Mozilla, Yeni ‘Proton’ Tasarımıyla Firefox 89 Güncellemesini Yayınladı

0

Mozilla, son on yılda Firefox’un tasarımını birkaç kez elden geçirdi, özellikle 2014’teki ‘Australis’ görünümüyle (büyük geri düğmesi ve Chrome benzeri sekmelerle) ve 2017’deki ‘Photon’ yeniden tasarımıyla. Firefox 89 bugün kullanıma sunuluyor. Masaüstü ve mobil platformlarda ve ‘Proton’ adıyla başka bir görsel güncelleme içeriyor.

Firefox 89 Güncellemesi Yayında

En son yeniden tasarım, Australis ve Photon’un piyasaya sürüldüğü sırada olduğundan daha az elden geçirildi. Güncellemelerin çoğu incedir – bazı öğelerin etrafında daha fazla boşluk, adres çubuğunda ve hamburger menüsünde daha az simge vb. ayrıca varsayılan olarak araç çubuğunda Pocket için bir düğme vardır, bu biraz şişkinlik hissi verir, ancak en azından kolayca kaldırılabilir.

Buradaki en önemli değişiklik, sekmelerin artık bir alt gölge ile çubuğun üzerinde ‘kayan’ olduğu sekme çubuğudur. Tarayıcı sekmelerine kesinlikle benzersiz bir yaklaşım, ancak sekme çubuğu hala aynı şekilde çalışıyor, bu nedenle kimsenin alışması uzun sürmeyecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Xiaomi CEO'su 2024 yılına kadar 100.000'den fazla Xiaomi SU7 otomobil satmayı hedefliyor

Firefox 89

Mozilla blog yazısında şunları söyledi: “Yeni Firefox gözleri yormaz, bilgisayarlar, telefonlar ve tabletler gibi her boyuttaki ekranda parlak ve canlı. Yeni bir simge seti, net tipografi ve baştan sona düşünceli boşluklar, 2021 için modern bir estetiği yansıtıyor. Yeni bir Firefox piyasaya çıktığında her zaman heyecan duyuyoruz ve bu büyük yeniden tasarım söz konusu olduğunda, sizin için daha da heyecanlıyız deneyimlemek için. Firefox’u bir noktada geride bıraktıysanız, bu modern yaklaşım – içeriden ve dışarıdan – sizi geri kazanmak ve onu ilk tarayıcınız yapmak için tasarlanmıştır.”

Android ve iOS’taki Firefox 89 da yeniden tasarımın bazı öğelerine sahiptir. Android tarayıcının uygulama genelinde yeni simgeleri vardır ve masaüstü tarayıcının aksine, Android için Firefox simgeleri taşma menüsünde tutar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Apple, Mac'lerin neden Face ID ve dokunmatik ekrandan yoksun olduğunu açıklıyor

Firefox resmi web sitesinden indirilebilir. Android uygulamasını Play Store’dan veya iOS sürümünü App Store‘dan da edinebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz