Hangi Araçlarla SEO Analizi Yapılır ? En İyi 5 Araç

1
46

Seo Analizi

Merhaba Teknoloji Rehberi – Teknoloji Haberleri okurları, web sitesi sahibi olan kişilerin temel amaçları daha fazla ziyaretçiye sahip olmak olacaktır. Sitelerini bu hedef doğrultusunda açarak, giderek daha da aktif olması adına çaba gösterebileceklerdir. Sitelerin kurulumundan itibaren ziyaretçi ve arama motoru odaklı bir çalışma ortaya koyabileceklerdir. Seo analizi de bu konuda büyük bir önem arz ediyor.

Kendi alanlarında var olan diğer rakip sitelerin önüne geçebilmek adına bu konuda tavır takınacaklar ve her zaman görsellik ve aranma hacmine bağlı olarak da hareket etmeleri gibi bir durumu web sitelerine yansıtabilecek türde de hareket edebileceklerdir.

Böylelikle de hızlı bir yükseliş içerisine girmeleri ve her zaman sitelerinin yükseliş içerisinde olmaları gibi bir durum gündeme gelebilecektir.

Web sitelerinin hızlı bir yükseliş içerisinde olması konusunda arama motoru odaklı olarak hareket etmek gerekebilecektir. Bu doğrultuda da Google, Yandex, Bing ve Yahoo! gibi arama motorlarıyla web sitelerinin ilişkilendirilmesine dair bir hareket sergilemek de gerekebilecektir. Bu işlemleri gerçekleştirme konusunda rakip siteler de baz alınacak ve onların yaptıkları da dikkate alınabilecektir.

Bu sayede analiz işlemlerini gerçekleştirme sonrasında da rakip sitelerin ne şekilde hareket ederek başarılı sonuçlar alındığı kolay bir şekilde öğrenilebilecek konumda olacaktır. Her web sitesi sahibinin genel olarak bu tip bir işleyiş içerisinde yer aldıkları da görülebilen bir durum olarak tabir edilmektedir.

WordPress odaklı olarak var olan web sitelerinin SEO odaklı olan çalışmalarını daha da etkili bir biçimde kullanabilmeleri için hem eklentilerden hem de araçlardan destek alabilmeleri gibi bir durum söz konusu olabilecektir.

Bu sayede de web sitelerinin SEO işlemleri hem daha basit hem de daha işlevsel bir boyuta taşınması gibi bir durum da elde edilebilecektir. Genel itibarıyla kullanıcıların aradığı kriterlerde hareket etmeleri dahilinde bu şekilde hareket etmeleri son derecede önemli bir yer tutabilecektir.

Her zaman etkisini gösterebilecek olan bu araçlar sayesinde aradıkları amaçlara daha basit bir şekilde erişim sağlayabilmeleri gibi bir durum da elde edilebilecektir. Bu araçların en kapsamlıları her zaman daha da fazla rağbet görebilecek düzeyde olacaktır.

İlginizi Çekebilir: En Çok Beğenilen Ücretsiz En İyi WordPress Temaları 2020

SEO analiz, genel olarak sitelerin SEO konusunda tüm avantajlarını ve dezavantajlarını incelemek adına devreye giren işlemler olarak ifade edilmektedir. Web sitelerinin test edilmesi evresinde profesyonel ve kaliteli araçlar kullanılabilmektedir.

Bu araçlar sayesinde hem kişilerin kendilerine ait web sitelerinin yanı sıra rakip sitelerin incelenmesi ve detaylı olarak araştırılmasına olanak sağlamaktadır. Analiz edilecek olan bu sitelerin genel olarak İngilizce biçiminde destek verdiği de görülebilmektedir. Ancak ücretsiz olarak kapsamlı bir hizmet alınmamakla beraber, ileri ayarların devreye sokulması adına ücretli versiyonlarının kullanılması da gerekebilecektir.

Site Analizi İçerisinde Kullanılan Metrikler

 • Yüklenme süresi
 • Site boyutları
 • Kullanıcı deneyimleri
 • Mobil uyumluluk
 • Anahtar kelime yoğunluğu
 • Meta etiketleri
 • Resim optimizasyonları
 • Kırık bağlantılar
 • txt analizleri
 • Site haritaları
 • Domain ve host bilgileri
 • Kalıcı bağlantı sorunları
 • javaScript ve CSS dosyaları
 • SSL kullanılması
 • Backlink incelemeleri
 • Sosyal medyadaki başarısı
 • Alexa değerleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Ücretsiz Backlink Kaynakları 2020

Google Search Console

Eski adıyla Google Web Yöneticisi Araçları olan bu araç, yakın zaman içerisinde Google Search Console adıyla kullanıcılarına destek vermeye başladı.

Google Search Console aracının her web sitesi sahibinin muhakkak kullanması gerektiği ifade edilmektedir. Temel faaliyetlere sahip olan bu araç sayesinde web sitelerini geniş bir biçimde inceleme şansına sahip olabilmek söz konusu olabiliyor.

Bunun yanı sıra web site bağlantılarının ayarlanması ve backlink profillerinin düzenlenmesi konusunda da devreye girdiği görülebiliyor. Google Search Console, robots.txt ve sitemap.xml gibi dosyaların test edilmesi konusunda da etkisini gösterdiği söylenebiliyor. Aynı zamanda da bu araçla beraber mobil uyumluluk ve olmayan sayfaların tespit edilmesi gibi fikirleri ortaya attığı da görülebiliyor.

Google Search Console ile beraber hareket eden kişilerin web sitelerinin Google Analytics ile entegre bir biçimde hareket etmeleri de söz konusu olabiliyor. Ücretsiz olarak kullanılan SEO araçlarının favorisi olarak görülebiliyor.

Konu Tarayıcısı- The Topic Explorer

Seomonitor.com  tarafından geliştirilen bu araç içerisinde keyword odaklı olarak hareket edilmesi söz konusu olabiliyor. Bu araç aynı zamanda da sadece Türkiye için geliştirilmiş olmasından ve tamamen Türkçe olmasından ötürü de ilgi çeken bir analiz ögesi olarak görülebiliyor.

Anahtar kelime derinliğinin yanı sıra anahtar kelimeler arasında bağ kuran bir araç olmasından ötürü dikkat çeken bir araç olarak kendini gösterebiliyor.

Web sitesi sahiplerinin seomonitor.com kullanıcısı olması durumunda bu aracı kullanabilmeleri ve yapılan anahtar kelime aramaları sonrasında da hedef kelimeleri bulabilmeleri söz konusu olabiliyor. Zaman içerisinde anahtar kelime arama hacimlerinin değişim göstermesi de bu araca yönelmenin temel sebebi olarak görülebiliyor.

Farklı yöntemler göstererek, bu konuda daha başarılı olma yollarını sunan bir araç olarak göze çarpıyor. Bu aracın düzenli olarak kullanılması gerektiği ve daha kapsamlı bir SEO çalışması için vazgeçilmez olduğu da ifade edilebiliyor. SEOmonitor.com müşterisi olmayanların bile belirli standartlarda bu aracı ücretsiz olarak kullanabilme durumu kendini gösterebiliyor.

Google Analytics

Google Analytics kullanımıyla beraber web sitelerinin arama motorlarında ne kadar görünür olduğu gözlemlenebilecektir. Aynı zamanda da ne kadar ziyaretçinin olup olmadığını anlama noktasında da ideak bir konumda varlık göstermektedir. Web siteleri içerisinde yapılacak olan değişimlerin ne şekilde bir etki yaratabileceğini görebilmek için de Google Analytics eklentisinin devreye sokulması da gerekebilecektir.

Google Analytics uygulaması kapsamında web sitelerinin trafiği hakkında en net bilgileri temin edebilmek söz konusu olabilmektedir. Tamamen ücretsiz olmasının yanı sıra içerisinde kapsamlı özellikleri barındırmasıyla da ön planda yer almaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Ücretsiz Online Photoshop Siteleri, Online Fotoğraf Düzenleme

Web siteleri içerisinde muhakkak kullanılması gereken Google Analytics, aynı zamanda da Google Search Console ile beraber devreye girerek, sitelerin daha da kapsamlı bir gelişim içerisinde olmalarını da sağlamaktadır.

Google Analytics içerisinde Özelleştirilmiş Rapor Görünümü ve Kişiselleştirilmiş Gösterge Tabloları meydana getirme konusunda da devreye girebilmektedir. Bu iki kriteri meydana getirme sonrasında da bu aracı daha da etkili bir şekilde kullanabilmek gibi bir durum da kendini gösterebilmektedir.

Google Trends

Google Trends aracı kapsamında internet kullanıcılarının en çok arama yaptığı kelimelerin yanı sıra bu kelimelerin istatistiksel dökümlerini görebilmek mümkün olabiliyor. Ücretsiz bir biçimde web sitesi sahiplerine sunulan bu Google aracı dahilinde geniş bir bilgi edinmek de söz konusu olabiliyor.

İlginizi Çekebilir: WordPress Site Hızlandırma 2020

SEO çalışmaları içerisinde ağırlığını ortaya koymasa da başlangıç için hangi doğrultuda hareket edilmesi gerektiğinde dair bir seçenek olarak ifade edilebiliyor. Kendine özgü özellikleri sayesinde de web sitesi sahiplerinin her zaman yardımcı olmasıyla öne çıkan bir öge olarak değerlendirilebiliyor.

Bing Webmaster Tools

Genel olarak web sitesi sahiplerinin Google Search Console kullanmasının yanı sıra Bing Webmaster Tools da bu konuda gereken desteği sağlayabiliyor. Bing Webmaster Tools aracı, Google Search Console uygulamasına göre daha derin analizleri ortaya koyabiliyor.

Bunun yanında da SEO gelişimi için gerekli önerileri de sunan bir eklenti olarak devreye girebiliyor. SEO konusunda aktif  çalışmalar yapan kişilerin muhakkak edinmesi gereken uygulamalardan bir tanesi olarak ifade edilebiliyor.

Yandex Metrica

Google’ın arkasında kalmamak adına faaliyetlerini yürüten arama motorlarından bir tanesi olan Yandex, Yandex Metrica adlı uygulamasıyla her SEO faaliyetine destek olarak, bu desteğini de ücretsiz bir biçimde sunabiliyor.

Google Search Console ve Bing Webmaster Tools gibi eklentilerle benzer özellikleri içerisinde barındırabiliyor. Web sitelerinin Rusya ağırlıklı olarak faaliyet göstermesi durumunda da tavsiye edilebiliyor.

Screaming Frog

Arama motorlarından herhangi birine bağlı olarak destek vermeyen bu aracı içerisinde ücretsiz olarak 500 URL tarama seçeneğiyle karşı karşıya kalmak söz konusu olabilmektedir. Aynı zamanda da bu aracın oldukça kapsamlı özellikleri içerisinde barındırmasıyla da bilinmektedir.

Bu uygulamanın bilgisayara indirilip kurulması sonrasında da sadece Windows odaklı olarak devreye girmediği de görülebiliyor. Aynı zamanda da bu uygulamanın Mac OS X ve Ubuntu işletim sistemleri doğrultusunda da çalışabilmesi gibi bir durum da kendini gösterebiliyor.

Screaming Frog adlı uygulama lisanslı bir biçimde devreye sokulabiliyor. Yıllık olarak 149 pound gibi bir ücretle bu uygulamayı temin etmek ve sınırsız olarak tarama işlemlerini gerçekleştirebilmek de mümkün olabiliyor. Bu tip satın alma işlemleri sonrasında da her analizlerin kaydedilmesi ve tüm arama seçeneklerine ulaşabilme gibi sonuçlarla karşı karşıya kalmak da mümkün olabiliyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz