İçerik Pazarlaması Nedir? Nereden Başlamalı?

0
domain sorgulama
domain sorgulama

Küçük işletmelerden yeni başlayanlara ve hatta büyük işletmelere kadar herkes içerik pazarlamanın ne kadar güçlü bir pazarlama yöntemi olduğunu artık biliyor. Ancak çoğu marka içerik pazarlamanın nasıl çalıştığını veya nasıl başarılı hale getirileceğini hala anlamıyor.

İçerik pazarlamayı daha iyi anlamanız için bu yazımızda içerik pazarlama ile ilgili tüm detaylara değineceğiz.

Alan Adınızı Satın Aldınız mı?

domain sorgulama
domain sorgulama

İçerik pazarlamasını her zaman markanıza ait web sitesinin altında bir blog üzerinden yapmanız gerekmez. Markanız ile ilgili sektörde bir mikro site açarak markadan bağımsız şekilde bir platform oluşturabilirsiniz.

Mikro sitenizin trafiğini arttırdıktan sonra markanızın reklamını da yapmaya başlayabilirsiniz.

Proje fikrinize uygun alan adlarını kontrol etmek için buradan sorgulama yapabilirsiniz.

İçerik Pazarlaması Nedir?

Geleneksel pazarlamanın aksine içerik pazarlama, ürünleri veya markanızı tanıtmayı içermez. İçerik pazarlaması, müşterilerinizin ve hedef kitlenizin faydalı bulabileceği içerikler oluşturmak ve paylaşmak ile ilgilidir.

İçerik pazarlaması her türlü formatta gelebilir; videolar, blog makaleleri, infografikler, vaka çalışmaları, e-kitaplar, teknik incelemeler ve podcast’leri içerir.

Özetle hedef kitlenize değer sağlamak için özel olarak oluşturulmuş her tür içeriği kapsar.

Müşterileriniz oluşturduğunuz bu içeriklerden ne kadar çok zevk alırsa, markanıza o kadar fazla sadakat gösterir. Bu sadakat, web sitenizin trafiğini artırır ve sonuçta daha fazla satışla yapmanızı sağlar.

Ayrıca güçlü içerik pazarlama çabaları markanıza güvenilirlik de kazandırır. Nişiniz hakkında paylaşılabilir makaleler yayınlayarak, sektörünüzde bir uzman olarak itibar kazanabilirsiniz.

İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?

İçerik pazarlama çabaları, müşterilerinizle ilişkiler kurmanıza olanak tanır ve katılım, elde tutma, marka bilinirliği, organik arama pazar payı ve marka sadakatinde artış sağlar.

İçerik pazarlamanın avantajlarından bazıları aşağıdaki şekildedir:

 • Sektörünüz, ürününüz veya hizmetiniz etrafında düşünce liderliği ve uzmanlığı oluşturmak.
 • Hedef kitlenizi ürün ve hizmetleriniz hakkında eğitmek.
 • Müşterilerle ilişkiler kurarak marka sadakatinde artış sağlamak.
 • Dönüşüm oranlarını artırmak.
 • Şirketinizin etrafında bir topluluk duygusu oluşturmak.
 • Hedef kitlenize ürün veya hizmetlerinizin nasıl çalıştığını ve bunlardan nasıl yararlanabileceklerini göstermek.

İçerik Pazarlaması Türleri

Bugün oluşturabileceğiniz sınırsız içerik türü vardır. Fakat en önemlileri aşağıdaki şekildedir:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Adblock nedir ? Adblock nasıl kullanılır ? [Reklamlardan KURTUL]

1. Yazılı İçerik

Yazılı içerik, blog gönderilerinden e-kitap’lara, teknik incelemelerden ürün sayfalarına ve SSS’lerden vaka çalışmalarına kadar yazılı her şeyi içerir.

Blog, günümüzde markalar tarafından kullanılan en popüler içerik biçimlerinden biridir ve öncelikle marka bilinirliğini artırmaya ve web sitesi trafiğini yükseltmeye odaklanır.

E-kitap’lar ve veri raporları gibi daha uzun biçimli editoryal içerikler, okuyuculara uzmanlık alanınızda derinlemesine araştırma sunan mükemmel müşteri adayı oluşturma araçlarıdır.

Referanslar, SSS’ler, ürün sayfaları, karşılaştırma sayfaları ve vaka çalışmaları gibi satış artırma içerikleri, müşteriye nasıl değer sağlayabileceğiniz konusunda kritik bilgiler sağlayarak satış ekiplerini satın alma sürecine yardımcı olur.

2. Sesli İçerik

Sesli içerik; podcast ve Clubhouse veya benzeri platformlar aracılığıyla canlı yayın gibi içerik türlerini içerir.

Podcast, daha sonra makalelere ve editoryal içeriğe dönüştürülebileceği için harika bir içerik türüdür.

Clubhouse gibi sesli platformlar ise, hedef kitlenizle derinden kişisel ilişkiler kurmanıza olanak tanır.

3. Görsel içerik

Bazı kavramları açıklamak daha zor, göstermek daha kolaydır. Bu yüzden görsel içerik, bir mesajı tasarım yoluyla kolayca iletmenize olanak tanır. En yaygın görsel içerik türleri arasında infografikler, gifler, fotoğraflar, çizelgeler, diyagramlar ve slayt gösterileri bulunur.

4. Etkileşimli İçerik

Potansiyel müşterilerinize değerli bir deneyim sunarak onların ilgisini çekmeyi amaçlayan etkileşimli içerik, hedef kitlenizi farklı şekillerde meşgul etmenin harika bir yoludur.

Etkileşimli içeriğe; web seminerleri, anketler ve hatta oyunlar dahildir. Etkileşimli içerik, hedef kitlenizle iki yönlü bir ilişki oluşturmak için mükemmel bir araçtır.

İçerik Pazarlamaya Nasıl Başlanır?

Başarılı bir içerik pazarlama stratejisine başlamanın adımları aşağıdakileri içerir:

1. Hedefler belirleyin

İçerik pazarlama stratejisi oluşturmanın ilk adımı markanıza ve işletmenize özel hedefler belirlemektir. Bazı hedef örnekleri aşağıdakileri içerir:

 • Müşteri adayları oluşturmak
 • Geliri artırmak
 • Marka bilinirliği oluşturmak

2. ​​Temel performans göstergelerini (KPI’lar) belirleyin

KPI’lar, bir işletmenin belirlenen hedeflere ulaşıp ulaşmadığını ve bu hedeflere doğru ne kadar ilerleme kaydettiğini gösteren ölçümlerdir. KPI’lar genellikle metriklerle karıştırılır, ancak temel fark, KPI’ların hedeflerinize ulaşmada en büyük etkiye sahip olan en önemli ölçümlerden oluşmasıdır. Tüm KPI’lar metriktir, ancak tüm metrikler KPI değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Samsung, OLED katlanabilir cihazlarının geleceğini sergiliyor

3. Bir bütçe belirleyin

İçerik oluşturmak zaman ve para gerektirir. Ayrıca içeriğin tanıtılması da (influencer’lar, ücretli ortaklıklar vb. aracılığıyla) belirli bir ücrete mâl olur, ancak bir servete mâl olması gerekmez.

Ne kadar harcamanız gerektiğini bilmek, hangi içeriği oluşturacağınızı ve onu nasıl tanıtacağınızı belirleyecektir. Bu nedenle, bir bütçe belirleyin, bütçenize bağlı kalın ve bu bütçe dahilinde uygulayabileceğiniz bir strateji geliştirin.

4. Ne tür içerik oluşturacağınıza karar verin

Hedef kitlenizin merak edebileceği konuları ve bu konuların işletmenizle nasıl ilişkilendirilebileceğini düşünün. Örneğin, ürün veya hizmetinize ihtiyaç duyan kişiler sizinki gibi bir ürün veya hizmeti satın almaya hazırlanırken hangi konuları arayabilir?

Benzer sorular sorarak ne tür içerik oluşturmanız gerektiğine karar verin ve konu seçimlerinize rehberlik etmesi için hedef kitlenizle alakalı anahtar kelimeler seçin.

İçerik pazarlamasının birçok türü vardır. Ne tür içeriğe karar vereceğinizden emin değilseniz, aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz:

 • Sosyal medya içerik pazarlaması
 • İnfografik içerik pazarlaması
 • Blog içerik pazarlaması
 • Podcast içerik pazarlaması
 • Video içerik pazarlaması
 • Ücretli reklam içeriği pazarlaması

5. En iyi içerik kanallarını belirleyin

Kitlenizin ziyaret etmediği içerik kanallarından kaçının ve sosyal kanallarınızı hedef kitle davranışına göre seçin. Bunu anlamak biraz zaman alabilir, ancak çabaya değerdir.

6. İçerik oluşturma

Ürün veya hizmetlerinizle kimi hedeflediğinizi ve bu hedef kitlenin ne tür içerikleri ilgi çekici bulacağını düşünün. Hedeflerinizi de aklınızda tutarak ne tür içeriğin onlara ulaşmanıza yardımcı olacağını belirleyin.

7. Sonuçları ölçün

KPI’larınız olarak tanımladığınız metrikleri kullanarak ilerlemenizi takip edin. Muhtemelen bazı çabalarınızın diğerlerinden daha iyi performans gösterdiğini göreceksiniz.

En iyi performans gösterenlerin neden bu kadar iyi performans gösterdiğine dair bir hipotez geliştirin ve ardından zayıf içeriği buna göre uyarlayın.

Sonuçlarınızı güçlendirmek için içeriğinizi analiz etmeye ve uyarlamaya devam edin. Zamanla, hedef kitleniz için en iyi neyin işe yaradığını öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz