Z İle Başlayan Ülkeler

0
z ile başlayan ülkeler
z ile başlayan ülkeler

Z ile başlayan ülkelerin sayısı iki tanedir. İki ülkede bağımsız statüde bulunmaktadır ve her iki ülke de Afrika Kıtası’nda yer almaktadır. Z ile başlayan ülkeler; Zimbabve ve Zambiya’dır.

Z Harfiyle Başlayan Ülkeler

Zimbabve

Afrika’nın güneyinde yer alan Zimbabve ve resmi adıyla Zimbabve Cumhuriyeti’dir. Ülkenin sınır komşuları Mozambik, Botsvana, Zambiya ve Güney Afrika Cumhuriyeti olmak üzere dört ülke ile komşudur. Ülkenin en kalabalık, gelmiş ve aynı zamanda başkenti Harare şehridir. Harare şehri ekonomik ve sosyal hayatı oldukça zengindir. Zimbabve eskiden bir İngiltere sömürgesidir ve 1980 yıllarında bağımsızlığını ilan etmiştir. Eski bir sömürge olması sebebiyle toplumun geneli Hristiyan’dır. Diğer yandan 15 farklı yerel dil ve İngilizce resmi dil olarak kabul edilmektedir.

Zambiya

Adını Zambevi nehrinden alan ve Afrika kıtasının güneyinde yer alan Zambiya 1964 yıllarından beri bağımsız bir ülkedir. Bölgedeki pek çok ülke gibi eski bir İngiltere sömürgesidir, bu nedenle İngilizce dili ve Hristiyanlık dini oldukça yaygındır. Ülke 1964 yıllarında resmi olarak bağımsızlığını ilan ettikten sonra İngiliz Milletler Topluluğu’na katılmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Evde Vakit Geçirirken İzlenecek 4 Dizi

Ülkenin komşuları Kongo, Angola, Botsvana, Tanzanya, Malavi, Namibya, Zimbabve ve Mozamik’tir. Ülkenin yüzölçümü dünyanın en büyük 39. ülkesidir. Başkenti Lusaka’dır ve ülkenin idari açıdan merkezi olmakla birlikte kalabalık nüfusu ve gelişmişlik düzeyi diğer pek çok sektörün merkezi konumundadır. Eğitimi ülkenin en yetersiz olduğu alanlardan bir tanesidir. Okur yazarlık oranları da düşüktür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz