Jailbreak Nedir?

0
24

Merhaba değerli Tekno Bilim Adamı takipçileri bugünkü yazımız Iphonelar hakkında olacak. Teknoloji rehberimize bugün Iphonelar’a yapılan bir işlemle devam edeceğiz. Teknoloji Haberleri – Teknoloji Rehberi ekibi olarak bahsettik.

Jailbreak ne anlama geliyor?

Hapisten kaçış anlamına gelmektedir.

Telefonlarda jailbreak nedir?

Kapalı bir sistem olan IOS dosyalarınıza erişmenizi sağlayan bir işlem.

Jailbreak türkçesiyle ”hapisten kaçış” anlamına gelmektedir. Açıkçası işlemde yaptığımız olayın da bir farkı yok. Öncelikle kullanmayanların bile bildiği üzere Apple’ın sadece Iphone için değil çıkarttığı tüm cihazlar için bildiğiniz bir hapishane misali dört duvar kısıtlaması koyuyor.

Ne dışarıdan mp3 indirebiliyorsunuz, ne dışarıdan bir film indirip izleyebiliyorsunuz ne de istediğiniz bir zil sesini telefonunuza yükleyebiliyorsunuz. Bunların her biri için Itunes üzerinden para ödemeniz gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Oyuncu telefonu Xiaomi Black Shark 3 ülkemizde satışa çıktı!

İşte Jailbreak burada devreye giriyor. Jailbreak ne işe yarar, ne yapar diyebilirsiniz, sorularınız cevabı burada. Jailbreak’in ne için yapıldığı, bize ve telefonumuz üzerindeki özgürlüğümüze katkıları ve eksilerinin neler olduğundan bahsedeceğim sizlere.

Öncelikle yapılan bu işlem genel de kullanıcılar için ”paralı uygulamalara para vermeme” gibi algılansa da aslında Jailbreak hayal gücünüzle sınırlıdır.

Hayal gücünüzle sınırlı olsa da, bu işlemin bir çok avantajı olsa da, paralı uygulamaları bedava şekilde yükleyip faydalanmanıza yarasa da zararlı bir kaç yönü de var tabiki.

jailbreak-nedir

Jailbreak Nedir? Ne İşe Yarar?

Yukarıda da bahsettiğim gibi bildiğiniz üzere Apple’ın Iphone ve Ipadler için geçerli olan yazılım sistemi Ios oldukça kapalı bir işletim sistemi. Hiç bir şekilde dışarıdan uygulama, müzik ya da zil sesi değiştirmenize, yüklemenize izin vermiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Apple, yeni özellik listesiyle iOS 14.5'i piyasaya sürüyor

Aynı şekilde sistem dosyalarına erişmenize de izin yok. En ufak bir bilgisayara dosya aktarımında ya da bilgisayardan telefona aktarım için illa Itunes kullanmanız gerekiyor. Bu da kısıtlayıcı ve kullanıcıları yoran bir işlem.

İşte Jailbreak burada devreye giriyor. Jailbreak sizin sistem dosyalarına rahatça erişmenizi sağlıyor. Bu sayede sistem dosyalarında değişiklik yapabiliyorsunuz. Tabii ki bunu önermiyorum yani sistem dosyalarında oynama yapmanızı.

İlginizi Çekebilir : IOS 13.4 İle Gelen Yenilikler

Bir developer iseniz bir şey diyemem ancak normal bir kullanıcı iseniz önermem. Bizim için eğlenceli kısım telefonumuzun tasarımını değişebildiğimiz, istediğimiz müzikleri para ödemeden indirebildiğimiz bir işlem. Bunun yanı sıra App Store’da paralı olan uygulamaları indirip, imzalayıp rahatça kullanabiliyorsunuz.