Google Analytics kodu ekleme

0
56

Teknoloji Rehberi – Teknoloji Haberleri ailesinden herkese selamlar. Bu yazıda sizlere Google Analytics kodu ekleme konusu hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

İnternet sitenizin hangi amaca yönelik olduğu fark etmeksizin, bilmeniz gereken çok önemli şeyler var. Bunlar da nereden ziyaretçi aldığınız ve ziyaretçilerin davranışları. İster bir blogunuz olsun isterse de bir işletmenizin sitesi olsun, ziyaretçilerinizi analiz etmeniz çok önemli. Google Analytics’de size ziyaretçilerinizin davranışlarınızı izleme ve trafik kaynaklarını öğrenme gibi bilgiler verir. Siz de bu bilgileri alıp detaylı bir analiz haline getirip, sitenizi ona göre şekillendirirsiniz.

Öyle ki Google Analytics ile birlikte istediğiniz kullanıcının nerede yaşadığını, hangi dili konuştuğunu, hangi tarayıcıyı kullandığını, hatta ekran çözünürlüğünü bile öğrenebilirsiniz. Ayrıca kullanıcıların sitenizde bulunduğu en aktif zamanı da öğrenebilirsiniz. Böylece yazılarınızı hangi saatlerde yayınlamanız gerektiği hakkında bilgi alacaksınız.

Google Analytics kodu ekleme

Google Analytics kodunu sitenize eklemek istiyorsanız, aşağıda vermiş olduğumuz adımları takip etmeniz yeterlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   JQuery Nedir ve Nasıl Kullanılır

Google Analytics hesabı oluşturun

Google Analytics kodunu almak için yapmanız gereken ilk adım bir hesap oluşturup, Analytics izleme kodunu almak olacaktır.

  • Buraya tıklayarak Google Analytics ana sayfasına gidin. Sayfanın hemen sağ üst tarafında bulunan Oturum Aç butonuna tıklayın. Ardından da Google Analytics’i seçin.
  • Google Analytics’i seçtikten sonra karşınıza bir oturum açma sayfası gelecek. Oraya Google hesabınızın e-posta adresini girin ve ileri butonuna tıklayın. Eğer hesabınız yoksa da “Hesap Oluştur” a tıklayarak oluşturabilirsiniz.
Google Analytics
  • İleri butonuna tıkladıktan sonra karşınıza gelen yere şifrenizi girin ve yeniden ileri butonuna tıklayın.
Google Analytics
  • Sonrasında devam etmek istiyorsanız kaydolun butonuna tıklayın.
Google Analytics
  • Ardından yeni hesap oluşturmak için aşağıda vermiş olduğumuz görselde görmüş olduğunuz yerlere bilgilerinizi girin.
Google Analytics kodu ekleme
  • Boş alanları doldurduktan sonra izleme kimliği edinin butonuna tıklayın ve hizmet şartlarını kabul edin. Bunları yaptıktan sonra izleme kodunuz bir sonraki sayfada karşınıza çıkacak.

Google Analytics kodunu eklemek için eklentiler

Google Analytics kodunu eklemek için kullanabileceğiniz en iyi eklentilerden birisi Analytics Code Integration adlı eklentidir. Bu eklenti WordPress’te en çok indirilen Analytics kodu ekleme eklentilerinden birisidir. Bu eklenti sizin için her şeyi otomatik olarak halledecek. Yalnızca izleme kodunuzu girmeniz gerekiyor. Eğer nasıl eklenti yükleyeceğinizi bilmiyorsanız, WordPress eklenti yükleme nasıl yapılır ? yazımızdan faydalanabilirsiniz.

<script>
 (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){
 (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
 m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
 })(window,document,'script','https://teknobilimadami.com/wp-content/cache/busting/google-tracking/ga-0a4e309b5f2d7439b4f8876b19f37fc7.js','ga');
 
 ga('create', 'UA-00000000-1', 'auto');
 ga('send', 'pageview');
 
</script>

İzleme kimliğinizi edinmek için, bu kodun içinde bulunan mülk takibi kimliği kodunu bulmanız gerekiyor. ‘UA-00000000-1’ koduna benzer bir kod göreceksiniz. O kodu kopyalamanız gerekiyor. Zaten UA-00000000-1 kodu dışında kalan bütün kodlar tüm internet siteleri için özdeş. O yüzden eklentiye sadece kopyaladığınız kodu yani UA-00000000-1 koduna benzer kodu eklemeniz gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Remove.bg Arka Plan Silme Aracı Kullanımı
İlginizi Çekebilir: Hangi Araçlarla SEO Analizi Yapılır ? En İyi 5 Araç

Google Analytics eklenti yükleme

Yukarıda ki resimde gördüğünüz gibi mülk takibi kodunuzu girin ve save butonuna tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz