Türkiye Uzay Ajansı Başkanı: Türkiye Uzayda Olmak Zorunda

0

Türkiye Uzay Ajansı  (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Milli Uzay Programı Türkiye’de ve dünyada büyük ilgi uyandırdığını açıkladı. Merhaba Tekno bilim adamı ailesi,

TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, açıklamasında “Azerbaycan’da gerçekten iyi bir birikim var. Uydu işletmeciliği gibi konularda altyapıları var. Ayrıca temel bilimlerde de çok iyi bilim insanları mevcut. Bu durumlardan Türkiye’nin uzay programı için istifade etmesi söz konusudur. Önümüzdeki zamanlarda diğer ülkeler ile görüşerek bir güç birliği içerisinde olmayı hedefliyoruz.” açıklamalarında   bulundu.

Türkiye Uzay Ajansı (TUA)
Milli Uzay Programı

Türkiye Uzay Ajansı : 20’ye Yakın Ülke İle Görüşmeler Yapılmakta

Milli Uzay Programı planlanırken tek başına yola çıktıklarını söyleyen Yıldırım şöyle konuştu: “Biz Türkiye olarak bunu yapmalıyız diye yola çıktık ve yapabileceğimize inanıyoruz. Ama bizim amacımız, burada bir uluslararası iş birliği oluşsun. Öncelikle de kardeş ülkelerimiz olsun. TUA olarak 20’ye yakın ülke ile görüşmeleri sürdürüyoruz. Bunu devam etmeyi planlıyoruz. Bu ülkeler arasında Amerika, Rusya, Japonya, Çin ve Avrupa ülkeleri yer almakta. Ayrıca kardeş ülkelerimiz başta olmak üzere, bu işlerde biraz daha geri planda olan ama uzay çağını yakalamak isteyen ülkeler de yer almakta. Dolayısıyla buradaki güç birliğinin hepimize katkı sağlayacaktır.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   iOS 15.4, iPadOS 15.4 ve macOS 12.3'teki yenilikler

Bazı kişiler uzay çalışmalarına sıcak bakmadığını ve çok para harcandığı yönünde endişe duyduğunu söyleyen Yıldırım, şu açıklamalarda bulundu: “Aklımıza gelen her şeyi uzay sistemlerinde kullanıyoruz. ‘Uzayda izi olmayanın dünyada sözü olmaz’ sloganı ile hareket ediyoruz.

Türkiye uzayda olmak zorundadır. Uzayda olamayan ülkeler fakirleşecektir. Bu bütçeleri buraya kullanmazsak, ileride fakir hale düşebiliriz ve başka ülkelere bağımlı hale gelebiliriz. Bizlerde bunu istemiyoruz. Bizler, uzayda güçlü bir şekilde var olmamız gerekiyor. Şimdi harcayacağımız paraları, gelecekte tüm ekonomimize katkı sağlayacaktır.” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz