Dondurma Kilo Aldırır Mı?

0
dondurma-kilo-aldirir-mi
dondurma kilo aldırır mı

Dondurma hayatımızın her evresinde çocuk, genç ve yaşlı demeden herkesin severek tüketmiş olduğu serinletici özelliklerde bulunduğu bir besin maddesi olarak geçmektedir. Özellikle yaz aylarının değişilmez yiyeceklerinden ve vazgeçilmez ürünlerinden olan dondurma hakkında birçok kişinin merak ettiği sorular bulunmaktadır.

Bizlerde sizler için dondurma konusunda sormuş olduğunuz; “kilo aldırır mı, sağlıklı mı, dondurma sağlığa faydalı mı, dondurma kaç kalori” gibi kafalarda soru işareti yaratacak soruları araştırarak sizler için derledik. Dondurma damak zevkinize hitap edebilecek pek çok çeşit aromaları bulunmaktadır. Aromaların farklı şekilde üretmiş olduğu gibi iştahla severek tüketilen birçok gıda maddesi de içinde bulundurmaktadır. Üstelik yapılış şartları ve konumlarına göre farklılıkta gösteren dondurma için; “ vanilya, kakaolu, karamelli, limonlu, çilekli, böğürtlenli, kestaneli gibi pek çok çeşidiyle dondurma türlerini sizlere saayabiliriz.

Günlük yaşantımızın en önemli sorularından biri olan “kilo almamak için ne yapmayalım” sorununun içerisinde yatan konuyu araştırırken “dondurma kilo aldırır mı” sorusunu cevabını sizlere vermeye çalışalım. Özellikle de dondurma bünyesinde yer alan süreçleri vücudunuza etkilerini sizler için araştırdık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Western Union Hesabı Nasıl Silinir?

Zayıflamaya Yardımcı Olabiliyor

Literatürdeki gözlemsel çalışmalara ve derlemelere göre süt ve ürünlerinin iştah kontrolünü daha iyi sağlaması, kalsiyumun yağ emilimini ve yağ depolanmasını azaltması sayesinde kilo kontrolünde yardımcı olduğu görülmüş. Yapılan bir çalışmada; diyet tipinden bağımsız olarak, süt ve ürünlerinden aldıkları kalsiyum oranı yüksek olan grupta kilo kaybının daha fazla olduğu gözlenmiş. Dolayısıyla dondurma da kalsiyum ihtiyacını karşılamaya destek olarak, zayıflamaya katkı sağlayabiliyor. Ancak fazla kalori alımını önlemek için kilo koruma döneminde haftada 2-3 kez 2 top önerilirken, zayıflamak isteyenlerde bu miktar haftada 1-2 defa 2 top kadar olmalı.

dondurma-durumlari
dondurma-durumlari

Kasları Günçlendiriyor

Vücut içerisinde bulunan proteinlerinde yapı taşlarını oluşturmaktadır. Özellikle de vücudun kas yapısını oluşturan dondurma gelişmesi yönünde de oldukça önemlidir. En etkili proteinler olarak bilinen hayvansal gıdaları bünyesinde sıkça bulunduran dondurma insan vücudunda yaşamsal gıdaların da devamı için oldukça önemli olarak bilinmektedir. Kas sağlığının yaşandığı ve özellikle de önem taşıyan kaliteli protein ihtiyacınıza zaman zaman destek olabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !   Usta Yatırımcıların Gözdesi: En Çok İşlem Gören Varantlar

Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan, hastalık yapıcı organizmaları ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden sistem. Bağışıklık sistemi bileşenlerinin yapı taşı aminoasitler olduğundan, dondurma içeriğindeki proteinler sayesinde bağışıklığı desteklemeye yardımcı olabiliyor. Diyet uzmanları, çocukların gelişme çağında oldukları için protein ve vitamin-mineral ihtiyaçlarının daha fazla olduğunu hatırlatarak, ‘Bu nedenle hem güçlü bir bağışıklık sistemi hem vücut ve kas sisteminin gelişimi için çocuklar severek yedikleri dondurmayı haftada 2 defa 1-2 top kadar tüketebilirler.

 

Başlıklardan da gördüğünüz gibi dondurma aslında yaşamımızda bizlerin içimizdeki soru işareti olarak gördüğümüz olumsuz durumların üstesinden gelerek dondurmanın yaşamınızdaki olumlu süreçlerini görebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz