Perseverance, Mars’ta yaşam arıyor!

0
28

NASA tarafından Mars’a gönderilen keşif aracı Perseverance, gerçekleştirmesi gereken görevi için harekete geçti. Perseverance, Bilim insanlarının çok eskiden Mars’ta bir nehir olduğunu tahmin ettikleri Jezero Krateri üzerinde araştırmalara başladı. Çünkü basit bir mantıkla; Eğer bir bölge önceden nehirse yani üzerinde su bulunuyorsa orada mikrobiyotik canlıların yaşama olasılığı vardır. Bu da aslında yaşamın olduğuna işarettir. Bizim de insanlık olarak tüm bu çabalarımız, yaşanabilir bir gezegen bulup oraya yerleşmek. Zira gezegenimizin başındaki küresel ısınma, kaynakların tükenmesi gibi sorunlar, gelecekte Dünya’nın yaşanabilirliğini tehlikeye atıyor.

Asıl görevi olan yaşam araştırması için birçok donanım ile donatılmış olan Perseverance, yüzeyin altından mineralojik ve kimyasal birtakım veriler toplayacak. Ardından keşif aracı, Dünya’ya yeniden döndüğünde bilim insanları tarafından bu veriler tek tek incelenecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   5.000 mAh Batarya Ucuz Fiyat Infinix Hot 9 Serisi Tanıtıldı

Perseverance nedir?

Perseverance nedir

Mars 2020, Perseverance ve Ingeunity helikopter drone içeren, NASA’nın Mars Keşif Programı kapsamında hazırlanan Mars keşif görevidir. 30 Temmuz 2020’de fırlatıldı ve 18 Şubat 2021’de Mars’taki Jezero kraterine inip, araştırma yapması planlanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz