Cinsiyet Değiştirebilen Hayvanlar, Hermafrodit Olan Hayvanlar

0
106
Cinsiyet Değiştirebilen Hayvanlar
Cinsiyet Değiştirebilen Hayvanlar

Cinsiyet değiştirebilen hayvanlar üremek ve hayatta kalmak için, organizmaları fiziksel veya davranışsal modifikasyonlar ile çevrelerine daha iyi uyum sağlayabilmek için zaman içerisinde değişir. Daha nadir ve ilginç görülen evrimsel özelliklerden biri, hem dişi hem de erkek organlara sahip hayvanlar olmasıdır. Bu türlere hermafrodit hayvanlar denir. Bazı türler üremek için her iki cinsiyet arasında ileri geri geçiş yapabilmektedir. İşte doğal seleksiyonun inanılmaz örnekleri;

Cinsiyet Değiştirebilen Hayvanlar

Kurbağalar

Cinsiyet değiştirebilen hayvanlar genellikle genetikten etkilenir, çevre ise bazı türlerde önemli rol oynamaktadır. Araştırmacılar, kirli banliyö havuzlarında yaşayan kurbağalar arasında bir eğilim fark etmiştir. Birçok erkek kurbağanın cinsiyeti tersine çevirdiği görülmüştür. Araştırmalar, pestisit atrazinin cinsiyet değişimlerinin nedeni olduğunu açıklamaktadır. Kimyasal nehir ve göllere girdiğinde, erkek kurbağanın seks hormonu olan testosteronu üretimini bastırırken östrojeni, kadın cinsiyet hormonunu arttırmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   6 milyon kWh elektrik üretiyor: İşte karşınızda yüzer güneş enerji çiftliği!

Cinsiyet Değiştirebilen Hayvanlar

Sakallı Ejderhalar

Cinsiyet değiştirebilen Avustralya sürüngenlerinden biri olan sakallı ejderhalar, hala yumurtalarındayken cinsiyet değiştirmektedir. Cinsiyet için belirleyici faktör, dış sıcaklığın ve kromozomların bir kombinasyonudur. Yani döllenmiş bir erkek yumurtasının dışında ne kadar sıcak olduğuna bağlı olarak dişi olabilmektedir. Sakallı ejder için daha belirgin bir şey, kertenkeleler teknik açıdan erkek olmasına rağmen, dişiler gibi davranmaktadır. Genetik olarak dişi sakallı ejderhaların iki katı yumurta bırakmaktadır.

Sümüklü Böcek

Karındanbacaklılar ailesinin bir üyesi olan sümüklü böcekler hem dişi hem de erkek üreme organlarına sahiptir ve kendi kendini dölleyebilmektedir. Evrimsel sonuçlar göre herhangi iki olgun sümüklü böcek her iki tarafı da dölleyebilmektedir.

Yılanlar

Çoğu dişi yılan yumurtasını bırakmak için bir eşe ihtiyacı olsa da, bazıları partenogenez yetenklerine sahiptir. Bu durum aseksüel üreme olarak adlandırılır. Tek başına döllendikleri ve yumurtalarını bıraktıkları bir durumdur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Göbeklitepe Geometrisi ile de Şaşırtmaya Devam Ediyor

Kelebekler

Bazı kelebekler benzersiz bir tür ortaya çıkarmaktadır. Bu tür jinandromorfidir. Hücre bölünmesinin ilk aşamalarında meydana gelen genetik bir durum olduğu düşünülen ginandromorflar olan hayvanlar hem dişi hem de erkek özelliklere sahiptir. Kelebekler farklı renk kanatlarına sahip olması anlamına gelir; dişi ve erkek DNA’nın mükemmel birleşimi olan eşsiz bir desendir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz