F Harfi İle Başlayan Ülkeler, F Harfi İle Ülke

0
f ile başlayan ülkeler
f ile başlayan ülkeler

F harfi ile başlayan ülke sayısı 11’dir. Bunlar; Faroe Adaları, Falkland Adaları, Fildişi Sahilleri, Fas, Fiji, Finlandiya, Filipinler, Fransa, Fransız Guyanası, Fransız Polinezyası ve Filistin ülkeleridir.

F Harfi İle Başlayan Ülkeler

Faroe Adaları

Kuzey Atlantik’te yer alan Faroe Adaları diğer ismiyle Farö Adaları pek çok adaların birleşmesinden oluşur. Özerk bir ülke olan Faroe Adaları Danimarka ve Grönland’ın parçasıdır.  Birleşik Krallığın 200 km kuzeybatısında, İzlanda ve Norveç arasında yer almaktadır. Toplam yüz ölçümü 1500 km² olup 48.678 kişi ülkede yaşamaktadır. Ülkenin başkenti Tórshavn‘dır.

F harfi ile başlayan ülke

Fas

Kuzey Afrika’da yer yer alan Fas 453,130 km²’lik yüz ölçümüne sahip bir ülkedir. Başkenti Rabat olan ülkenin birçok sahil şeridi bulunmaktadır. Bu şeritler Cebelitarık Boğazından Atlantik Okyanusu’na kadar çevreleyip Akdeniz’de son bulmaktadır. Resmi dili Arapçadır. Para birimi Fas Dirhemidir. Fas’ın nüfusu 36,47 milyondur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   cool isimler

Fildişi Sahilleri

Fildişi Sahilleri Afrika kıtasında yer almaktadır ve başkenti Yamusukro’dur. Gana, Liberya, Mali, Burkina Faso ve Gine ile komşudur. Ülkenin güney kısmında Atlas Okyanusu yer alır. Fildişi Sahilleri nüfusu 25,72 milyondur. Resmi dili Fransızcadır. Para birimi Batı Afrika CFA Frangı kullanılır.

Finlandiya

Avrupa kıtasında yer alana Finlandiya, Baltık Denizine kıyısı bulunmaktadır. Başkenti Helsinki olan ülkenin para birimi Euro’dur. Aynı zamanda Avrupa Birliği üyesi olan Finlandiya, resmi dili İsveççe, Fince dillerini kullanılır. Ülkenin nüfusu 5,518 milyondur.

Fransa

Avrupa’nın batısında yer alan Fransa’nın birçok komşusu bulunmaktadır. Başkenti Paris olan Fransa’nın nüfusu 67,06 milyondur. Ülke para birimi CFP Frangı, Euro olarak iki para birimi kullanılır.

Filistin

Ortadoğu’da yer alan Filistin’in iki tane başkenti bulunur. Bunlar; Ramallah, Doğu Kudüs‘tür. Toplamda 7.340 km² alana sahip olan Filistin son verilere göre 4,685 milyon kişi yaşamaktadır. Para birimi Yeni İsrail Şekeli ve Ürdün Dinarı kullanılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Üniversiteler Açılacak Mı? Sağlık Bakanlığından YÖK’e Güz Dönem ile Alakalı Uzaktan Eğitim Tavsiyesi!

Filipinler

Filipinler, Asya’nın Güneydoğusunda yer alan bir ülkedir. Ülkenin birbirinden farklı toplam 7.641 ada ve adacıklardan oluşur. Bu adalar dışında daha büyük kara parçası olan Mindanao, Luzon ve Visayas nüfusun en kalabalık olan şehirleridir. Ülkenin başkenti Manila’dır ve para birimi olarak Filipin Pesosu kullanılır. Ülkenin nüfusu 108,1 milyondur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz