Apple, MacBooks M1 ile Yanıltıcı Reklamcılıkla Suçlanıyor

0
macbooks m1
macbooks m1

Apple: Temmuz ayının sonunda, burada, önemli sayıda Apple müşterisinin, sosyal medyada MacBook’ları, özellikle de şirketin özel silikonuyla yapılan popüler M1 çipli Pro ve Air modelleri hakkında şikayette bulunduğunu belirtmiştik. ABD’ye yayılan bu şikayetler, Salı günü bir California mahkemesinde açılan bir toplu davaya dönüştü.

Şikayette, etkilenen müşteriler dizüstü bilgisayar ekranlarının aniden çatladığından veya siyah yatay ve dikey çizgiler gösterdiğinden şikayet ediyor. Şikayetçiler, kusurların dikkatsizlikten değil, donanımın kendisindeki açık bir sorundan kaynaklandığını iddia ediyor.

MacBook Pro ve MacBook Air’in ekran kalitesi, ürünlerin reklamında en çok övülen farklardan biri olduğu için, davada Cupertino devini “aldatıcı pazarlama” ve “sahtekar” ticari uygulamalarla suçluyor.

Apple

Şikayetçiler Apple’a Ne İstiyor?

Önerilen davaya göre, Apple bu kusur dalgasının farkına vardı, ancak bunları müşterilerine açıklamamayı ve pazarlamaya devam etmeyi seçti. Daha da kötüsü, hasara kullanıcıların kendilerinin neden olduğunu iddia ederek, garanti süresi içinde dahi ekranları tamir etmeyi reddederek tüketici hukukunu çiğnedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Cem Bölükbaşı, Sezonun İlk Formula 3 Yarışındaki Performansıyla Kendine Hayran Bıraktı

Kaliforniya’nın Kuzey Bölgesi’ne sunulduğu üzere, dava Apple’dan tazminat veya parasal tazminat talep etmemektedir. Dava, çokuluslu şirketten MacBook ekranlarının kalitesi ve güvenilirliği ile ilgili “yanlış pazarlamasını” tersine çevirmesini ve ayrıca “yasadışı, haksız, yanlış veya yanıltıcılığını düzeltmesini, onarmasını, değiştirmesini veya herhangi bir şekilde düzeltmesini” istiyor.

Yasal kısım, kusurlu olduğu iddia edilen modellerin üreticisine kendini göstermesi için 30 Ağustos’tan itibaren 30 günlük bir süre tanır. Aksi takdirde, toplu dava devam edecek ve toplu zarar 5 milyon dolara ulaşabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz