Logo Hazırlamak – Kendi Logonuzu Oluşturun!

0
18
logo hazırlamak

Merhaba değerli Teknobilimadamı takipçileri, bugünkü yazımızda sizlere grafik tasarımın belki de çıkış noktası olan logo yapımından bahsedeceğim. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ailesi olarak bu konuyu ele aldık.

Logo nasıl hazırlanır?

Yazımızda bunun yöntemlerinden bahsettik.

Logonun önemi nedir?

Marka değerini arttırır ve özgünlük katar.

Parayla logo yaptırabilir miyim?

Evet, bunun için şirketler var.

Logo yapmak kimi insan için dışarıdan zahmetsiz, iki üç hamlede yazı yazarak yapılmış bir işlem olarak görülse de, aslında içerisinde hayal gücünü, yaratıcılığı ve daha bir çok şeyi barındırıyor. Bugün logo hazırlamak ne kadar zahmetli ve uğraş gerektiren bir iş onu inceleyip, logo hazırlamak için neler gerekli bunlara bakacağız.

Kendim de şahsen 10 senedir grafik tasarım işinin içerisindeyim. Profesyonel ve amatör bir şekilde kendimi geliştirerek öğrendim bir şeyler. Grafik tasarımda en önemli olan ve sizi rakiplerinizden öne atacak olan şey ”Hayal gücü”.

İlginizi Çekebilir : En İyi 10 Yatırım İş Fikirleri

Hayal gücünüz ne kadar geniş ve sınırsız ise, grafik tasarımda çıkarabileceğiniz proje ve ürün de doğru orantılı olarak artıyor.

Hayal gücü ve yaratıcılığınız, sizi rakiplerinizden öne atıyor çünkü; tasarımın genel amacı, ortada olmayanı tasarlamak, eşsiz ve özgün çalışmaktır.

Logo hazırlamak zahmetli ve ilham gerektiren bir iştir. Aynı diğer grafik tasarım projelerinde olduğu gibi. Logo hazırlamak, afiş hazırlamak ve aklınıza gelebilecek diğer grafik tasarım çalışmaları…

Logo Hazırlamak

Dediğim gibi logo hazırlamak çok zahmetli bir iş. Ancak logo hazırlamak için bir çok alternatifimiz var. Kendi özgün logonuzu hazırlamak için bir çok program var ve online olarak bu işi yapan internet siteleri var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır?

Piyasada bu kadar çeşit program var site varken diğer yazılarımızda olduğu gibi prensibimiz en iyi ve en kalitelisini bulmak olacak. Tabii burada en iyi programı kullanmak sizin kullanmaya başladığınızda harika bir logo elde edeceğiniz garantisi vermiyor ve ben de vermiyorum.

Burada yukarıda belirttiğim gibi eğer logomuzu program ile yapacaksak, iş bizim hayal gücümüzde bitiyor. Kullanacağımız font, arka plan, stil, boyut logomuzu şekillendirecek ve ortaya çıkaracak şeyler. Bunları ne kadar özenli ve iyi seçersek, çıkacak olan sonuçtan o kadar memnun kalırız.

Logo Hazırlayabileceğimiz Programlar

Logo hazırlamak için piyasada belli başlı bir çok grafik tasarım programı dolaşıyor. Ancak bunlar arasında öncelikle önereceğim programlar arasında yapımcı güvencesiyle birlikte ”Adobe” bulunuyor.

Adobe Grafik Tasarım Programları

Adobe Photoshop Serisi:

1987 yılında yani bundan 30 sene önce  Thomas Knoll ve John Knoll kardeşler tarafından yazılan ve çıkartılan Photoshop programı, dünya tarihinde Photoshop kelimesi ve programının kullanıldığı ve tedavüle girdiği ilk an olarak bilinir. Tabii günümüzde Photoshop kullanarak yapabildiğimiz tüm değişiklikleri, ayarları yapamıyorduk.

Programın ilk haline erişim sağlamak imkansız gibi bir şey. Olsa olsa şirket yöneticilerinde ya da koleksiyoncular da vardır. Ancak 30 sene öncesinin teknolojik imkanlarını düşündüğümüz zaman, programın ne denli kısıtlı bir kapasiteye sahip olduğunu tahmin etmek zor değil.

Günümüzde 2020’ye geldiğimiz zaman son Olarak ”Adobe Photoshop CC 2020” ile piyasanın hala bir numaralı Photoshop uygulaması ile Adobe çeşitli programları ile grafik tasarım kategorisinde en başı çekiyor.

Adobe Illustrator Serisi:

Adobe Photoshop’tan 2 sene sonra yani 1989 senesinde, Apple’ın Macintosh bilgisayarları için çıkışını gerçekleştirdi. Illustrator’un Photoshop’dan en büyük farkı, tamamen özgün çalışabiliyor olmanız. Adeta önünüzde bir resim kağıdı varmış gibi elinize aldığınız mouse veya bir çizim tableti ile istediğiniz her şekilde, her boyutta logo hazırlayabilirsiniz.

Adobe After Effects Serisi:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Aslında Adobe’nin After Effects serisi tamamen video düzenleme ve video kurgu işleri için kullanılıyor. Ancak hareketli bir logo daha doğrusu gif halinde bir logo hazırlamak için, After Effects tam aradığımız program.

Photoscape:

Şimdiki programımız, daha amatör ya da bu işle uğraşmak istemeyip kolayca işin içinden çıkmak isteyenler için Photoscape doğru ve aradığımız program olacaktır. Photoscape’ı fotoğraf düzenleme işlerimiz için de kullanıyoruz.

Fotoğraf düzenleme ile ilgileniyorsanız bu yazımız ilginizi çekebilir; Fotoğraf Boyutu Nasıl Küçültülür?

Doğru Font’u Bulmak: Yukarıdaki programları kullanırken özgün, doğru ve iyi bir logo çıkartmak için en önemli şeylerin başında ”FONT” yani yazı tipi geliyor. Siz de hoşunuza gidecek binlerce font arasından doğru fontu seçmek için Dafont.com’u kullanabilirsiniz. DAFONT 

Logo Hazırlamak İçin İnternet Siteleri

Yukarıda bahsettiğim bir çok program dışında, programlarla uğraşmak istemeyen, ya da bilgisi olmayıp kısa yoldan kendine logo hazırlamak isteyen kullanıcılar için ise bu işi paralı üyelik ya da ücretsiz şekilde halleden bir çok internet sitesi mevcut.

Canva: Canva logo hazırlamak başta olmak üzere bir çok grafik tasarım işinizi sizler için kolayca halledecek bir arayüze sahip olan basit bir grafik tasarım hazır proje satış sitesi. Canva ile afiş, logo, thumbnail, küçük resim ve aklınıza gelebilecek daha bir çok işlemi halledebilirsiniz.

Placeit: Yine Canva gibi bir çok tasarım işinizi halledebileceğiniz Placeit.net var sırada. Placeit’i ikinci sıraya koymamın nedeni Canva’nın Placeit’e göre daha sade ve çeşitli bir arayüze sahip olması.

Logo hazırlamak için yukarıda adımları takip ettiğiniz takdirde aklınızda logo ve tasarımı ortaya çıkartmak için önünüzde bir engel kalmayacak. Ancak bu işlemleri yaptığınızda ya da bahsettiğim siteleri gezdiğiniz hala aklınızdaki gibi bir sonuç elde edemediyseniz, internette bu işi parayla yapan bir çok grafiker bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz