I Harfi İle Başlayan Ülkeler, I Harfi İle Ülke

0
ı ile başlayan ülkeler
ı ile başlayan ülkeler

I harfi ile başlayan ülkelerin toplamı sadece bir tanedir. Bu ülke Irak’tır. Irak ile ilgili detayları sizlere bu yazıda açıklayacağız.

Irak Cumhuriyeti

Orta Doğu ülkesi olan Irak ya da resmi adı ile Irak Cumhuriyeti aynı zamanda Asya’nın Batısında yer alan bir ülkedir. Kuzeyinde Türkiye, güneydoğusunda Kuveyt, doğusunda İran, güneybatısında Ürdün, güneyinde Suudi Arabistan, batısında ise Suriye ile komşusudur. Ülkenin en büyük şehri ve başkenti Bağdat‘tır. Para birimi Irak Dinarı kullanılır. Resmi dili lehçe ve Kürtçe ile aynı zamanda Arapça kullanılır.

I Harfi

Irak iklim olarak soğuk – sıcak aynı zamanda kurak bir iklime sahiptir. Su ihtiyaçlarını Dicle nehrinden almaktadır. Dicle nehri en önemli su kaynaklarından biridir. Dicle Nehri’nin kaynağı Türkiye’dir. Bu şeklide pek çok ülke içerisinden geçmektedir. Bu ülkeler genelde Orta Doğu ülkeleridir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Andy Serkis'ten "COVID-19" Farkındalığı

I harfi ile başlayan ülkelerin sayısı sadece bir tanedir. İngilizce de “ı” harfi olmadığı için farklı şekilde telaffuz edilmektedir. Aynı zamanda baş harfleri de değişiklik göstermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz