Koronavirüs Sonrası Yaz Tatili Kuralları Neler?

0
34
koronavirüs-salgini

Teknoloji Haberleri – Teknololoji Rehberi ekibi olarak, koronavirüs salgını sonrasında ilk yaz turizmi sezonunun nasıl işleyeceği ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Koronavirüs, tüm dünyayı etkisi altına aldı. Her ülkede birçok farklı zorluk yaşanırken, Türkiye’de de virüs nedeniyle hayatını kaybeden binlerce vatandaşımız oldu. Fakat, son günlerde açıklanan veriler ile beraber virüsün önüne geçilebileceği yönünde de yeşil ışıklar görülüyor. Bu durumda, olası bir salgın sonrası dönemi için akla ilk gelen konu başlığı yaz tatili oldu.

COVID-19 Salgını Yaz Turizmine Engel Olacak Mı?

Hayır. Fakat sınırlı ve düzenli olarak, oteller hizmet vermeye başlayacak.

Yurt İçi Uçuşlar Ne Zaman Başlayacak?

Ramazan Bayramı'nın ardından, yurt içi uçuşlar gerçekleştirilmeye başlanacak.

Yaz aylarına girerken, havalar iyice ısınmaya başlamışken birçok vatandaşın aklında yaz tatillerinde salgına yönelik önlemlerin ne şekilde alınacağı sorunsalı bulunuyor. Bakanlık, yaptığı açıklama ile beraber COVID-19 salgını sırasında yaz turizminin ne şekilde ilerleyeceğine yönelik ipuçları verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Kulak Çınlaması Neden Olur?

Koronavirüs Nedeniyle Otel Odaları 12 Saat Boş Kalacak

Sağlık Bakanlığı, COVID-19’a Karşı Önlem Almaya Davet Ediyor

COVID-19 salgını nedeniyle, yaz tatillerini yapacak olan vatandaşlar, otel odalarında her zamankinden daha hassas bir hijyen tablosu ile karşılaşacak. Konaklama tesislerinde temas edilebilecek yüzeyler, kapı kolları ve daha pek çok unsurda hassas temizlikler yapılacak. Ortak kullanım alanları, bu yaz eskisi gibi olmayacak. Lobiler, dinlenme ve çok amaçlı salonlarda sosyal mesafeye yönelik işaretlemeler yapılacak. Aynı zamanda otellerde doluluk oranı, maksimum yüzde 60 olacak.

Otelde konaklayan misafirlere maske dağıtımı da yapılırken, turistlerin otelden ayrılmasının sonrasında da odalar dezenfekte edilerek 12 saat boş bırakılacak.

Plajlarda Sosyal Mesafe

Yaz tatillerinin vazgeçilmez üçlüsü olan deniz, kum ve güneş için de Bakanlıkların ortak çalışmaları ile birtakım önlemler alındı. Sosyal mesafe kuralları, plajlarda da geçerli olacak. Açık havuzlarda 1 ile 3 ppm, kapalı havuzlarda ise 1 ile 1.5 ppm klor seviyesi belirlendi. Turistler, belirlenen sosyal mesafeler ile beraber plajlarda vakit geçirebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Telefon Operatörleri Çöktü, Firmalar Birbirini Suçladı!

Yurt dışı uçuşlar için de 12 Haziran’ı işaret eden resmi kurumlar, sınırlı bir şekilde yapılacak olan seferler ile hava trafiğini yavaş yavaş başlatacak.

İlginizi Çekebilir: Evden Gezebileceğiniz 10 Müze

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz