Korona Bittikten Sonra Ev Temizliği

0
22
coronavirus-bittikten-sonra-ev-temizligi
coronavirus-bittikten-sonra-ev-temizligi

Merhaba Teknoloji Haberleri takipçileri. Bugün Korona Bittikten Sonra Ev Temizliği konusu hakkında bilgiler vereceğiz.

Covid 19 virüsü her geçen gün yayılmaya devam ediyor. Ülkemiz Avrupa ülkeleri arasında günlük en çok vaka bildiren ülkeler arasında yer alıyor. Dolayısıyla bu virüse yakalanıp atlatanların aklında tek bir soru var. Korona bittikten sonra İzmir ev temizliği nasıl yapılmalıdır. Sorunun tüm ayrıntıları ile yanıtı yazımızda.

Koronavirüs yüzeylerde, giysilerde, market poşetlerinde, hatta koltuk ve halılarda yaşamaya devam ediyor. Bu nedenle hastalığı yenen kişilerin yeniden enfekte olmaması için, hastalık sonrası evin baştan aşağı temizlenmesi gerekmektedir. İşte korona sonrası evinizi virüsten kurtaracak temizlik ipuçları.

Karantina Odasından Başlayın

Hastalığı atlatan kişinin odası kuşkusuz en çok virüs taşıyan noktadır. Bu nedenle ilk iş karantina odası havalandırılmalıdır. Yaklaşık 2 saat havalandırılan odada kullanılan tüm yastık, yorgan, çarşaf ve kıyafetler yüksek ısıda, normal deterjan ile yıkanmalıdır.

Yıkanan bu eşyalar güneş alan bir noktada kurumaya bırakılmalıdır. Odada bulunan halı ve koltuklar dezenfektan içeren bir temizleyici ile silinmeli ve mobilyalar dezenfekte edilmelidir. Özellikle de kapı ve pencere kolları dezenfektan içeren bir temizleyici ya da çamaşır suyu ile silinmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Korkutan Deprem Fayları İle İlgili Profesör Açıklama Yaptı!

Ortak Kullanım Alanlarının Temizliği

İzmir Temizlik olarak, Koronavirüs sonrası mutlaka temizlenmesi gereken noktalardan biri de ortak kullanım alanlarıdır. Banyo ve tuvalet bu noktaların başında gelmektedir. Sık temas edilen yüzeylerin mutlaka çamaşır suyu ile silinmeli ve yıkanmalıdır. Özellikle de musluk başlıkları, armatörler, kapı kolları ve duşakabin, duş perdesi gibi noktaların temizliğine ekstra önem verilmelidir.

Hasta olmuş kişi için kullanılacak tabak, kaşık, çatal ve bardak gibi eşyaların mümkünse tek kullanımlık olması gerekmektedir. Eğer bu mümkün değil ise kişinin kullandığı bu eşyalar önce elde yıkanmalı, ardından yüksek ısıda, uzun programda makinede yıkanmalıdır. Bu işlem sırasında makinenizin parlatıcı gözüne birkaç çay kaşığı sirke eklemeyi de unutmayın.

Buharlı Ütüleme İşlemi

Buharlı ve yüksek ısıda ütüleme işlemi de bu virüsten kurtulmanız için oldukça önemli bir işlemdir. Aslında bu yalnızca hastalık sonrası değil, normal zamanlarda da uygulanması gereken bir işlemdir. Özellikle de dışarıda giyilen kıyafetlerin yıkama sonrası buharlı ütü ile yüksek ısıda ütülenmelidir.

Ütülenen kıyafetler hemen katlanmamalı ve en az 15 dakika açık bir şekilde bekletilmelidir. Bu işlem yalnızca kıyafetler için değil, hastalığı yemiş kişinin çarşafları ve odasında kullanılan perdeleri için de uygulanmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Funda Arar Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır? Tüm Albüm ve Şarkıları

Diş Fırçalarını Ayırın

Evlerde genellikle diş fırçaları için tek bir kavanoz kullanılmaktadır. Eğer evde enfekte kişi var ise hastanın diş fırçası kesinlikle diğer fırçalar ile aynı kavanoza koyulmamalıdır. Ayrıca hastanın diş fırçası ile temas etmiş diğer fırçalar yenilenmelidir. Hasta iyileştikten sonra kesinlikle aynı diş fırçasını kullanmamalıdır.

corona-virus-ev-temizligi
corona-virus-ev-temizligi

Zeminlerde Dezenfekte İşlemi

Koronavirüs sonrası yerlerin de uygun bir temizleyici ile dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Bunun için temizleme suyuna birkaç damla çamaşır suyu ve sirke ekleyebilirsiniz. Yapılan çalışmalar virüsün zeminlerde 2 haftaya kadar yaşayabildiğini göstermektedir.

Bu nedenle normal zamanlara nazaran zeminlerin her gün temizlenmesi gerekmektedir. Eğer evde evcil hayvanınız var ise patilerini de gün içinde sık sık dezenfekte etmeniz önemlidir. Bunun için hayvan sağlığına uygun veterinerden edinebileceğiniz dezenfektanlar bulunmaktadır.

Covid 19 virüsü küçük çocuk ve bebekler aracılığı ile de yetişkinlere geçebilmektedir. Bu nedenle evde emekleyen bebek var ise halı üzerine temiz bir yaygı yayılması ve basılmaması gerekmektedir.

Bebeğin bu yaygı üzerinde hareket etmesi sağlanmalı ve virüsün bulaşıcılığı azaltılmalıdır. Enfekte olmayan kişi ya da kişiler de maske takarak hem bebeğin, hem de kendi sağlığını korumalıdır.

Sizde Profosyonel destek almak isterseniz İzmir Temizlik Şirketi Firmasını arayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz