Microsoft En Son Windows 11 Insider Derlemesinde WordPad’e Veda Ediyor

0
Microsoft En Son Windows 11 Insider Derlemesinde WordPad'e Veda Ediyor
Microsoft En Son Windows 11 Insider Derlemesinde WordPad'e Veda Ediyor

Yaklaşık 30 yıldır Windows’un bir parçası olan ilginç metin editörü WordPad tarihe karışıyor. En son Windows 11 Insider derlemesi (26020) artık WordPad’i içermiyor ve Microsoft gelecekteki bir güncellemede işletim sisteminden tamamen kaldırmayı planlıyor.

Bu değişikliğin kalıcı olması amaçlanıyor, yani kullanıcılar kararlı yapı halka sunulduktan sonra programı resmi kanallar aracılığıyla yeniden yükleyemeyecekler.

Elveda, WordPad
Elveda, WordPad

Elveda, WordPad

Duyuru, Windows 11 Insider yapısının (26020) birkaç yeni özelliğiyle birlikte Windows Insider Blog’unda yapıldı. Bunlar arasında gelişmiş sesli erişim araçları ve geliştirilmiş metin okuma sesleri de yer alıyor. Bununla birlikte, WordPad’in kaldırılması, uzun geçmişi ve birçok kullanıcıya aşina olması nedeniyle öne çıkıyor. Blog yazısında şöyle deniyor:

“Bu yapıdan başlayarak, WordPad ve People uygulamaları artık işletim sisteminin temiz bir yüklemesi yapıldıktan sonra yüklenmeyecek. Gelecekteki bir uçuşta, WordPad yükseltme sırasında kaldırılacaktır. WordPad yeniden yüklenemeyecektir. WordPad kullanımdan kaldırılmış bir Windows özelliğidir”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   iPhone'da Cihazımı Bul Nasıl Etkinleştirilir?

WordPad yıllardır güncellenmediği ve temel bir not defteri ile tam teşekküllü bir kelime işlemci arasında bir yerde kaldığı için bu büyük bir sürpriz değil. Ücretsiz olmasına ve internet erişimi gerektirmemesine rağmen, çoğu kullanıcı başka yerlerde daha iyi alternatifler buldu.

Kişiler uygulaması da WordPad’e katılıyor ve Adım Kaydedici artık güncelleme almayacak. Microsoft, ClipChamp’i ikinci uygulama için potansiyel bir yedek olarak öneriyor.

Bu arada, her zaman güvenilir metin editörü Not Defteri değişiklikleri görmeye devam ediyor. Bu yapı, ses kontrolü için erişilebilirlik ayarlamaları ve yazdırmayı duraklatma ve devam ettirme yeteneği de dahil olmak üzere bazı iyileştirmeler ekliyor. Ancak, bazı kullanıcılar Not Defteri ile sürekli uğraşmayı gereksiz bulabilir.

Bu biraz üzücü vedaların ötesinde, yeni yapı birkaç kayda değer ekleme daha getiriyor. Artık bilgisayarınız enerji tasarrufu modundayken bir bildirim göreceksiniz ve daha kolay paylaşım için cihazlarınıza daha açıklayıcı isimler verebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz