Twitter Nijerya’da Yasaklandı

0

Ya tweet atmak için yasayla başınız belaya girerse? Bu senaryo size aptalca gelebilir ama artık Nijerya’da bir gerçek.

Nijeryalılar Artık Tweet Gönderdikleri İçin Yargılanabilirler

Nijerya federal hükümeti, “Platformun Nijerya’nın kurumsal varlığını baltalayabilecek faaliyetler için sürekli kullanımı nedeniyle” Twitter’ı süresiz olarak askıya aldı. Ülkenin enformasyon ve kültür bakanı Alhaji Lai Mohammed, Twitter’dan yaptığı bir açıklamada haberi duyurdu.

CNN, federal savcıların Twitter’ı yine de kullanmaya çalışan kullanıcıları tutuklama ve kovuşturma emri verildiğini bildirdi. Bazı insanlar yasağı aşmak için hemen sanal özel ağlara (VPN’ler) yöneldi.

Nijerya’nın ülke çapında Twitter kullanımını askıya alma hamlesi, platformun tacizci davranış politikasını ihlal ettiği için cumhurbaşkanı Mudhammadu Buhari’nin tartışmalı bir tweet’ini silmesinden sadece bir gün sonra geldi.

Buhari’nin şimdi silinen tweet’i şu şekilde; ‘’Bugün yaramazlık yapanların birçoğu, Nijerya İç Savaşı sırasında meydana gelen can kayıplarından ve yıkımlardan farkında olamayacak kadar genç yaşta. Bir ay boyunca savaşan olan bizler onlara anladıkları dilden davranacağız.’’

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Disney Plus bu yaz 42 ülkede piyasaya sürülecek
Twitter
Nijerya Twitter

Twitter Nijerya’nın Yasağına Nasıl Cevap Verdi?

Muhammed’in ileti dizisinin yayınlanmasından saatler sonra, Twitter’ın kamu politikası ekibi, Nijerya’daki kullanıcılar için erişimi yeniden sağlamak için çalışacağını söyleyerek yanıt verdi.

Tweet’in bir kısmı, “Ücretsiz ve #OpenInternet’e erişim, modern toplumda temel bir insan hakkıdır” diyor. Bu ifade seçimi oldukça ilginç—Twitter geçen Nisan ayında farklı bir Batı Afrika şehri Gana’da yeni bir ofis açtı. Şirket, yaptığı duyuruda ülkeyi benzer bir dille tanımladı: Neden Gana? Bir demokrasi şampiyonu olarak Gana, ifade özgürlüğünün ve Twitter’ın da savunucusu olduğu Açık İnternet’in destekçilerindendir.

Bazı Nijeryalılar şirketin seçiminden memnun değildi. Reuters, Muhammed’in o sırada Twitter’ın Afrika ofislerini Nijerya’ya yerleştirmeme kararlarının ülkenin medyası tarafından yanlış tanıtılmasından kaynaklandığını iddia ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz