Hyundai ‘Uçan Araba’ Çalışmalarını Hızlandırıyor, Araçlar Etrafında Hizmet Sunuyor

0
73

Güney Koreli otomobil üreticisinin baş işletme görevlisi Reuters’e verdiği demeçte, Hyundai Motor Co’nun “uçan araba” geliştirme çabalarını hızlandırdığını ve bu araçlara sadece satmak yerine hizmet sunacağını söyledi.

Hyundai Uçan Araba Ne Zaman Gelecek?

Hyundai’nin küresel operasyon direktörü Jose Munoz, Pazartesi günü Reuters Events Geleceğin Arabası konferansında yayınlanan bir röportajda, Hyundai’nin daha önce uçan arabalar olarak da bilinen kentsel hava hareketliliği araçlarının piyasaya sürülmesi için belirlediği zaman çizelgesinin ilerisinde olduğunu söyledi.

Aynı zamanda Hyundai Kuzey Amerika’nın CEO’su olan Munoz, daha önce kentsel hava taksilerinin 2028 yılına kadar, belki de daha erken bir tarihte ABD’nin büyük havaalanlarında faaliyete geçeceğini söylemişti. Yönetici Pazartesi günü Reuters’e bunun muhtemelen 2025’ten önce gerçekleşebileceğini söyledi. Munoz, “Bu pazarı önemli bir büyüme fırsatı olarak görüyoruz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Samsung, gelecek yılki Galaxy Fold 4 ve Flip 4 cihazları için üretimi artıracak

Hyundai, son derece sıkışık şehir merkezlerinden havaalanlarına beş ila altı kişiyi taşıyabilen, elektrikli pillerle çalışan hava taksileri geliştiriyor. Hava taksileri çeşitli şekil ve boyutlarda gelir – elektrik motorları jet motorlarının yerini alır ve uçakların dönen kanatları ve bazı durumlarda pervanelerin yerine rotorları vardır. Toyota, General Motors, Daimler ve Geely dahil olmak üzere diğer otomobil üreticileri, tek başlarına veya yeni kurulan şirketlerle birlikte uçan arabalar geliştiriyorlar.

Uçan Araba
Hyundai

Morgan Stanley, kentsel hava hareketliliği için adreslenebilir. Toplam pazarın 2040’a kadar 1 trilyon dolara ve 2050’ye kadar 9 trilyon dolara ulaşabileceğini tahmin ediyor, ancak teknolojinin önündeki kısa vadeli engellerin düzenleme ve sertifikasyon olmaya devam ettiğini söyledi. Munoz, Reuters’e, teknolojinin gelişimine “çok güvendiğini” söyledi. 2019 yılında, uçan araba birimi Washington’da bulunan Hyundai, 2025 yılına kadar kentsel hava hareketliliğine yaklaşık 1,5 milyar dolar yatırım yapma sözü verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Huawei, P10 Serisi İçin 4.07 GB’lık Bir Güncelleme Yaptı

Mayıs ayında otomobil üreticisi, elektrikli araçlar üretmek, tesisleri yenilemek ve uçan arabalar da dahil olmak üzere akıllı mobilite çözümlerine yatırımını ilerletmek için 2025 yılına kadar Amerika Birleşik Devletleri’ne 7,4 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını söyledi.

Munoz, Reuters’e, Hyundai’nin uçan arabalarının yalnızca konut müşterilerine değil, aynı zamanda ticari kargo taşımacılığına da hizmet ettiğini gördüğünü söyledi. Munoz, Hyundai’nin basit bir işlem olarak uçan araba satmak istemediğini, ancak araçlar etrafında hizmetler geliştirebileceğine inandığını söyledi.

Otomobil üreticisinin çok uzak görünebilecek bir pazarda para harcayıp harcamadığına gelince, SUV’lerin otomobil pazarının daha büyük bir parçası olduğu zamanki gibi bir trendin gerisinde kalmak istemediğini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz