İ Harfi İle Başlayan Ülkeler

0
i harfi ile başlayan ülkeler
i harfi ile başlayan ülkeler

Dünyada İ harfiyle başlayan ülkelerin toplamı 9 tanedir. Bu ülkelerin 8 tanesi bağımsızdır, İskoçya ise yerel bir parlamentodur ve Birleşik Krallık içerisinde yer almaktadır. Bu ülkeler; İskoçya, İsrail, İran, İrlanda, İspanya, İtalya İzlanda ve İsveç, İsviçre’dir.

İ Harfiyle Başlayan Ülkeler

İran

İran Ortadoğu’da yer alan Kafkaslardan Basra’ya kadar uzanan bir ülkedir.  Güneyinde Umman Körfezi ve Basra Körfezi, kuzeyde ise Hazar Denizi ile çevrili bir ülkedir. Irak, Pakistan, Türkiye,  Azerbaycan, Ermenistan, Türkmenistan ve Afganistan ile kara sınırı bulunmaktadır. İran’ın başkenti Tahrandır, resmi dili Farsça’dır.

İ Harfi İle Başlayan Ülkeler

İrlanda

İrlanda Avrupa’nın Batısında ve Atlas Okyanusu açıklarında yer almaktadır. Ülkenin komşusu olan Birleşik Krallık yönetimi altındaki Kuzey İrlanda’dır. Ülkenin en büyük şehri ve başkenti Dublin’dir. Resmi diller İngilizce ve İrlandaca’dır. Ülke uzun yıllar İngiltere yönetiminde kalmıştır ve 20. yüzyılın başlarında bağımsız olmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Son Dakika: Bingöl’de Deprem

İspanya

İspanya, Portekiz ve İber Yarımadası ile birlikte yer alan ikinci ülkedir. İspanya’nın komşuları Andorra Cebelitarık, Portekiz ve Fransa vasıtasıyla Birleşik Krallık olarak sayılmaktadır. Ülkenin başkenti Madrid’dir. Ülkenin önemli tursitik şehirleri Barcelona, Deportivo ve Sevilla gibi şehirlerdir. Ülkenin resmi dili İspanyolca’dır, azınlıkların bulunduğu şehirlerde farklı diller de konuşulmaktadır, örneğin Katalanca dili gibi.

İskoçya

Büyük Britanya Adası’nın kuzeyinde yer alan İskoçya’nın yerel bir hükümeti bulunmaktadır. Başkenti Edinburg olmakla birlikte Glasgow daha popüler ve büyük bir şehirdir. Ülkede resmi dili İskoçça ve İngilizcedir. Ülkenin etnik kimliği büyük oranda İskoç halkından oluşturmaktadır.

İsrail

İsrail Orta Doğu’da hem Akdeniz hem de Kızıldeniz’e kıyısı olan bir ülkedir. Kuzeydoğusunda Suriye, Kuzeyinde Lübnan, güneybatısında Mısır, doğusunda Ürdün ve hem doğusunda hem de batısında sırasıyla Filistin toprakları olan Batı Şeria ve Gazze Şeridi ile komşudur. Ülkenin başkenti Tel Aviv olması ile birlikte hem Filistin toprakları hem de başkentle ilgili büyük bir çatışma geçmişi devam etmektedir. Ülkenin resmi dili İbranice’dir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Sokratik Yöntem Nedir?

İtalya

Avrupa’nın Güneyinde olan İtalya’nın başkenti Romadır ve resmi dili İtalyanca’dır. İtalya Roma devletinin merkezinde kurulmuştur. Komşuları İsviçre, Fransa, Avusturya ve Slovenya’dır. Ülkenin Akdeniz’e kıyısı bulunmaktadır ve Akdeniz’de Sardunya, Sicilya gibi önemli adalara sahiptir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz