Telefonunuzu Şarj Ederken Dikkat! Yüzde Kaç Şarj Edilmeli?

4
4199

Merhaba Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi. Bugün sizlere akıllı telefonlarımızı şarj ederken nelere dikkat etmemiz gerektiği hakkında bilgi vermeye çalıştık.

Akıllı telefon pili ve şarjları hakkında doğru bilinen bir sürü yanlışlıklar bilmekteyiz bu yazımızda telefonumuz yüzde kaç şarj edilmeli ve şarj ederken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunu işleyeceğiz.

Çoğumuz telefon şarjının hemen tükendiği konusunda şikayetçidir. Ancak biz telefonumuzu şarj ederken ne kadar dikkatli davranıyoruz. Şarjda kalma süreleri oldukça önem arz ediyor.

Akıllı Telefonlarınızı Gece Şarj Etmeyin!

Akıllı telefonlarımızı şarj etmek için genellikle yanlış yapılan hatalardan biri gece şarj etmek. Evet doğru duydunuz gece telefonunuzu şarja takmak bir çoğumuzun yaptığı gibi gece takıp sabah şarjdan çıkarmak , en yaygın yapılan hatalardan biridir.

Akıllı cihazların bataryaları dolunca, cihazınız bu durumun farkına varıp bataryadan şarj alımını kesiyor. Direkt olarak şarj cihazınızdaki enerjiyle kullanıma devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Zam furyası: Renault Megane Sedan fiyatlarına da zam geldi

Bu durum bazı cihazlarda şarj yüzdesi dolunca şarj alımını kesip, bataryayı kullanmaya devam ediyor.

Telefonunuzu Şarj Ederken Sıcak Ortamdan Koruyun!

Sizin ve diğer akıllı telefonlarımızın bataryası Lityum iyon pile sahiptir. 1991 yılından beri kullanılan bu pil türüdür. Akıllı telefonunuzun şarjı öneriye göre 35 santigrat derecenin altında gerçekleşmeli, aksi taktirde tüm akıllı diğer telefonlar gibi bataryaya veda edebiliriz.

Şarjı %5’e Düşüne Kadar Kullanmayın!

Doğru bilinen yanlışlardan biriside bataryayı tamamen tüketmeden şarja takmamak.

Telefonunuzu şarj etmek için en ideal oran %25’in altına düşmesini beklemeyin. Bataryayı %1’den %100’e şarj etmek bataryanın kapasitesini düşürerek kullanım ömrünü kısaltacağından dikkat etmekte fayda var.

Siz yine de %25’in altına düşürmemeye dikkat edin.

Şarj seviyesini %45 ile %75 arasında tutun!

Akıllı telefonlarınızın şarjını genelde %75 ile %45 arasında tutmaya özen gösterin. Bunun bir üst modu da var, ancak bu günlük kullanımda daha ideal olanıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   WhatsApp Silinen Mesajları Okumak

Battery University’e göre, akıllı telefonunuzun lityum-iyon pillerini her zaman %65 ila %75 arasında tutmamız gerektiği söyleniyor. Sürekli bu şarj süresine dikkat ederseniz, bataryanızı çok uzun süreler boyunca kullanabilirsiniz.

Konum Servisleri Pili bitiriyor!             

Çoğu kullanıcı arasında konum servislerinin şarjı ve hatta pil ömrünü kısa sürede bitirdiğiyle ilgili yanlış bilgi var. Aslında tam olarak yanlış dememiz mümkün değil. Çünkü konum servisleri gibi hizmetlerin pil ömrünü etkilediği bir gerçek var. Ancak bilinenin aksine pil ömrünü tamamen bitirmiyor. Akıllı telefonların kullanım amacı arama, mesajlaşma gibi hizmetler olduğu için telefonunuzu rahatça kullanabilirsiniz.

 

4 YORUMLAR

  1. Merhabalar , Bilinçli telefon Kullanmak çok çok önemli. Telefon Şarj ederken genellikle yüzde 15 altına düşünce şarj ediyorum. Ama bazı arkadaşlarım daha Yüzde 30 lara gelince direkt şarja takıyorlar :)) Ne kadar doğru şarja takmaktır ? Bilgiler çok güzel . Teşekkür ederim. Takipteyiz sizleri .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz