M Harfi İle Başlayan Ülkeler, M Harfi İle Ülkeler

0
m ile başlayan ülkeler
m ile başlayan ülkeler

M harfi ile başlayan ülkeler şu şekildedir; Malavi, Maldivler, Mali, Malezya, Macaristan, Madagaskar, Makedonya, Marshall Adaları, Mauritius, Malta, Meksika, Mısır, Moğolistan, Monako, Moritanya, Mikronezya Federal Devletleri, Moldova Mozambik ve Myanmar ülkeleridir.

M Harfi İle Başlayan Ülkeler

Macaristan

Macaristan, Orta Avrupa’da Karpatlarda yer alan bir ülkedir. Komşuları batıda Slovenya ve Avusturya, kuzeyde Slovakya, doğuda Ukrayna ve Romanya, güneyde Hırvatistan ve Sırbistan yer almaktadır. Başkenti Budapeşte olan Macaristan, NATO, OECD, AB, Vişegrad Grubu ve Schengen üyesidir.

M Harfi İle Başlayan Ülkeler

Maldivler

Maldivler, resmi ismiyle Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’nda yer alan 1.200 adadan oluşan bir devlettir. Sri Lanka’nın yaklaşık 750 kilometre güneybatısında ve Hindistan’ın güneyinde yer almaktadır. Küresel iklim değişiklikleri nedeniyle yüzyıl içerisinde sular altında olacağı öngörülmektedir.

Malezya

Malezya, Güneydoğu Asya’da yer alan, batı ve doğu olarak iki kara parçasına ayrılmıştır. 13 eyaletten oluşan Malezya, parlamenter monarşi ile yönetilen federal bir ülkedir. Malezya’da 878 adet ada bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Samsung, 27 Şubat'ta MWC 2022 etkinliğine ev sahipliği yapacak

Malta

Malta veya resmi adı ile Malta Cumhuriyeti, Güney Avrupa’da yer alan, Sicilya’nın güneyindeki ada devletidir. Malta takımadaları 2 küçük, 3 büyük adadan oluşmaktadır. Büyükler: Malta, Comino ve Gozo. Takımadalar arasında en büyüğü olan Malta 237 km², Comino 2 km²  ve Gozo 68 km² yüzölçümüne sahiptir.

Meksika

Meksika, resmi adı ile Meksika Birleşik Devletleri, Kuzey Amerika’nın güneyinde yer alan federal cumhuriyettir. Kuzeyde Amerika Birleşik Devletleri; batı ve güneyinde Büyük Okyanusu; güneydoğuda Belize, Guatemala ve Karayip Denizi; doğusunda ise Meksika Körfezi ile komşudur.

Mısır

Mısır veya resmi ismiyle Mısır Arap Cumhuriyeti, veya yaygın ve kısa adıyla sadece Mısır denmektedir. Mısır, cumhuriyet ile yönetilen Arap ülkesidir. Yaşayanların çoğunluğu Müslüman Araplardan oluşmaktadır. Başkenti Kahire’dir.

Moğolistan

Moğolistan, Orta ve Doğu Asya’da bulunan denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Ülkenin kuzeyinde Rusya, doğusunda, güneyinde ve batısında Çin yer almaktadır. Moğolistan’ın Kazakistan’a sınırı olmamasına rağmen ülkenin en batısında Kazakistan’ın doğu ucuna çok yakındır. Sadece birkaç kilometre uzaklıktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz