Romatizma Eklem Ağrıları Nasıl Geçer?

0
Romatizma Eklem Ağrıları Nasıl Geçer
Romatizma Eklem Ağrıları Nasıl Geçer

Yaralanma, aktivite seviyelerindeki değişiklikler veya osteoartrit veya romatoid artrit gibi durumlar gibi eklem ağrısı yaşamanızın birkaç nedeni olabilir. Bu faktörlerin ortak özelliği, eklem ağrınıza neden olan bağ dokularının, bağların veya eklemi çevreleyen tendonların iltihaplanması ile karakterize olmalarıdır.

Kıkırdak Hasarı

Eklem ağrısının sık görülen bir nedeni kıkırdak hasarıdır. Bu ya bir kazada olduğu gibi aniden olabilir ya da yaşlandıkça yavaş yavaş yıpranabilir. Kıkırdak, vücudunuzdaki birçok eklemde bulunan sert bir bağ dokusudur. Amacı, şoku absorbe etmek ve eklem hareket ederken kemiklerin birbirine sürtünmesini durdurmak için ekleminizde koruyucu bir tabaka sağlamaktır. Kıkırdağımız hasar gördüğünde koruyucu tabaka kaybolur. Bu, kemiklerin birbirine sürtünmesine neden olarak, eklem içinde iltihaplanma ve ağrıya yol açan sürtünmeye neden olur. Bu zaman içinde sürekli olursa, osteoartrit gibi klinik durumlara dönüşebilir.

Otoimmün Bozukluklar

İltihap, vücudunuzun sizi virüsler, bakteriler ve enfeksiyonlar gibi dış tehditlerden korumaya yardımcı olma yöntemidir. Bağışıklık sisteminizin, vücudunuzun mikroplar veya yabancı cisimler gibi tehdit olarak gördüğü her şeye atıfta bulunan ‘antijenlere’ verdiği yanıtın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bağışıklık sisteminiz bir antijeni tanıdığında, beyaz kan hücrelerinin çevresinde kümelenmesini tetikleyerek şişmeye, ağrıya, kızarıklığa ve bazen de ısıya neden olur. Bir yaralanma veya enfeksiyon durumunda, bu yanıt vücudunuzun dokularına verilen hasarı en aza indirmeye yardımcı olduğu için çok faydalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   12 Garantili Yöntem ile Google Adsense Onaylatma

Bununla birlikte, bazen bağışıklık sistemi kendi hücrelerini antijenlerle karıştırabilir ve onlarla savaşmak için inflamatuar bir yanıtı tetikleyerek, aksi takdirde sağlıklı dokuların etrafında gereksiz şişmeye neden olabilir. Vücudun eklem çevresindeki dokulara saldırdığı romatoid artrit gibi otoimmün durumlarda olan budur. Romatoid artritli kişiler, semptomların daha kötü olduğu dönemler olan “alevlenmeler” yaşama eğilimindedir.

Romatizma Eklem Ağrıları
Romatizma Eklem Ağrıları

Enflamasyon İçin Çareler

İltihabı ve eklem ağrısını azaltmak için atabileceğiniz adımlar vardır. Diyetiniz başlamak için harika bir yerdir. Beyaz makarna, beyaz ekmek, şekerli yiyecekler (meyve suyu ve diğer doğal şekerler dahil) ve doymuş yağlar gibi rafine karbonhidratlar gibi vücutta inflamatuar bir yanıt oluşturarak semptomlarınızı tetikleyebilecek belirli yiyecekler vardır.

Bunun yerine, bol miktarda omega 3 ve antioksidan içeren bir anti-inflamatuar diyet yemek, semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Omega 3 kaynakları arasında sardalye, ceviz, avokado, keten tohumu bulunur ve antioksidanlar açısından zengin meyve, sebze ve yeşil yapraklı sebzeler bol miktarda tüketilir. Kilo kaybı, sağlıklı ve dengeli beslenmenin bir yan etkisi olabilir, bu iyi bir haber çünkü çok fazla kilo almak dizlerinizdeki ve kalçalarınızdaki eklemleri daha fazla çalıştırır, bu da eklemleri zorlar ve kıkırdak aşınmasına katkıda bulunabilir. . Yüzme, bisiklete binme veya yoga gibi düşük etkili egzersizler, eklemlere aşırı baskı uygulamadan kilo vermek isteyenler için harikadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Türkiye’de Toptan Koli Bandı Üreticileri ve İhracat

Zencefil, zerdeçal ve kurkumin gibi iltihap önleyici baharatlar eklem iltihabına karşı mücadelenizde faydalı olabilir. Zencefil kökündeki biyoaktif bileşen olan gingerol, bir anti-inflamatuar bileşiktir. Bazı araştırmalar zencefil özlerinin eklem iltihabını destekleyen kimyasalların üretimini azaltabileceğini göstermiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz