülke, yaklaşık %4.85’i su olan 735.358 sq mi’lik bir alanı kaplar ve en azından kısmen Güney Yarımküre’de bulunan en kalabalık ülke olarak sıralanan tahmini 261 milyon nüfusa sahiptir. Jakarta Endonezya’nın başkenti ve en büyük şehridir.

Brezilya

Brezilya, tamamen Güney Yarımküre’de yer almasına rağmen, yaklaşık 3,287,956 sq mi’lik alanıyla Güney Yarımküre’deki en geniş ülkedir. Resmi olarak Brezilya Federal Cumhuriyeti olarak adlandırılan Brasilia, ülkenin başkenti ve São Paulo en kalabalık şehridir. Önemli göç geçmişi göz önüne alındığında, Brezilya dünyanın kültürel açıdan en çeşitli ülkelerinden biridir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz