Apple’ın yakında çıkacak M2 çipi seri üretime giriyor

0

Merhaba tekno bilim adamı takipçileri; Apple’ın M1 çipi tarafından desteklenen cihazların piyasaya sürülmesi, teknoloji ekosisteminde bir öncekini ve sonrasını işaret etti. X86 mimarisi, 1978’de Intel’in 8086 CPU’sunun piyasaya sürülmesinden bu yana PC alanında standart hale geldi ve Apple, 2005’te PowerPC’den Intel CPU’lara geçiş yaptı.

Ancak Apple’ın x86’dan kendi şirket içi ARM CPU’larına geçişi geçen yıl çok daha ilginçti. Bu, Apple’ın bilgisayarlarının yazılımları ve donanımları üzerinde ilk kez akıllı telefonları ve tabletleri gibi tam kontrole sahip olması değil, aynı zamanda CPU’nun kendisi olan Apple M1, piyasadaki en güçlü Intel Core ve AMD Ryzen CPU’ları ile ticaret yapmayı başarıyor.

Yeni M2 Çipi

Sektördeki kaynaklar Nikkei Asia’ya göre, Apple’ın muhtemelen Apple M2 olarak adlandırılacak ve bu yılın sonlarında cihazlarda satışa sunulacak olan Apple M1’in uzun zamandır beklenen halefi seri üretime başladı. Apple M1 SoC, 13 inç MacBook Air ve MacBook Pro’nun yanı sıra Mac Mini’de de satışa sunuldu ve bu M1 destekli ürün serisine, son Apple etkinliği sırasında yeniden tasarlanmış bir iMac ve daha güçlü bir iPad Pro katıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Samsung Galaxy S21 kutuları ülkemize boş gelebilir!

M2

Özellikle, MacBook Pro’nun 14 inç ve 16 inç modelleri, sonuncusu Intel destekli olduğundan ve bir ARM yenilemesi almadığından Apple’ın ürün serisinde yer almadı ve biz de onlar hakkında çok şey gördük. Söylentilere göre, 8 çekirdekli yerine 12 çekirdekli bir tasarıma sahip, görünüşe göre “Apple M1X” olarak adlandırılan başka bir yonga ile piyasaya sürülmeleri gerekiyor. Bununla birlikte, birkaç ay içinde yılın ikinci yarısına girmek üzere olduğumuz ve bu çiplerin şu andan 3 aydan kısa bir süre sonra Temmuz ayında gönderilmeye başladığını gördüğümüz için, aynı SoC’den bahsediyor olabiliriz. Gerçekten aynı SoC ise, Apple M1X veya Apple M2 olarak piyasaya sürüldüğünde önemli performans iyileştirmeleri göreceğiz.

Elbette, bunların hepsi sadece spekülasyon olduğu için yanılıyor olabiliriz. Bu SoC ve belki de 7 Haziran – 11 Haziran tarihleri ​​arasında yapılacak olan WWDC 2021’de çıkacak olan MacBook’lar hakkında daha fazla bilgi edinebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz