İkinci El Otomobil Fiyatlarında Düşüş Yaşandı

0
İkinci el otomobil fiyat
İkinci el otomobil fiyat

Merhaba Teknoloji Haberleri ailesi , bugün sizlere İkinci El Otomobil Fiyatlarında Düşüş Yaşandı hakkında bilgiler vereceğiz.

[toc]

İkinci el otomobil fiyatları için fiyat dengeleri değişmeye devam ediyor. Araç almak ya da elindeki aracı satmak isteyen pek çok kişinin yakından takip ettiği ikinci el otomobil fiyatları için piyasalarda yaşanan durgunluk, fiyatlarda düşüş eğilimine neden oldu. İkinci el araç satın almak isteyen kişilerin favorilere alıp takibini sürdürdüğü araçların fiyatlarında indirim yapılması dikkat çekti. Peki, % 80’leri aşan fiyat artışının ardından bir miktar düşüş gösteren ikinci el araba fiyatları bu seyrini sürdürecek mi?

İkinci el otomobil
İkinci el otomobil

İkinci El Otomobil Fiyatları Neden Düştü?

İkinci el araba fiyatlarında yaşanan düşüşü değerlendiren ikinci el fiyatlandırma şirketi Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, ikinci el araba alımlarındaki düşüşün sebeplerini şöyle sıraladı:

  • 2. el araç satın almak isteyen tüketiciler, geri gelen döviz kuru nedeniyle elindeki dövizi bozdurmaktan vazgeçip aracını satmayı ileri bir tarihe öteledi.
  • Dövizde, ekonomide ve pandemi koşullarında yaşanan stabil olmayan durum tüketicilerin otomobil satın alma kararını “bekle-gör” politikası izlemeye yöneltti. Bu yüzden ikinci el ve sıfır araca olan talep kasımda düştü.
  • Sıfır araç satın alma kararından vazgeçen tüketici, elindeki 2.el aracı takas olarak da kullanmadığı için piyasada arz azaldı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Markalar Neden Profesyonel E-Mail Adresi Kullanmalı?
İkinci el otomobil pazarı
İkinci el otomobil pazarı

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, 2. ele olan talebin azalmasının, fiyat düşüşünü de beraberinde getirdiğini belirterek, “Son 1 yıldır yükselen 2.el araç talebi ve fiyatları ilk kez düştü. Ayrıca, uzun zamandır elinde yüksek maliyetli 2.el araç tutan esnaf ve satıcı da bu koşullarda daha fazla stok maliyeti yüküne dayanamayıp fiyatları düşürdü. Kasım ayındaki 2.el’deki fiyat düşüşlerinin ortalama yüzde 6-12 arasında olduğunu gözlemledik.” şeklinde konuştu.

2021 yılı için açıklanan yeni açıklanan Motorlu Taşıtler Vergisi (MTV) hakkında olan haberimize buradan gidebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz