Küresel Isınmaya Karşı Karbonsuz Havalimanı

Küresel Isınma ve Karbonsuz Hava Limanı Projesi

0
kuresel-isinma-karbonsuz-hava-limani

Küresel Isınma Nedir?

Teknoloji Haberleri –ilesi olarak , Küresel ısınma, yaşadığımız yüzyılda kabullenmemiz ve mücadele etmemiz gereken gerçeklerden biridir.

Özellikle atmosfere salınan sera gazlarının oluşturduğu sera etkisi denen durum dünyanın daha fazla ısınmasına neden olmakta bu da iklim değişikliklerin baş göstermesini sağlamaktadır.

Küresel Isınma
Küresel Isınma

Sera gazları içinde karbondioksit, metan gibi çeşitli gazları barındıran bir gaz grubudur. Bu gazların ortak özelliği şudur: Salınımlarının artması sonucu dünya ısınır. Dünyanın ısınması başta çok tehlikeli bir durum gibi görünmese de aslında oldukça tehlikelidir.

İlginizi Çekebilir : Bilimciler Temiz Enerji İçin Yeni Bir Kaynak Bulmak Üzere!

 

Çünkü bu durumda buzullar erimeye başlar, mevsimler arası geçişler kaybolmaya, dünyanın ekolojik dengesi geri döndürülemez bir şekilde sarsılmaya ve değişmeye başlar.

Dünyanın ekolojik dengesi bozulunca bu durum barındırdığı canlılara da yansır. Çeşitli hayvan türlerinin nesli tükenmeye başlar ve bu durum besin zincirinin de bozulmasına neden olur.

Yine bu bağlamda düşünürsek orman yangınlarının artması, sel, tsunami gibi doğal afetlerin artışı ve su kaynaklarının azalması da ekolojik dengedeki bozulmanın getireceği sonuçlardandır.

kirlilik-kuresel-isinma
kuresel-isinma-ve-kirlilik

Küresel ısınma Geçtiğimiz yıllarda çok fazla önemsenmeyen ve bir sorun olarak algılanmayan küresel ısınma, yaşadığımız yüzyılda kendisini iyice hissettirmeye başladı. Gerçek bir sorun olduğu ve mücadele edilmesi gerektiği anlaşılınca, dünya genelinde çeşitli anlaşmalar imzalanmaya başlandı.

Dünya genelinde karbon emisyonunun, sera gazlarının, fosil yakıt tüketiminin azaltılmasına yönelik çalışmalar başlatıldı. İşte bu çalışmalar kapsamında Türkiye’nin attığı adımlardan biri olarak karşımıza çıkan Karbonsuz Havalimanı Projesi büyük bir önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   SpaceX Nereye Gidiyor? Önemi Nedir?
karbonsuz-hava-limani

Küresel Isınmaya Karşı Karbonsuz Havalimanı Geliyor!

Küresel ısınma sorunu çağımızın en büyük problemlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. İnsan nüfusunun artması, kaynakların kullanılmasındaki sorunlar, geri dönüştürülmeyen ya da dönüştürülemeyen atıklar bu sorunun bir parçasını oluşturuyor.

Dünya genelinde Karbon salınımının geçmiş yıllara göre artış göstermesi küresel ısınmayı tetikleyen faktörlerin başında geliyor. Bundan dolayı aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 191 farklı ülkenin bir araya gelerek imzaladığı Paris Anlaşması ülkeler bazında karbon salınımın azaltılmasına yönelik maddeler içeriyor.

karbon-salinimi-onlem

İmzalanan bu anlaşma sayesinde anlaşmaya taraf olan ülkelerin karbon salınımlarını azaltma yolunda çalışmalar yapması bekleniyor. Bu anlaşma sayesinde bulunduğumuz yüzyılda salınımın büyük oranda azaltılarak geleceğe daha yaşanılabilir bir dünya bırakılması hedefleniyor.

Gerek bu anlaşma kapsamında gerekse küresel ısınmaya karşı yapılabilecek çalışmaların artırılması kapsamında Türkiye’de Karbonsuz Havalimanı projesi başlatılıyor.

Karbonsuz Havalimanı Projesi Nedir?

Türkiye’de başlatılacak bu projenin bütün havalimanlarında uygulanacağını açıklayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, uygulamaya geçirilecek olan bu projenin küresel ısınma ve iklim değişikliklerine karşı atılan bir adım olarak değerlendirdi.

Gelecek nesillere karşı yaşanılabilir bir dünya bırakma ve sürdürülebilir havalimanı işletmeciliği hedefleriyle başlattıkları bu proje kapsamında havalimanlarının sahip olduğu karbon salınımlarının hesaplanacağını ekledi.

Karbon salınımları belirlendikten sonra bu salınımların düşürülmesine yönelik çalışmaların başlayacağını ifade etti. Peki bu çalışmalar arasında neler var?

kuresel-isinma-ve-iklim-degisikligi
Küresel Isınma

Küresel Isınma Karbon Salınımının Düşürülmesi İçin Neler Yapılacak?

Hepimizin bildiği üzere havalimanları oluşturdukları atıklar, kullanılan araçlar vs. ile oldukça yüksek karbon salınımına sahip alanlardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Alanya Otelleri

Bu alanlarda karbon salınımı azaltmak için yapılacak faaliyetlerden bazılarının havalimanı içerisinde yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yatırımlar yapılması ve elektrikli aletlerin kullanımın artırılması olduğu açıklandı. Bu faaliyetler aracılığıyla karbon emisyonunun azaltılması planlanıyor.

Türkiye’de bulunan bütün havalimanlarına uygulanacak olan bu projede karbon emisyonunun azaltılması için yapılacak bir başka faaliyet ise atık oluşumunun önlenmesine yönelik olacak.

Küresel ısınmaya karşı yapılan mücadelede önemli bir yere sahip olan atıkların dönüştürülmesi ve azaltılmasına yönelik çalışmalar burada da ön planda olacak.

sera-gazi-ve-iklim-degisikligi
kuresel-isinma-karbonsuz-havalimani

Küresel ısınma da bu doğrultuda atık oluşmasına yönelik tedbirlerin alınacağını belirten Turhan, oluşan atıkların ise kaynağında toplanarak geri dönüştürülmesi üzerine çalışılacağını açıkladı. Geri dönüştürülemeyen ürünler ise yine bu sırada uygun bir şekilde ortadan kaldırılacak.

Yine önemli bir sorun olan atık sular ise belediyelerin altyapı tesislerine gönderilecek, bir başka çözüm yolu ise havalimanlarına kurulan atık su arıtma tesisleri ile suların arıtılarak tekrar kullanılması olacak gibi görünüyor.

Küresel Isınma
karbonsuz hava | kuresel-isinmayi-onlemek

Karbon emisyonunun azaltılmasına yönelik yapılacak bir başka faaliyet ise kış aylarını kapsıyor. Özellikle kış aylarında donan, kaygan yüzeyler için kullanılan kimyasalların da toprağa karışmadan ayrı bir şekilde ayrıştırılarak bertaraf edileceğinin müjdesi de verildi.

Görüldüğü üzere karbon emisyonunun azaltılmasına yönelik atılan bu adımlarla karbonsuz havalimanı kavramından bahsetmek yakında mümkün olacak!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz