INTEL ArGe Merkezi Kuruyor

0
ıntel-arge-merkezini-kuruyor

Amerika Birleşik Devletlerinin önemli şirketlerinden biri olan INTEL almış olduğu yatırım kararıyla Israil’e dev bir yatırım yapaya hazırlanıyor.

Yapacağı yatırımla birlikte şirketinin geliştirme ve araştırma kaynaklarını yürütebileceği bir merkez kuracak olan INTEL bu projesinde yaklaşık olarak 600 milyon doları gözden çıkarmış durumda olduğu biliniyor.

Teknolojinin merkezi konumunun olduğu bir nevi kalbinin orda attığını söyleyebileceğimiz Slikon Vadisi merkezinde bulunan INTEL, Amerika da yapmış olduğu yatırımların gelişimini sürdürmek ve arttırılmasını sağlamak için İsrail’de ArGe merkezi kuracak. Kişisel bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılan X86 serisindeki mikroişlemcileri de Intel geliştirerek hem slikon vadisi içerisinde hem de kurulacak yeni merkezde tüm dünyaya yayılması için çalışmalarda bulunulacağı belirtildi.

ıntel-arge-merkezini-kuruyor
ıntel-arge-merkezini-kuruyor

INTEL CEO’sundan Açıklama

Dünya teknolojisini yakından ilgilendirecek olan bu gelişme ile ilgili INTEL’ın CEO’su açıklama yaptı. CEO Pat Gelsinger, ArGe şirketi içerisinde de genel bir yapılandırmaya ve bütçe paylaştırmasına gidildiğini açıkladı. 600 milyon dolarlık harcamanın 400 milyon doları Kudüs’teki sürücüsüz arabalar ve gelişmiş sürücü destek sistemleri için harcanacağını açıkladı. Kalan 200 milyon dolar ise yine İsrail’in Hayfa bölgesinde kurulacak “mega chip tasarım merkezi” için harcanacağını açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Üç yeni Apple Watch modeli ve AirPods Pro 2 gelecek yıl gelebilir

INTEL, İsrail merkezli Mobileye şirketini 2017 yılında satın almıştı. Mobileye şirketinin satın alınmasından sonra Israil bölgesinde yatırımlarına devam eden INTEL, önce Habana Labs’ı ardından da Moovit’i satın alarak şirket portföyüsünü oldukça genişletti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz