IMEI Nedir ve Ne İçin Kullanılır

0
9
IMEI Nedir ve Ne İçin Kullanılır
IMEI Nedir ve Ne İçin Kullanılır

Herkese merhaba! Bugün herkesin konu hakkında fikri olan IMEI Nedir ve Ne İçin Kullanılır konusuna değineceğiz. Aslında hepimiz az çok ne olduğunu ve neden kullanıldığını biliyoruz. Fakat tam olarak bir fikre sahip olmak için, daha detaylı araştırmak ve daha detaylı bilgilerin olması gerekecektir. Sizlere bu aşama IMEI nedir ve ne için kullanılır gibi detaylardan söz edeceğiz.

toc]

Elbette bilgisi olduğumuz konular bizlere bir noktada uzak geliyor. Fakat günlük hayatımızın bir parçası olan cep telefonlarda bulunan IMEI oldukça önemli bir konudur. Hatta bu kod sayesinde orijinallik sorgulanıp, kimin nerede olduğu bile biliniyor.

IMEI Nedir ve Ne İçin Kullanılır
IMEI Nedir ve Ne İçin Kullanılır

IMEI Nedir?

Her telefonun ve 3G bağlantısı olan her tabletin kendine özel bir IMEI kodu bulunmaktadır. Bu koda telefonunuzdan, ve telefonunuzun belgelerinden kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz. Bu kod sayesinde, eğer telefonunuzu kaybettiyseniz telefonunuzun nerede olduğunu bulabilirsiniz ya da çalındığında aynı işlemi yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Microsoft Build 2021'e artık kaydolabilirsiniz

Bu doğrultuda IMEI kodunu bilmek ve bir yere not almak önemli olacaktır. IMEI, International Mobile Equipment Identity yani Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği’nin kısaltışmış hali anlamına gelecektir.

IMEI Kodu Yapısı Nasıldır?

IMEI Kodu totalde 15 hanelidir. Fakat yeni olduğun belirtmek için sonunda SV kodu da bulunmaktadır. Bunlar ise sadece yeni cihazlarda karşımıza çıkacaktır. Bu kod şu şekilde ortaya çıkmıştır. AA-BBBBBB-CCCCCC-D şeklindedir. Burada;

  • AA : Type Allocation Code yani TAC olarak adlandırılan bir kod bulunur.
  • BBBBBB : TAC kodu ile beraber kullanılır. Burada; marka, model ve parti numarası bulunacaktır.
  • CCCCCC : Bu aldığınız model için seri numarasını belirtmektedir.
  • D : Diğer rakamlarla birleşerek belirli bir algoritma ortaya koyar. Yani numaranın doğruluğunu tespit etmek esas alınır.

IMEI Numarası Nasıl Bulunur?

IMEI kodunu öğrenmek sanıldığı kadar zor değildir. Fakat kutusunu ve telefonunuzu kaybettiğiniz zaman tedbir amacıyla bir başka yere de not almanız gerekecektir. IMEI numarasına şu şekilde ulaşabilirsiniz;

  • Cihazın ambalajından bu koda ulaşabilirsiniz.
  • Telefonunuzun gövdesinde bu kod yer alabilir. Arka tarafındaki kapak kısmından görebilirsiniz.
  • Ekranınızın numara çevirme alanından:”*#06#” numarasını tuşlayarak karşınıza çıkabilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Err_Cache_Miss Hatası

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz