Naprosyn Plus Nedir?

0
naprosyn plus
naprosyn plus

Naprosyn, romatoid artrit, osteoartrit, ankilozan spondilit, gut vb. tıbbi durumlarla ilişkili ağrı, şişlik ve iltihabı gidermek için kullanılır. Ayrıca adet ağrısını gidermek için kullanılır. Bu ilacı alırken böbrek fonksiyonunun yakından izlenmesi gereklidir.

Yan Etkiler

Naprosyn için majör ve minör yan etkiler şunlardır;

  • Baş ağrısı
  • deri döküntüsü
  • Karın ağrısı
  • şişkinlik
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Kabızlık
  • Baş dönmesi
  • İşitme bozukluğu
  • Düzensiz adet dönemleri

Depolama Koşulları

30°C’nin altındaki sıcaklıklarda saklayın, ışıktan ve nemden koruyun. Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Uyarılar

Gebelik

Bu ilacın kesinlikle gerekli olmadıkça hamile kadınlarda kullanılması önerilmez. Bu ilacı almadan önce tüm riskler ve faydalar doktorla tartışılmalıdır.

Emzirme

Bu ilacın emziren kadınlarda kesinlikle gerekli olmadıkça kullanılması önerilmez. Bu ilacı almadan önce tüm riskler ve faydalar doktorla tartışılmalıdır.

Kalp Hastalıkları

Bu ilaç, özellikle uzun süreli kullanımdan sonra kalp üzerinde olumsuz etki riskinin artması nedeniyle kalp hastalığı olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Klinik duruma bağlı olarak uygun doz ayarlamaları veya uygun bir alternatifle değiştirme gerekebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Windows 11'de Kullanıcı Profili Klasörü Nasıl Aranır?

Deri Döküntüsü

Bu ilaç, bazı hastalarda herhangi bir uyarı olmaksızın ölümcül cilt alerjilerine neden olabilir. Döküntü, kurdeşen, ateş veya diğer alerjik belirtiler gibi belirti ve semptomlar vakit kaybetmeden doktora bildirilmelidir. Klinik duruma bağlı olarak uygun düzeltici önlemler, doz ayarlamaları veya uygun bir alternatifle değiştirme gerekebilir.

Gastrointestinal Yan Etkiler

Bu ilaç, yemek borusu, mide, ince bağırsak veya kalın bağırsakta iltihaplanma, kanama, ülserasyon ve perforasyon gibi gastrointestinal yan etkilere neden olabilir. Olağandışı semptomları öncelikli olarak doktora bildirin. Klinik duruma bağlı olarak uygun doz ayarlamaları veya uygun bir alternatifle değiştirme gerekebilir.

Araç veya Makine Kullanma

Bu ilacın kullanımı bazı hastalarda uyuşukluğa veya baş dönmesine neden olabilir. Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, araç kullanmak veya makine kullanmak gibi herhangi bir faaliyette bulunmamanız önerilir.

Hipertansiyon

Bu ilaç, durumun kötüleşme riskinin artması nedeniyle hipertansiyonu (artmış kan basıncı) olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Bu ilacı alırken kan basıncının yakından izlenmesi gereklidir. Klinik duruma bağlı olarak bazı durumlarda uygun doz ayarlamaları veya uygun bir alternatifle değiştirme gerekebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Corona Virüsü İçin Alabileceğiniz Önlemler

Naprosyn

Ne Zaman Kullanılmaz?

Alerji

Bu ilacın, Naproksen’e, diğer NSAID’lere veya formülasyonda bulunan diğer aktif olmayan bileşenlere alerjisi olduğu bilinen hastalarda kullanılması önerilmez.

Astım

Bu ilaç, hastanın durumunu kötüleştirebileceğinden, aspirin veya diğer nonsteroid antiinflamatuar ilaçların neden olduğu astımı olan hastalarda kullanılması önerilmez.

Gastrointestinal Bozukluklar

Bu ilacın, hastanın durumunu kötüleştirebileceğinden, gastrointestinal kanama bozuklukları veya aktif peptik ülseri olan hastalarda kullanılması önerilmez.

Koroner Arter Bypass Cerrahisi

Bu ilacın, ciddi advers reaksiyon riskinin artması nedeniyle koroner arter baypas greft ameliyatından önce veya sonra kullanılması önerilmez.

Böbrek Yetmezliği

Bu ilacın, hastanın durumunun kötüleşme riskinin artması nedeniyle orta ila şiddetli böbrek yetmezliği olan hastalarda kullanılması önerilmez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz