H Harfi İle Başlayan Ülkeler, Harfi İle Ülkeler

0
h harfi ile başlayan ülkeler
h harfi ile başlayan ülkeler

İşte dünyada H harfi ile başlayan ülkelerin listesi. Ayrıca H harfi ile başlayan ülkeler başkentleri ve ülkeler hakkında kısa bilgileri sizlere aktaracağız.

H İle Başlayan Ülkelerin Başkentleri

  • Hindistan Başkenti: Yeni Delhi
  • Honduras Başkenti: Tegucigalpa
  • Hong Kong Başkenti: Hong Kong
  • Hollanda Başkenti: Amsterdam
  • Haiti Başkenti: Port-au-Prince
  • Hırvatistan Başkenti: Zagreb

Hong Kong

Hong Kong, Çin’in güney bölgesinde bulunan, 1997 yıllarına kadar Britanya Krallığına bağlı sömürge ülkesi ve adalar grubuyken, bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur. Hong Kong; Kowloon Yarımadası, Hong Kong Adası ve 235 küçük adadan oluşur. Hong Kong, Asya’nın en büyük serbest limanı ve pazarı, en işlek ticaret, turizm ve endüstri merkezidir. Hong Kong nüfusu 7,507 milyondur.

H Harfi İle Başlayan Ülkeler

Hırvatistan

Hırvatistan, resmi ismiyle Hırvatistan Cumhuriyeti, Orta Avrupa, Akdeniz ve Balkanların kesişme noktasında bulunan demokratik bir parlamenter cumhuriyetidir. Ülkenin en büyük kenti ve başkenti olan Zagreb ile birlikte 20 idari bölgeye bölünmüştür. Hırvatistan kıtasal alanı ve binden fazla adası ile 57.354 km²’lik bir yüzölçümüne sahiptir. Ülkenin 4,076 milyon nüfusunun büyük çoğunluğu Hırvat’tır ve en büyük dini Katolikliktir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   SGK Dul Maaşı

Haiti

Haiti veya resmi adı ile Haiti Cumhuriyeti, Amerika’da Karayip Denizi’nde yer alan bir ada ülkesidir. Küba ülkesinin doğusunda yer alan Hispaniola adası Dominik Cumhuriyeti ile paylaşmaktadır. Adanın batı kısmında yer alır. Yüzölçümü 26.460 km² olan ülkenin başkenti Port-au-Prince’tir. Haiti’nin nüfusu 11,26 milyondur.

Hollanda

Hollanda, Hollanda Krallığı’ndan meydana gelen dört ülkeden en büyüğüdür. Topraklarının büyük çoğunluğu Batı Avrupa’da yer almaktadır. Karayipler’de üç adası bulunur. Hollanda, Kuzeyinde ve Batısında Kuzey Denizi, Doğusunda Almanya ve Güneyinde Belçika ile sınır komşusudur. Hollanda’nın Rotterdam şehri, Avrupa’nın en büyük liman şehirlerinden biridir. Hollanda’nın nüfusu 17,28 milyondur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz