GİB Portal E-Arşiv Faturamı Ücretsiz Nasıl Kesebilirim?

0
e-arsiv
e-arsiv

Günümüzde internetin yaygınlaşmasıyla beraber birçok işlem sanal ortamda halledilir hale gelmiştir. Bunlardan birisi de fatura kesme işlemidir. E-Arşiv fatura, alışveriş işlemlerinden sonra oluşturulan faturaların elektronik ortamda oluşturulmuş versiyonudur. E-Arşiv fatura ile normal kâğıda hazırlanan fatura arasında esasen bir fark yoktur.

Aynı zamanda faturanın dijital ortamda kaydının olmasını sağlamaktadır. Bu şekilde ticari işlemler daha güvenli bir hale gelmektedir. Aynı zamanda GİB portal e-arşiv faturanın internet ortamında saklanabilir, paylaşılabilir ve arşivlenebilir olmasını sağlar. Peki e-arşiv faturanın avantajları nelerdir?

  • Zaman tasarrufu: Daha hızlı kesildiğinden size işlemlerinizi hızlıca tamamlama olanağı sağlar.
  • Maliyetin azaltılması: Kağıt gerektirmediğinden kağıt masrafından, online olarak gönderilebildiğinden kargo masrafından sizi kurtarır.
  • Güvenilirlik: İnternet ortamında bulunduğundan size doğrulama ve kayıt etme kolaylığı sağlar.

Gib Portal E-Arşiv Faturamı Ücretsiz Nasıl Kesebilirim ? | by Mali Müşavir  Evren Özmen-CPA Evren ÖZMEN | Herkes için Vergi & Finans | Medium

E-Arşiv Fatura Nedir?

E-Arşiv fatura, internet ortamında hazırlanan fatura anlamına gelmektedir. Bu fatura uygulamasının kullanılması elektronik fatura mükellefi olanlar tarafından zorunludur. Fakat bu uygulama 22 Ocak 2022 tarihinde GİB tarafından yayımlanan 535 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğine göre elektronik fatura mükellefi olmayan kişilere de bazı durumlarda zorunlu hale gelmiştir. O durumlar;

  • Herhangi bir firmaya 1 gün içerisinde KDV dahil 2000 TL ve üzeri tutarında kesilen faturaların e-arşiv fatura versiyonunda olması gerekmektedir.
  • Vergi mükellefi olmayan birine 1 gün içerisinde KDV dahil 5000 TL ve üzeri tutarında kesilen faturaların e-arşiv fatura versiyonunda olması gerekmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Kira Yardımı Kimlere Verilecek? Esnafa 1000 TL Kira Yardımı Başvuru Şartları

GİB Portal E-Arşiv Fatura

E-Arşiv faturanın yürürlüğe girmesi ve yaygınlaşması ile birlikte bu sistemin nasıl kullanılacağı merak konusu olmuştur. E-Arşiv fatura sistemi Gelir İdare Başkanlığı’na bağlı olan e-arşiv portal üzerinden kullanılan bir sistemdir. GİB e-arşiv sistemi üzerinden e-arşiv faturanızı ücretsiz bir şekilde kesebilirsiniz.  Ayrıca yine GİB e-arşiv portal üzerinden e-arşiv fatura iptali ve e-arşiv fatura sorgulama işlemleri yapılabilir. Bu ücretsiz işlemler ile GİB e-arşiv fatura sistemi, firmalara büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

 

GİB Portal E-Arşiv Fatura Ücretsiz Nasıl Kesilir?

E-arşiv fatura yasal olarak bir zorunluluk haline geldikten sonra GİB portal e-arşiv faturamı ücretsiz nasıl kesebilirim sorusu en çok aranan sorulardan biri haline gelmiştir. Şirketler, GİB e arşiv portal hakkında bilgi sahibi olmak istemişlerdir. Peki GİB portal e-arşiv fatura ücretsiz nasıl kesilir?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   3’te 3 Tarih Başvuru Formu ve Katılım

Bu işlem e arşiv portal giriş ekranı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Eğer ilk kez giriş yapılıyorsa, İnteraktif Vergi Dairesi’nin kullanıcı adı ve şifresi kullanılabilmektedir. Bu portaldan yapılacak işlemler ile e arşiv fatura ücretsiz bir şekilde kesilebilmektedir. E-Arşiv fatura GİB sistemi üzerinden kesileceği gibi, NetBT Danışmanlık Hizmetleri gibi profesyonel çözüm ortakları ile de kesilebilmektedir. Bu şekilde GİB portalın sınırlı depolama alanı ve sınırlı depolama süresi gibi dezavantajlarıyla kısıtlanmadan ticari işlemlere devam edilebilir.

Ayrıca e-arşiv hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz sayfamızı inceleyebilirsiniz;

 

https://net-bt.com.tr/e-arsiv/

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz