Oyun Bağımlılığı Yaratmış, Ülkemizde Çok Tutan Bilgisayar Oyunları

0
30
ulkemizde-cok-tutan-bilgisayar-oyunlari
ulkemizde-cok-tutan-bilgisayar-oyunlari

Merhaba Teknoloji Haberleri okurları. Oyun Bağımlılığı Yaratmış Ülkemizde oyun dünyasına katılmamış insan sayısı neredeyse yok denecek kadar azdır.

Her ne kadar kullande bilgisayar ve internet kullanımı çok küçük yaşlara düşse de eskiden herkesin evinde bilgisayar olmazdı. Ve bilgisayarda oyun oynayabilmek büyük bir lüks sayılırdı.

Bunun yanısıra oyun bağımlılığı da o zamanlar yok değildir. Kimileri (şanslı olanlar) saatlerini günlerini oyun için harcar çok nadiren bilgisayar başından kalkardı. Hayatları tamamen oyunları üzerine dönen bu oyun tutkunları bu alışkanlıklarından zor kurtuldu ya da hala öyle olmaya devam ediyor.

Oyun Dünyasındaki Çeşitlilik Artıyor
cok-tutan-bilgisayar-oyunlari

Bunun yanı sıra her bireyin bilgisayara ulaşabildiği tek alan ise internet kafeler olmaktaydı. Saat başına bu son defa, gerçekten bitecek artık diyerek kim bilir kaç defa oyun oynamaya devam ettik?

İlginizi Çekebilir : PlayStation Store 2019 En Çok Satan Oyunlar Açıklandı

 

Oyun bağımlılığı işte tam olarak böyle başladı. İstesek de istemesek de bir şekilde kendimizi internet kafelerde bilgisayar başında oyun oynarken buluyorduk. Ki bunlar tek başına da olmuyordu genelde.

Arkadaş grubu toplanıp öyle gidilirdi ve birlikte oyun oynanırdı. O zamanlar piyasada olan oyunların sayısı ve adı ise oldukça kısıtlıydı.

Oyun Bağımlılığı Furyasının Ülkemizdeki Gelişimi

Her çocuk ya da genç bir şekilde mutlaka oyun ile bir araya gelmiştir. Bu oyunların kişilerin imkân ve tercihlerine göre değiştiği aşikârdı. Yazımızda sıkıcı bir oyun tarihi serüveni anlatacak değiliz.

Ancak genel anlamda baktığımızda şu anda çok rahat elde ettiğimiz ve ulaştığımız durumlar eksiden bizler için bir lükstü. Bilgisayar ve telefonlardan önce atariler ile bir dönem oyun bağımlısı olmuştuk. O zamanlar PlayStation gibi konsollara ulaşmak nerede! Her evde bulunan atari sayesinde ailede bulunan herkes ile oyun oynamak mümkündü.

Atarilerden öncesi ise tamamen teknoloji ve dijital ortamdan uzak mahalle arasında oynanan arkadaş arası oyunlarıydı. Onların tadı bir başkaydı tabi ama gelişen dünya ile birlikte oyunlarımız da giderek değişime ayak uydurdu.

Atariler sonrası teknoloji ve özellikle internetin dünyamıza dahil olmasıyla farklılıklar da beraberinde geldi. Bilgisayarların evimize girmesiyle hepimizde bulunan klasik oyunlar vardı: Pes, FIFA ya da Counter Strike hatta Need for Speed! İnsanın hatırladıkça duygulanmaması neredeyse imkânsız.

Bağımlılık Yaratmış, Ülkemizde Çok Tutan Bilgisayar Oyunları
PlayStation Store

Oyun Bağımlılığı ve Hayatımıza Girişi

Bir dönem bütün çocukların ve gençlerin bilgisayar başından kalkmamasına neden olan oyunlar aslında ülkemizde çok geçmiş tarihli değildir. Bunlar ülkemizde yakın zamanda ortaya çıkmış ancak çıkması ile beraber oldukça geniş kitlelere ulaşmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   GTA San Andreas tüm hileleri 2020

Bilgisayar oyunlarından sonra gelişen mobile oyun olayı da durumu çok daha yaygın hale getirmiştir. Artık 7’de 70’e neredeyse herkes oyun bağımlısı haline gelmişti.

Bir dönem ülkemizde son derece popüler olan ve birçok kişinin bağımlısı olduğu oyunlar neler bahsetmek istiyoruz.

İlginizi Çekebilir : 2019 Yılında Çıkan En İyi 10 Oyun

 

Aslında birçoğunuz bu oyunları hemen tanıyacak ve anılarınız depreşecektir. Ülkemizde oynanma oranına göre hazırladığımız oyun listesini sizler ile paylaşmak istiyoruz.

Ülkemizde Çok Tutan Bilgisayar Oyunları Listesi

Oyun dünyasına gerçekleşen bu atılım ile birlikte kullanıcı sayısı ülkemizde de giderek arttı. Günümüzün yaşı ilerlemiş bireyleri, orta yetişkin grubundaki bireyler geçmişte birçok oyunun bağımlısı olmuştu. Hatta kimi oyunlar vardı ki her yaştan oyuncuya denk gelmek oldukça mümkündü.

Bireylerin oyun bağımlılığı olduğu ülkemizde çok tutan bilgisayar oyunları listeler i arasında hepinizin yakından bildiği ve hayatında en az birkaçını oynadığı oyunların listesini hazırladık. Bu listede yer alan oyunlar şöyle olmaktadır;

1.Age of Empires II

Ülkemizde belki de internet kafelerde ilk oynanan oyunlardan biridir. Günümüzde halen yeni versiyonları oynanan bu oyunda savaş ve mücadele vardır. Birbirine üstün olmaya çalışan orduların mücadelesi konu edilir.

2. Counter-Strike

Nüfusun büyük çoğunluğunun oynadığı ve son derece popüler olan oyunlardan biridir. Aslında oyundaki bazı yetersizlikler kullanıcıları son derece yoruyordu. Ancak buna rağmen bir dönem son derece popüler hale gelmişti. Bugün bu oyun CS: GO olarak kullanıcılarına çok daha keyifli oyun deneyimleri sunuyor.

3. Knight Online

MSN Messenger’da çocukların durum bilgisine bile etki eden bu oyunun popülerliği ve kullanıcılar üzerindeki bağımlılığı sanırız tartışılmaz. Bu oyunun hayatımıza getirdiği en önemli şeylerden biri de sanırız satılık ikinci el hesap olayı olmuştu.

4.Metin 2

Knight online bir nesli mezun edince ardından gelen oyuncular için yeni bir kan bulundu ve bu da Metin 2 oldu. Tabi o dönem birçok gencinde internet kafeleri yol etmesine neden oldu.

5. Mount & Blade

Bu oyundaki amaç savaşlarda başarılı olmak ve kendi kraliyetinizi kurmaktır. Belki de günümüzde bu amaçla oynanan birçok oyunun öncüsü sayılabilir. Sonradan savaş ve strateji oyunları çoğalıp gelişince doğal olarak bu oyunların popülerliğini yitirmesine neden oldu. Bu oyunun son derece önemli bir yanı da oyunun yerli olmasıdır. Bu özelliği ile hala bir kesim tarafından ilgi görmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Android telefonlar için sahte Cyberpunk 2077 tehlikesi!

6.GTA Vice City

Bir dönem o kadar popüler haline gelmiş bir oyundu ki insanlar birbirlerine bu oyunu oynayıp oynamadıklarından ziyade görevleri kaç dakikada yaptıklarını soruyordu. Zorlu ve eğlenceli görevleri ile GTA Vice City bir dönem ekol olmuştu. Hala yeni versiyonları ile oyun severlerin gözdesi olmaya devam etmektedir.

Yine Oyun dünyasına gerçekleşen bu atılım ile birlikte kullanıcı sayısı ülkemizde de giderek arttı. Günümüzün yaş ortalaması ilerlemiş bireyleri, orta yetişkin grubundaki bireyler geçmişte birçok oyunun bağımlısı olmuştu.

Hatta kimi oyunlar vardı ki her yaştan oyuncuya denk gelmek oldukça mümkündü. Bireylerin oyun bağımlılığı olduğu için çok tutan bilgisayar oyunları arasında:

 • Minecraft
 • Sims
 • Futbol Menager
 • Minecraft
 • PES
 • FIFA 
 • Counter Strike
 • GTA kötülük şehri
 • ve kılıç’ta
 • Metin 2 
 • Knight Online
İlginizi Çekebilir : PUBG Mobile Güncellemesi ile Yeni Harita Geldi!

 

Bir dönem bağımlılık yaratmış bilgisayar oyunları listesi daha istemediğimiz kadar uzayabilir. Bilgisayar ile geç tanışan bir millet olmamıza rağmen bilgisayar oyunları ile kısa sürede kaynaşmış bir toplum olduk.

Bu ne kadar gencin hayatını olumsuz etkiledi ve belki de başka alanlara yeterince yönelememesine neden oldu bilinmez. Ancak yine de bir nesi hayatının en güzel ve en eğlenceli anlarını bu bilgisayar oyunları ile geçirdi.

Oyun Bağımlılığın Bireyler Üzerine Etkisi

Oyunlara harcanan vakitler bireyler üzerindeki etkilerde de değişimlere sebep olmaktadır. Başta sadece eğlence olarak adlandırılacak bu durum zamanla yerini farklı durumlara bırakmaktadır. Aslında her birey kolay kolay oyun bağımlısı olduğunu kabul etmez.

Hatta bunu inkâr edenlerin sayısı da oldukça çoktur. Ancak geçmiş ve günümüzde oyun bağımlısı olmanın gerçekçiliği tamamen ortadadır.

Kişilerin hayatında oldukça büyük bir yere sahip olan oyunlar, hayatları da farklı şekilde etkilemektedir.

Oyun bağımlısı bireyler bu tanımı oyuna ayırdıkları uzun süreden dolayı alırlar. Bundan dolayı bireyin hayatında diğer önemli durumlara ve sosyal hayata yeteri kadar vakit ayırmadığı görülmektedir.

Bunun yanı sıra oyunlardan etkilenen bireylerin çevresindeki kişilere karşı davranışlarında da değişimler olduğu görülmektedir.

Bu arada Gaming of İstanbul 2020 GAMING ISTANBUL ULUSLARARASI OYUN, ESPOR VE DİJİTAL EĞLENCE FUARI. 30 Ocak – 2 Şubat 2020 arasında sizleri bekliyor .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz