Microsoft, AI destekli ‘Gürültü Önleme’ özelliğini Skype’a getiriyor

0
13

Merhaba tekno bilim adamı takipçileri; Microsoft, popüler ekip sesli ve görüntülü arama platformu Skype, başkalarıyla bağlantı kurmayı kolaylaştıran yeni özelliklerle düzenli olarak güncelliyor. Platform, geçen yılki kilitlenme sırasında kuruluşlar için ve bireysel düzeyde bağlantı kurmak için de hayati bir rol oynadı. Ancak firma yazılımı güncellemeyi bitirmedi. Bu sefer, masaüstü sürümüne gürültü giderme özelliğini getirdi.

Skype ekibi bu teknoloji ilk olarak Microsoft Ekipleri için yapıldığını belirtiyor. “Skype masaüstü uygulamasında en son arka plan gürültüsü bastırma özelliğimizin piyasaya sürüldüğünü duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Başlangıçta Microsoft Teams için geliştirilen bu yeni özellik, Skype’ta toplantı yaparken sesiniz dışında hemen her şeyi sessize almak için tasarlandı ”diye ekliyor.

Windows Masaüstü Uygulamasında ve Mac’te Edinebilirsiniz

Bu özellik ‘Ayarlar’ seçeneğinin altında bulunabilir ve farklı seçeneklerle değiştirilebilir – Otomatik, Düşük ve Yüksek. Gürültü giderme özelliğinin henüz Skype’ın web sürümünde veya mobil sürümlerinde mevcut olmadığını belirtmekte fayda var. Bunu Windows masaüstü uygulamasında ve Mac’te de edinebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Microsoft Edge, çocukları çevrimiçi ortamda güvende tutmak için Çocuk Modu ekliyor
Skype
Skype

Bu özelliğin arkasındaki teknoloji hakkında blog yazısında, yeni gürültü engelleme teknolojisinin ses beslemenizi analiz ederek ve konuşmacının sesini etkilemeden gürültüyü ortadan kaldırmak için eğitimli derin sinir ağlarını kullanarak çalıştığını ekliyor. Bu, geleneksel gürültü bastırma algoritmaları bir hayranınki gibi basit, tutarlı gürültüleri ele alabildiğinden farklıdır, klavyede yazmak, yiyecek ambalajının gevrekliği veya evcil köpeğinizin uğultusu gibi daha karmaşık sesler söz konusu olduğunda ayırt edemez.

Bu teknoloji düzeyine ulaşmak için ekip, eğitim için veri kümelerinde yaklaşık 760 saatlik temiz konuşma verisi ve 180 saatlik gürültü verisi kullandı. Gürültü verileri için, klavye yazma, akan su, horlama ve daha fazlasını içeren çeşitli senaryoları kapsayacak şekilde 150 gürültü türü dahil ettiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz