2021 Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne Zam

0
3217
MTV
MTV

Merhaba Teknoloji Haberleri ailesi , bugün sizlere 2021 Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne Zam haberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi hepimizin her yıl büyük bir merakla beklediği ilk zam haberlerinden birisidir. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği bugün Resmi Gazete’de yayınlanan bildiriyle birlikte 2021 yılından itibaren ülkemizdeki araç sahiplerini ilgilendiren Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne (MTV) gelecek zam oranı belli oldu.
2021 yılına sayılı günler kalmasıyla yeni yılda araç sahiplerinin devlete ödemesi gereken Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne gelecek zam belli oldu. Açıklanan rakamlara göre MTV, 2021 yılında %9,11 zamlı olarak ödenecek. Vatandaşı yine zor günler bekliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Yurt İçi Üretici Fiyatlarının ekim ayı itibariyle 12 aylık ortalamasını %9,11 olarak açıkladı. Yeni yıla girmemizle birlikte diğer vergilerde de olacağı gibi MTV’de de bu orana göre değişiklik yapılacak. Artık araç sahibi olmak ihtiyaçtan çok lüks olur hale geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Dondurma Kilo Aldırır Mı?

Yaş ve Motor Hacmine Göre Vergi Miktarlarımtv 2021

mtv 2021

mtv 2021
mtv 2021

Alınan  bu karara göre 1 Ocak 2021‘den itibaren mevcut MTV oranları hem de MTV hesabında kullanılan matrah değerleri %9,11 oranında artırılacak. Ülkemizde en çok satılan araç gruplarının MTV değişimlerine bakarsak 2018 yılından sonra trafiğe çıkan araçlarda motor hacmi 1.3 litrenin altında kalanlar ve vergisiz fiyatı 56.519 TL’nin altında olanlar yıllık 1.052 TL yıllık MTV ödeyecek.

Motorlu Taşıtlar Vergisi
Motorlu Taşıtlar Vergisi

Trafiğe 1 Ocak 2018 sonrası tescil edilen motorlu vasıtaların MTV oranı hesaplanırken araçların yaş ve motor hacminin yanı sıra matrah değerleri de göz önüne alınıyor. Buna göre trafiğe 2018’den önce çıkan araçların MTV tutarları hesaplanırken sadece motor hacmi ve aracın yaşına bakılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz