Instagram, WhatsApp üzerinden 2FA kodunu almanıza izin verebilir

0

Facebook, Instagram kullanıcılarının mevcut 2FA yöntemlerini artıran yeni bir seçenek olarak WhatsApp aracılığıyla iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) kodları almaları için bir yol üzerinde çalışıyor.

WhatsApp Aracılığıyla Instagram 2FA Kodları?

Instagram bu özelliği henüz resmileştirmemiş olsa da, mobil geliştirici ve tersine mühendis Alessandro Paluzzi, Facebook’un üzerinde çalıştığına dair kanıtları ortaya çıkardı.

Ayrıca, Instagram’ın iOS ve Android uygulamasındaki bu yeni isteğe bağlı özelliğin etrafındaki kullanıcı arayüzünü gösteren bazı ekran görüntülerini de Twitter’da paylaştı. Instagram kullanıcıları, Facebook bu seçeneği herkese sunduğunda ve bu konuda varsa katılabilecekler.

Instagram 2FA Kodları için WhatsApp’ı Kullanma

Varsayılan olarak devre dışı bırakılan özellik, Instagram Ayarları> Güvenlik> İki Faktörlü Kimlik Doğrulama’da açılabilir ve ardından WhatsApp seçeneğini etkinleştirebilir. WhatsApp’ın Instagram’ın 2FA kod teslimi için kullanılabilmesi için önce SMS yöntemini de etkinleştirmeniz gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Ucuz fiyatıyla Realme Band ülkemizde satışa çıktı

Instagram, kısa mesajlar, Authy gibi kimlik doğrulama uygulamaları, koruma için yazdırılan yedek kodlar ve oturum açma istekleri gibi 2FA kod teslim yöntemlerini zaten destekliyor. WhatsApp, mevcut 2FA yöntemlerine yeni bir Instagram seçeneği olarak katılacak.

2FA

Hangi Instagram 2FA Yöntemini Kullanmalıyım?

2FA, kendisini destekleyen hesaplara ek bir güvenlik katmanı ekleyen bir kimlik doğrulama yöntemidir. 2FA ile iki farklı türde bilgi sağlayarak bir çevrimiçi hesaba, cihaza veya uygulamaya erişim sağlarsınız: şifre gibi bildiğiniz bir şey ve tek seferlik giriş kodlarını aldığınız bir cihaz gibi sahip olduğunuz bir şey.

2FA kod tesliminin tüm yöntemleri eşit yaratılmadı. SMS, 2FA kodlarını almanın en az güvenli yoludur çünkü metin mesajlarını taklit etmek mümkündür. WhatsApp, SMS kadar güvensiz çünkü hala WhatsApp’ta metin olarak kimlik doğrulama kodları alıyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   iPhone 12 ailesi karaborsaya düştü! İşte karaborsa fiyatları

Authy veya Google Authenticator gibi Authenticator uygulamaları SMS’den daha güvenlidir, ancak en büyük zayıflıkları gizli bir anahtara güvenmektir. 2FA kodlarını almanın en güvenli yolu, NFC veya USB bağlantısı kullanan küçük cihazlar olan evrensel ikinci faktör anahtarlarıdır (U2F).

Yedek kodlara gelince, bunlar mevcut 2FA kodu teslim yöntemlerinden herhangi birine erişememeniz durumunda koruma amaçlıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz