Google, Starlink uydu internet hizmeti için Elon Musk’ın SpaceX’iyle iş ortaklığı yapıyor

0

Elon Musk tarafından işletilen SpaceX, uydu İnternet bağlantısının kullanımını desteklemek için yeni bir ortaklık duyurdu. ABD merkezli havacılık ve uzay üreticisi, kurumsal müşterilerine veri, bulut hizmetleri ve uygulamalar sunmak için Google Cloud ile işbirliği yaptı.

Google İle SpaceX İş Birliği

Bulut hizmetleri genellikle kamu sektörü kurumları, ağ kenarında bulunan işletmeler veya kırsal veya uzak bölgelerde faaliyet gösteren işletmeler gibi geniş ayak izine sahip kuruluşlar tarafından gereklidir. Google Cloud şimdi, kurumsal müşterileri için bu tür etkinlikleri desteklemek amacıyla altyapısı için Starlink’in yüksek hızlı geniş bant İnternetinden yararlanmaya çalışacak.

İş ortaklığı kapsamında SpaceX, Google veri merkezi mülklerinde Starlink yer istasyonlarını bulacak. Şirketin 1500’den fazla alçak yörüngeli uydusu, verilerin Google Cloud aracılığıyla güvenli, düşük gecikmeli dağıtımına olanak tanıyacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Microsoft Build 2021'e artık kaydolabilirsiniz

Google, yakın tarihli bir blogda, “Google Cloud’un yüksek kapasiteli özel ağı, Starlink’in küresel uydu İnternet hizmetinin sağlanmasını destekleyecek ve işletmeler ve tüketicilere bulut ve İnternet’e sorunsuz bağlantı sağlayacak” dedi.

SpaceX

Bilmeyenler için Starlink, düşük Dünya yörüngesinde (LEO) konuşlandırılmış binlerce küçük uydu kullanan SpaceX’in bir uydu ağıdır. Bu uydular, yüksek hızda veri aktarımını sağlamak için belirlenmiş yer alıcı-vericileri ile periyodik olarak iletişim kurar. Starlink’in temel amacı, kara tabanlı internet altyapısının inşa edilemediği Dünya’nın uzak bölgelerinde İnternet kapsama alanı sağlamaktır.

Starlink, ilk beta hizmetini uluslararası olarak sunmaya başladı ve 2021’de neredeyse küresel kapsama alanını genişletmeye devam edecek. Şimdilik, Starlink, kapsama alanı başına sınırlı sayıda kullanıcı tarafından kullanılabilir. Gelecekteki tüm siparişler, ilk gelen ilk alır esasına göre yerine getirilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   OnePlus 12R Tasarımı ve Teknik Özellikleri Belli Oldu

SpaceX’in Starlink takımyıldızının kullanımı için Google Cloud ile işbirliği, gelecekteki çabaları için sağlam bir temel oluşturacaktır. Dünyanın dört bir yanındaki müşterilere İnternet bağlantısını sağlamayı planlasa da, işletmeler herhangi bir İnternet servis sağlayıcısı için işin çok önemli bir parçasıdır ve SpaceX, sektörün bu segmentine yeni girişini memnuniyetle karşılayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz