Upload Yapmak Kotadan Yer Mi?

2
284

İnternetsiz akıllı telefonun, bilgisayarsız evin kalmadığı; son sürat internete 7’den 70’e adapte olmaya devam ettiğimiz şu zamanlarda ev interneti kullanıcıları için AKN’nin kalkması kota derdini de unutturmuş görünüyor. Ancak AKN’siz ve limitsiz internet fiyatları da ciddi anlamda artmış durumda. Sanki kalkmasa daha mı iyiydi diye düşünmeden de geçemiyorum. Ancak bugünkü konumuz bu değil. Bu yazıda sizlere Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi adı altında kotalı internet kullanıcılarının ve akıllı telefon üzerinden internet paketi kullananların merak ettiği bir konuya açıklık getirmeye çalışacağım: Upload yapmak kotadan götürür mü?”

Upload nedir?

Upload, bir dosyayı internete yüklemek anlamına gelir.

Türkiye'de ortalama upload hızı kaçtır?

5.52 Mbps.

Upload ve Download, internet kullanımını nasıl etkiliyor?

Her ikisi de dosya boyutu ile eşit olarak internet kullanır.

içindekiler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   5G Nedir
İlginizi Çekebilir: Link Kısaltarak Para Kazanma

 

Upload ve download kavramlarının Türkçe karşılığını ve ne anlama geldiğini bilmeyen yoktur ancak yine de buraya kısaca değinip hemen konuya başlamak istiyorum. Upload, en temel anlamıyla karşıya yükleme yapmak demektir. Yani elinizdeki cihazdaki bir veriyi internet ortamına göndermektir. Download ise tam tersi, internetteki bir veriyi kullandığınız cihaza indirmek.

Bildiğiniz gibi internet paketleri kotalı şekilde kullanıcıya sunuluyor. Ancak bu kota genelde sadece indirme yapmak (download) olarak algılanıyor. “Upload kotadan götürür mü” sorusunun cevabını genelde es geçiyor, sadece kalan kullanıma dikkat edip ona göre internette işlem yapmaya devam ediyoruz.

Kotalı internetlerde upload yapmanın kotaya etkisi mobil internetler için ayrı, kotalı ADSL hizmetleri için ayrı şekilde değerlendirilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bilim İnsanlarından Önemli Açıklama- Yaşanamayacak Ülkeler

Telefondan Upload Paketten Yer Mi?

upload-nedir

Cep telefonundan internette yaptığınız indirme işlemlerinin kotadan yediğini biliyoruz. Ancak upload kotadan yer mi konusunu çoğu zaman es geçip, sadece indirme yapan işlemlere dikkat ederek paket aşımını ayarlıyoruz. Peki telefondan upload paketten yer mi?

Bu sorunun cevabı ne yazık ki “evet”. Cep telefonunuzun mobil hattına tanımlı tarife ve paketinizde yer alan internet kullanımınız upload ve download üzerinden ölçülür. Yani size verilen internet paketi “Upload+Download” olarak kullanıma sunulur. Örneğin 10 GB internetiniz varsa, bu 10 GB’ı tüm indirme ve yükleme işlemlerinizi göz önünde bulundurarak ayarlamanız gerekir. 6 GB download, 4 GB upload yapmak internet paketinizin bitmesine sebep olacaktır. Hiç download yapmadan 10 GB upload yapmak da aynı şekilde paketinizin sonunu getirecektir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz