Google, ‘Milyarlarca Android’de Uygulama İzinlerini Sıfırlayacak

0
android izinleri sıfırlanacak
android izinleri sıfırlanacak

Google, Aralık ayından itibaren “milyarlarca Android cihazına”, uygulamaları çalıştırmak için izinlerin otomatik olarak sıfırlanacağını duyurdu. Şirkete göre özellik, Android 6.0 veya daha üstünü çalıştıran Google Play hizmetlerine sahip cihazlarda otomatik olarak etkinleştirilecek.

Otomatik sıfırlama aracı Android 11’de yayınlandı ve birkaç aydır kullanılmayan uygulama izinlerinin kaldırılmasına hizmet ediyor. Yürütme izinleri hassastır çünkü uygulamalara kısıtlı verilere erişim sağlar ve sistemi etkileyen eylemleri gerçekleştirmelerine izin verir.

Google

Bu tür yetkilendirmeler (“tehlikeli izinler” olarak da adlandırılır) programların açılması gibi zamanlarda görüntülenmektedir. Bu durumda, örneğin yazılım tarafından erişilecek fotoğraflar, dosyalar ve medya için kullanıcıdan izin istenir.

Aralık ayından itibaren kullanıcılar, uzun süredir kullanılmayan uygulamalardan erişimlerin iptal edilmesi için seçeneği manuel olarak yapılandırabilecekler. Buna rağmen, bazı uygulamalar sizden otomatik sıfırlamayı devre dışı bırakmanızı isteyebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Redmi K70 Pro: Snapdragon 8 Gen 3, Android 14, 16GB RAM ve daha fazlası ortaya çıktı

Google ayrıca seçeneğin, yükleme süresi (yeni bir uygulama yüklendiğinde gerekli olan), normal ve özel gibi diğer izin türleri için kullanılmayacağını da açıkladı. Duyuruya ek olarak şirket, geliştiricilere, kullanıcıdan otomatik sıfırlamayı devre dışı bırakmasını isteyebilmeleri için uygulamaların kaynak kodunun nasıl değiştirileceğine dair bir kılavuz hazırladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz