iPhone hafızada yer nasıl açılır? iPhone yer açma rehberi – 2021

1

Yazımızın konusu: iPhone yer açma

Artık akıllı telefonlarımız ile birçok işi halleder olduk. İndirdiğimiz uygulamalar, oyunlar, çektiğimiz yüksek kaliteli fotoğraflar, videolar ve WhatsApp üzerinde mesajlaşırken galerimize doluşan garip garip fotoğraflar, videolardan her ne kadar biz çok rahatsız olmasak bile telefonumuz oldukça rahatsız oluyor.

E tabi bu rahatsızlığını “depolama alanı veya hafıza alanı doldu” şeklinde bize bildiriyor. Android cihazlarda microSD kart gibi yöntemlerle hafızayı yükseltebiliyoruz. Fakat durum Apple cihazlar yani iPhone cihazlara gelince herhangi bir microSD kart girişi olmadığı için hafızayı artıramıyoruz. Bu durumda da cihazı alırken kaç GB depolama alanı tercih ettiyseniz, sonsuza kadar o depolama alanıyla idare edeceksiniz.

Yazımızın başında hafızayı dolduran etkenlerden birazını saymıştık. Hafıza dolunca ne bir uygulama indirebiliyor, ne de bir fotoğraf çekebiliyorsunuz. Biz de iPhone hafıza doldu diyenler için bazı çözüm yolları ürettik ve bu çözüm yollarını yazının ilerleyen kısımlarında anlattık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Samsung, Eskiyen SmartThings Uygulamasını Elden Geçiriyor

iPhone yer açma rehberi

iPhone yer açma

Öncelikle örneğin 32 GB depolama alanına sahip bir iPhone kullanıyorsanız telefona otomatik olarak yüklenen uygulamalar ve sistem ayarları ile bu depolama alanı 28 GB gibi bir forma bürünüyor. Yani depolamayı tam anlamıyla kullanamıyorsunuz. E tabi gün geçtikçe daha fazla uygulama indiriyor, fotoğraf çekiyorsunuz.

Bunun sonucunda da “iPhone depolama alanı doldu” şeklinde bir uyarı karşınıza çıkıyor. Depolama alanınızı öğrenmek için bu yolu izleyebilirsiniz: Ayarlar > Genel > Saklama Alanı / iCloud kullanımı. Eğer hiç alan kalmadıysa hemen aşağıdaki başlığa geçelim:

iCloud kullanın

iPhone yer açma

iCloud, verilerinizi otomatik olarak yedekleyen ve “bulut” ortamında tutan bir depolama sistemidir. Buradaki bulut, havadaki bulut gibi değil; Apple’ın kendi veri merkezinde bulundurduğu sunucular. Sistemi anlatmak gerekirse: Siz bir fotoğraf çektiğinizde otomatik olarak iCloud tarafından yedeklenir. Yani o fotoğraf Apple’ın veri merkezindeki sunuculara gider. Sizin telefonunuz kaybolsa, çalınsa bile iCloud hesabınızda tüm verileriniz duracaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   X, sesli ve görüntülü aramaları Android'e taşıyor

Zaten telefonu alırken otomatik olarak 5 GB’lık bir iCloud alanı geliyor. Fakat depolama yetmiyorsa aşağıdaki fiyatlandırmaya göre bu alanı daha da artırabilirsiniz.

  • 50 GB: 6,49 TL
  • 200 GB: 19,99 TL
  • 2 TB: 64,99 TL

Tarayıcı ve uygulama önbelleğini temizleyin

Tarayıcı ve uygulama önbelleğini temizlemek, belki çok etkili olmayan fakat yine de ufak da olsa depolama alanı açabilen bir yöntem. Safari tarayıcısını kullandığınızı varsayarsak: Ayarlar > Safari > Tarihçeyi ve Web Sitesi Verilerini Sil yolunu izleyerek tarayıcı önbelleğini temizleyebilirsiniz.

Bu yazıda sizlere; iPhone saklama alanı sistem çok yer kaplıyor, iPhone saklama alanı alma, iPhone yer açma 2021, iPhone yeterli depolama alanı yok, iPhone hafıza YÜKSELTME gibi konular hakkında bilgi verdik.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz